Testujemy zestaw złożony z klawiatury Logitech K780 i myszki Logitech MX Anywhere 2S. Ten zestaw pozwala operować nawet trzema urządzeniami jednocześnie.
Wszechstronność i użyteczność to coś, czego w dzisiejszych czasach wymagamy kupując peryferia komputerowe. Wie o tym doskonale Logitech, który zaprezentował sprzęt, za pomocą którego obsłużymy kilka urządzeń jednocześnie (w tym tablety i smartfony). Jak to możliwe? Poznajcie klawiaturę Logitech K780 i myszkę Logitech MX Anywhere 2S.
Wykonanie na piątkę
Prezentację całego zestawu zacznijmy od klawiatury, która wyglądem zdecydowanie odbiega od standardowych modeli. To, na co jako pierwsze warto zwrócić uwagę to fakt, iż jest ona naprawdę ciężka – a to dlatego, iż jest zbudowana z dwóch części.
Właściwa klawiatura została bowiem oparta na ciężkiej podstawce z tworzywa sztucznego – z jednej strony dodaje to konstrukcji wagi, z drugiej stabilizuje całość i nie pozwala na przypadkowe przesunięcie akcesorium na blacie podczas pracy.
Co więcej, Logitech w przypadku podstawki zastosował bardzo ciekawy patent – mowa o specjalnej podpórce pozwalającej na wygodne oparcie tabletu czy smartfona i postawienie go tuż obok bloku klawiszy. To świetne i wygodne rozwiązanie, gdy korzystamy z klawiatury obsługując urządzenia mobilne.
Szkoda, że nie zastosowano nóżek pozwalających na regulację kąta nachylenia klawiatury – owszem, profil całego urządzenia jest odpowiednio pochyły, ale mimo wszystko dla wielu osób może to być zbyt mały kąt.
Blok klawiszy wygląda nietypowo – przyciski są bowiem okrągłe oraz delikatnie wklęsłe. Klawisze funkcyjne są oczywiście odpowiednio większe, nie brak także bloku klawiszy numerycznych. Dodatkową gratką dla użytkowników jest fakt, iż z klawiatury możemy korzystać zarówno z laptopem z systemem Windows, jak i MacOS – poszczególne klawisze, takie jak Command czy Alt są współdzielone, a klawiatura automatycznie uaktywnia wybrany przycisk w momencie, gdy korzystamy z akcesorium z jednym z tych systemów.
Klawiatura jest zasilana za pośrednictwem baterii – to dwa standardowe paluszki umieszczane w podstawie klawiatury. Trzeba przyznać, że całość prezentuje się naprawdę elegancko – stonowane kolory dodają klawiaturze elegancji, a konstrukcja jest dobrze spasowana i trudno znaleźć w niej słabe punkty.
Myszka Logitech MX Anywhere 2S to z kolei klasyczna konstrukcja. Jeśli mieliście do czynienia z innymi gryzoniami Logitecha, to z tym modelem poczujecie się jak w domu.
Mysz jest niewielkich rozmiarów, ale świetnie leży w dłoni – producent postawił na klasyczne kolory, czyli czarny z domieszką srebrnych elementów, co sprawdza się dobrze – jak zawsze w wypadku tego producenta. Całość uzupełnia specjalna faktura umieszczona po bokach, sprawiająca, że dłonie nie pocą nam się nadmiernie podczas użytkowania myszki.
To, co zwraca uwagę, to świetna i szalenie funkcjonalna rolka, która pracuje w dwóch trybach i umożliwia szybkie przewijanie dużych połaci tekstu czy rozbudowanych stron internetowych. Nie brak oczywiście możliwości wykorzystania jej jako klawisza, przesuwając ją w lewą stronę.
Dwa przyciski znajdziemy także z boku myszki, po jej lewej stronie, a komplet uzupełniają dwa przyciski główne i jeden pozwalający na zmianę rozdzielczości sensora w locie. Na spodzie znajdziemy z kolei przycisk pozwalający na wybór urządzenia, które aktualnie obsługujemy za pomocą myszki.
Oczywiście wykonanie poszczególnych elementów oraz spasowanie gryzonia to zdecydowanie najwyższa półka – w tej kwestii Logitech już nieraz pokazał, że możemy na to liczyć i nie inaczej jest także i w tym wypadku.
Funkcjonalność i ergonomia
Muszę szczerze przyznać, że klawiatura Logitech K780 to jeden z tych modeli, na którym pracowało mi się bardzo przyjemnie. Choć kształt klawiszy jest nieco zaskakujący, to po kilku minutach okazuje się, że ten patent sprawdza się rewelacyjnie. Przyciski idealnie pasują do palców, a na dodatek są odpowiednich rozmiarów, zwłaszcza jeśli chodzi o często wykorzystywane przyciski funkcyjne.
Klawisze mają odpowiedni skok i nawet przy szybkim pisaniu są wyjątkowo ciche – to zdecydowana zaleta testowanej klawiatury. Wspominałem już podstawce i przytoczę to rozwiązanie po raz kolejny, bo jest naprawdę doskonałe – oprzeć możemy praktycznie każdy tablet czy smartfon. Idea jest świetna i niezwykle funkcjonalna.
Znakomitym rozwiązaniem jest zintegrowanie przycisków funkcyjnych zarówno dla Maków, jak i komputerów z Windowsem – co więcej, nie musimy się kłopotać zmianą ustawienia klawiszy po szybkim przeskoku z systemu na system, bowiem klawiatura sama wykrywa zmianę i automatycznie dostosowuje układ do obsługiwanego OS-a.
Problemem może być tylko fakt, że w wypadku systemów mobilnych (Androida i iOS) domyślnie nie działają polskie znaki. W pierwszym wypadku pomoże instalacja dodatkowej paczki z układami klawiszy (znajdziecie ją w Google Play). Gorzej mają użytkownicy iPhona i iPada – tutaj problem nie doczekał się rozwiązania.
Równie wysoką półkę w kwestii ergonomii użytkowania prezentuje myszka. Przyciski główne mają stosunkowo wysoki skok, ale są jednocześnie naprawdę ciche, zaś o zaletach rolki wspominałem już we wcześniejszych fragmentach testu. Muszę zwrócić także uwagę na odpowiednio umiejscowione przyciski poboczne, które nie są zbyt małe, jak w przypadku niedawno testowanej przez nas myszki Logitech MX Master 2S.
Świetnie sprawdza się także sensor Darkfield oferujący rozdzielczość sięgającą 4000 DPI – dzięki jego obecności możemy także korzystać z gryzonia na praktycznie każdej powierzchni, z przezroczystym szkłem włącznie. To klasa sama w sobie.
Obsługa trzech urządzeń jednocześnie? Żaden problem!
Dlaczego zdecydowaliśmy się przetestować te dwa urządzenia w jednym teście? Powód jest prosty – łączy je możliwość obsługi aż trzech urządzeń jednocześnie, czego oczywiście nie omieszkaliśmy przetestować.
Laptopy, tablety czy telefony mogą łączyć się z akcesoriami za pośrednictwem odbiornika Logitech Unifying lub interfejsu Bluetooth. Tym samym nie ma najmniejszego problemu z tym, aby jednocześnie połączyć np. laptopa z Windows 10, iPada i telefon z Androidem. Co więcej, można klawiaturę i myszkę podpiąć do tego samego odbiornika Unifying, jako że może on obsłużyć nawet trzy peryferia od Logitecha jednocześnie.
Klawiatura umożliwia szybkie przełączanie pomiędzy poszczególnymi urządzeniami za pośrednictwem trzech klawiszy umieszczonych w górnym rzędzie funkcyjnym. W przypadku myszki musimy skorzystać z przycisku umieszczonego pod spodem MX Anywhere 2S, co jest już mniej intuicyjne, ale też nie zajmuje wiele czasu.
Zasięg odbiornika Unifying to nawet 15 metrów, nie gorzej urządzenia radzą sobie także przy łączności Bluetooth – 10 metrów to obowiązujący standard. Tym samym z pomocą jednego zestawu klawiatura + mysz obsłużyć można kilka pecetów stojących w jednym pokoju, bez konieczności ruszenia się z krzesła – to kapitalny pomysł!
Flow: kopiuj pliki przez myszkę!
Jedną z ciekawszych technologii wspierany przez myszkę MX Anywhere 2S jest Logitech Flow – to autorskie narzędzie pozwala na bardzo łatwą zmianę aktualnie obsługiwanego peceta poprzez przesunięcie kursora na inny ekran. Wówczas to zyskujemy możliwość obsługi innego urządzenia bez konieczności przepinania odbiornika czy też wybierania fizycznego przycisku na naszym gryzoniu.
Niewątpliwą gratką jest także możliwość kopiowania plików pomiędzy poszczególnymi komputerami, działające na zasadzie „przeciągnij i upuść” – co więcej, możemy tego dokonywać zarówno na komputerach wyposażonych w system Windows, jak i Mac OS. Niestety, usługa ta nie działa podczas korzystania z urządzeń mobilnych.
Warto wspomnieć, iż z technologii Flow korzysta także klawiatura, niemniej jednak jest ona uzależniona od działania myszki – jeśli zdecydujemy się na zmianę urządzenia za pośrednictwem gryzonia, to klawiatura automatycznie dostosuje się do tego wyboru.
Warto na koniec wspomnieć jeszcze o żywotności zasilania obydwu testowanych urządzeń, bo jest ona naprawdę rewelacyjna. W przypadku myszki MX Anywhere 2S, w pełni naładowany akumulator powinien wystarczyć nawet na 70 dni pracy (wbudowany akumulator naładujemy portu USB), z kolei komplet nowych paluszków wsadzonych do klawiatury K780 pozwoli na 2 lata korzystania z klawiatury. Rewelacja.
Podsumowanie i ocena
Co tu dużo mówić, zarówno myszka, jak i klawiatura Logitecha to po prostu nieprzeciętne produkty. Wrażenie robi zwłaszcza klawiatura, której nietuzinkowy design przekłada się na znakomitą funkcjonalność i ergonomię podczas pracy. I choć myszka MX Anywhere 2S pod względem wyglądu nie robi już takiego wrażenia, to jest to gryzoń po prostu niezawodny, a możliwość obsługi nawet trzech urządzeń jednocześnie za pomocą tego kompletu to rzecz, obok której ciężko przejść obojętnie
Jeśli macie ochotę nabyć cały zestaw, musicie liczyć się z wydatkiem w granicach – uwaga uwaga! – blisko 900 złotych. To naprawdę dużo co sprawia, że na tak znakomite urządzenia stać będzie raczej nielicznych. Warto jednak pamiętać, że to sprzęt na lata, „uzbrojony” w funkcje, jakich konkurencja zwyczajnie nie posiada.
Skupiając się na wadach i zaletach poszczególnych urządzeń, w przypadku klawiatury Logitech K780 nie sposób nie zwrócić uwagę na świetną ergonomię użytkowania – uwagę zwracają bardzo wygodne klawisze, nie miałem także żadnych problemów z szybkim przełączaniem pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Trzeba także docenić elegancki design oraz świetne udogodnienie dla posiadaczy smartfonów czy tabletów, chcących mieć swoje urządzenie zawsze pod kontrolą i na widoku.
Specyfikacja i ocena Logitech K780
- Łączność: bezprzewodowa (Bluetooth, Logitech Unifying);
- Zasilanie: 2x bateria AAA;
- Wymiary i waga: 158 mm x 380 mm x 8 mm z przodu, 22 mm z tyłu, 875 gramów.
ZALETY
|
WADY
|
Myszka MX Anywhere 2S to z kolei klasyczna konstrukcja z sensorem Darkfield, ale znakomicie wykonana i dobrze spasowana. Widać, że mamy do czynienia ze sprzętem na lata. Nie sposób także nie zwrócić uwagi na długi czas pracy na jednym ładowaniu oraz wielofunkcyjną, a jednocześnie funkcjonalną rolkę. Szkoda, że przycisk służący do przełączania pomiędzy poszczególnymi urządzeniami znalazł się na spodzie gryzonia, ale do tego rozwiązania spokojnie można się przyzwyczaić.
Specyfikacja i ocena Logitech MX Anywhere 2S
- Ilość przycisków: 7;
- Łączność: bezprzewodowa
- Rozdzielczość: 4000 DPI;
- Zasięg: 10 m;
- Profil: praworęczna;
- Waga: 106 g;
- Akumulator: 500 mAh.
ZALETY
|
WADY
|
piszcie ceny na początku, nie trzeba będzie tracić czasu na czytanie 🙂