HP zaprezentowało stację roboczą dla wymagających użytkowników. Ma świetny ekran 4K i bardzo wydajne podzespoły. Do tego jest urządzeniem 2w1, ale kosztuje niemało. Czy grafik, inżynier lub architekt powinien zainteresować się HP ZBook x2?
Nie tak dawno pisaliśmy dla Was o premierach HP. Do oferty producenta dołączyły dwa modele z dotykowymi ekranami: HP Spectre 13 i HP Spectre x360. To modele dla ceniących sobie mobilność i wygląd urządzenia. Teraz nadszedł czas na wydajny sprzęt dla najbardziej wymagających. Stacja robocza HP ZBook x2 kusi potencjalnego klienta potężną specyfikacją i fantastycznym ekranem 4K.
HP ZBook x2 – specyfikacja dla najbardziej wymagających
Czego może od stacji roboczej wymagać (zamożny, ale o tym później) grafik, inżynier czy architekt? Na pewno wydajności i pod tym kątem model HP nikogo nie zawiedzie. Procesory to jednostki Intela ósmej generacji, do modelu i7 włącznie. W najwyższej wersji możecie liczyć na 32 GB pamięci RAM. Dysk ma swoją własną nazwę – -HP Z Turbo Boost i podobno jest 6 razy szybszy niż dyski SSD SATA – opcji pojemnościowych do wyboru jest kilka, najwyższa to aż dwa TB.
Do odpowiedniej wydajności w zaawansowanych programach graficznych służy karta NVIDIA Quadro Graphics. HP chwali się, że sprzęt oferuje o 73% wyższą wydajność graficzną niż Microsoft Surface Pro.
Ładna obudowa i sporo portów
Sprzęt nie jest może rekordzistą pod względem wagi i cienkich ramek, ale jak na tak wydajny sprzęt nie ma się czego wstydzić. Sam ekran używany w trybie tabletu waży 1.6 kg. Sporo, ale należy pamiętać, że na ramkach znalazły się dodatkowe przyciski, do których możemy przypisać do 18 różnych skrótów klawiszowych ułatwiających pracę, gdy klawiatura jest odpięta. Gdy już ją podłączymy to waga rośnie do 2.2 kg, a to już masa zarezerwowana zwykle dla 15.6 calowych notebooków. Obudowa została wykonana z magnezu.
Portów nikomu nie powinno zabraknąć. Zacznijmy od istotnego dla każdego, kto para się choćby amatorsko fotografią slotu na karty pamięci. Do tego mamy dwa złącza USB-C obsługujące standard Thunderbolt oraz jedno pełnowymiarowe USB 3.0. Do tego gniazdo HDMI. Wszystko to znajduje się na lewym boku urządzenia. Prawy pozostaje prawie wolny od złącz, jest tam tylko wyjście audio, ale za to znajdziemy na nim przyciski do obsługi w trybie tabletu – regulacja głośności .
Klawiatura jest oczywiście pełnowymiarowa. W tej cenie spodziewane i oczekiwane jest podświetlenie klawiatury, które na szczęście znalazło się na pokładzie. Co ciekawe, klawiatura działa nie tylko po podłączeniu do ekranu, ale możemy z niej korzystać osobno w trybie stacji roboczej. Co HP rozumie przez tą nazwę? Otóż jest to ustawienie, w którym ekran służy jako tablet graficzny (wraz z rysikiem, który jest dołączony do zestawu), klawiatura działa osobno, a wszystko jest podpięte do nawet pięciu monitorów. Marzenie każdego grafika? Myślę, że nie tylko, mnie na samą myśl o takiej przestrzeni roboczej aż cieknie ślinka.
Ekran, który zachwyci każdego
W dobrej stacji roboczej nie może oczywiście zabraknąć fantastycznego ekranu. I taki zdecydowanie znalazł się na pokładzie ZBooka x2, przynajmniej na papierze. Ma 14 cali, rozdzielczość 4K i 100 procent pokrycia skali Adobe RGB. Ekran jest dotykowy i możemy go obsługiwać zarówno za pomocą palca, gestów jak i dedykowanego rysika. Rysik nie posiada wbudowanego ogniwa, więc nie ma konieczności ładowania.
Na prawej i lewej krawędzi znajdują się przyciski, dzięki którym w odpowiednich programach możemy zdefiniować najczęściej używane skróty klawiszowe i korzystać z nich nawet jeśli klawiatura nie będzie podpięta. Mówiąc o ekranie należy wspomnieć o baterii. Producent twierdzi, że stacja robocza potrafi pracować przez 10 godzin z dala od gniazdka. Traktuje te zapewnienia z dużą dozą ostrożności, bo wymagające programy graficzne potrafią drenować baterię w zastraszającym tempie.
Cena w Polsce może powalić
Wiemy już, że sprzęt w Polsce się pojawi. Cena oficjalna w złotówkach nie jest jeszcze znana, ale do niskich nie będzie należeć. W Europie urządzenie będzie dostępne od grudnia w kwotach zaczynających się od 1949 euro. Auć.
Oczywiście, tyle potrafią kosztować mocniejsze ultrabooki (nasuwa się przykład najnowszego Surface Book 2), ale cena, którą przyjdzie nam za niego zapłacić w Polsce prawdopodobnie sięgnie 9-10 tysięcy złotych. Mimo tego to jeden z najciekawszych sprzętów, jakie widziałem na premierach w tym roku. Jeśli więc potrzebujecie mocnego i mobilnego urządzenia do pracy z grafiką, obróbką zdjęć lub montażem wideo to HP ZBook może być dobrym wyborem.
Źródło: informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nie za bardzo widzę sens takiego urządzenia duży ciężki tablet o wymiarach 15 calowego notebooka i kosmiczna cena za jktórą można kupić dodrwgo ultrabooka i stacjonarny komputer i jeszcze zostanie na monitor
Niektórzy chcą mieć to wszystko w jednym i są skłonni za to zapłacić. To kawał dobrego sprzętu, ale faktycznie cena jest poza moimi możliwościami.