Kupujesz nowy monitor i nie wiesz, co wybrać? Zerknij na nasz TOP-10 najlepszych monitorów na rynku. Zebraliśmy najciekawsze propozycje do biura, grafiki, jak i do gier czy filmów – w różnych cenach, więc znajdzie się coś na każdą kieszeń.
Monitorów w sklepach nie brakuje. Modele z szerokimi panelami i zakrzywionymi ekranami, dedykowane graczom i dla grafików, do biura i pod multimedialne kąciki… To wszystko sprawia, że bez odpowiedniej wiedzy i sprecyzowanych preferencji, wybranie odpowiedniego urządzenia może przyprawić o ból głowy.
Na szczęście z pomocą przybywa techManiaK – przygotowaliśmy zestawienie TOP-10 najlepszych monitorów na rynku. Znajdziecie w nim produkty w cenach od 500 do nawet 6000 złotych, szerokokątne, z zakrzywionym ekranem, jak i proste, oferujące rozdzielczość Full HD czy 4K. To zdecydowanie najlepsze propozycje dostępne w polskich sklepach.
To najdroższy monitor w naszym zestawieniu, ale mamy do czynienia ze sprzętem, który robi ogromne wrażenie. To oczywiście zasługa ultrapanoramicznego, 49-calowego, zakrzywionego ekranu wyświetlającego obraz w rozdzielczości 3440×1440 pikseli! Warto przy okazji wspomnieć o tym, iż Samsung zastosował tu autorską technologię Quantum Dot.
To także monitor o świetnych parametrach w kontekście czasu reakcji (1 ms), jak również częstotliwości odświeżania wynoszącej aż 144 Hz. Sprzęt został wyposażony w technologię HDR, nie brak także bardzo popularnego ostatnio w monitorach rozwiązania o nazwie AMD FreeSync poprawiającego jakość obrazu w grach.
Szerokie pole widzenia i ogrom wbudowanych technologii to coś, co niewątpliwie robi wrażenie w przypadku QLED 49 CHG90.
Mieliśmy jakiś czas temu okazję testować Acera XB280HK – ten fajny sprzęt doczekał się solidnego następcy w postaci modelu Acer XB281HK. To, co najważniejsze, to rzecz jasna rozdzielczość 4K, która dodatkowo jest wspierana przez technologię NVIDIA G-Sync, z której korzysta zdecydowana większość graczy korzystająca z układów z rodziny GeForce.
Świetnym rozwiązaniem jest także zastosowanie pivota, co w monitorach przeznaczonych dla graczy jest rzadko spotykanym rozwiązaniem. Wykorzystanie matrycy wykonanej w technologii TN wiąże się także z bardzo dobrym czasem reakcji na poziomie jednej milisekundy.
Jedyną wadą wspomnianego monitora jest obecność tylko jednego złącza – DisplayPort. Jeśli jednak nie macie z tym problemu, to zdecydowanie warto zaopatrzyć się w ten sprzęt, mimo iż do najtańszych nie należy…
Monitor z zakrzywionym ekranem nie musi być drogi – potwierdza to Samsung LC24F390FHUXEN, który dostępny jest już w cenie około 700 złotych. To sprzęt wyposażony w matrycę VA ze standardowym zakrzywieniem 1800R, wyświetlający obraz w rozdzielczości FullHD.
Bardzo przyzwoity jest czas reakcji panelu na poziomie 4 ms, cieszy również obecność technologi Flicker Free oraz Eye-Saver ograniczających wpływ szkodliwego światła na oczy. Ten model to także ciekawa propozycja dla graczy – monitor jest wyposażony w technologią AMD FreeSync, jak również specjalny tryb gaming. Dodatkową zaletą urządzenia są także szerokie kąty widzenia.
Druga z tanich propozycji dla gracza to sprzęt wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 24.5 cala i wyświetlający obraz w pełnym FullHD. Matryca została wykonana w technologii TN, co z jednej z strony oznacza nieco słabsze kąty widzenia niż w przypadku matryc IPS, a z drugiej – co bardziej istotne dla gracza – czas reakcji na poziomie 1 milisekundy.
Z punktu widzenia każdego miłośnika komputerowej rozrywki istotna jest także obecność technologii AMD FreeSync pozwalającej na ograniczenie zjawiska rozrywania obrazu, a także podwyższona częstotliwość odświeżania na poziomie 75 Hz.
Jeśli monitor dla grafika, to tylko od EIZO. Co prawda są to produkty szalenie drogie (za ten model musimy zapłacić grubo ponad 5 tysięcy złotych) ale jednocześnie mamy do czynienia z jakością, jakiej nie znajdziecie nigdzie indziej.
Eizo ColorEdge CG2420 BK to sprzęt z matrycą o przekątnej 24.1 cala, ale nie przekątna jest w tym wypadku najważniejsza. Model ten pozwala bowiem na odwzorowanie 99% palety barw AdobeRGB, jest także wyposażony w fabryczną kalibrację obrazu, jak również kontrast na poziomie 1:1500. O tym, jak ważne są to cechy szerzej przeczytacie w naszym poradniku, jak wybierać monitor do zdjęć i filmów.
Bardzo przydatny jest także pakiet oprogramowania ColorNavigator, dzięki któremu możemy w każdej skalibrować monitor do swoich potrzeb i na bieżąco sterować temperaturą barwową w bardzo profesjonalnym ujęciu.
Monitor nienowy, ale mimo kilku lat obecności na rynku nadal znakomicie sprawdza się w rozwiązaniach multimedialnych. Sprzęt posiada szerokokątną matrycę o rozdzielczości 3440×1440 pikseli, co eliminuje konieczność wyświetlania filmów z czarnymi pasami dzięki formatowi 16:9.
Sprzęt ten to także szerokie spektrum portów, dzięki czemu śmiało wybierzemy odpowiednie gniazdo; świetnie spisują się także wbudowane głośniki działające w trybie stereo. Wisienką na torcie jest bardzo funkcjonalny i świetnie sprawdzający się w praktyce pivot.
Jeśli szukacie informacji o tym monitorze, koniecznie rzućcie okiem na nasz test AOC U3477PQU.
To jeden z najlepszych monitorów w naszym zestawieniu jeśli chodzi o parametry obrazu. Dzięki wykorzystaniu interfejsu HDMI 2.0a (to nadal rzadkość, nawet w sprzęcie z najwyższej półki) możemy korzystać z rozdzielczości 4K 60p przy wykorzystaniu coraz bardziej popularnej technologii HDR.
Uwagę zwraca także bardzo wysoki współczynnik kontrastu statycznego wynoszący 1300:1 oraz zamontowane głośniki pracujące w trybie stereo. Warto również wspomnieć o bardzo dużej ilości portów i złącz – mamy tutaj 2x HDMI, DisplayPort plus 3 gniazda USB.
Choć drogi, to monitor LG 32UD99-W jest wysoce funkcjonalny – zasługa w tym pivota z szerokimi możliwościami w zakresie dostosowania płożenia ekranu do naszych potrzeb.
Jednym z ciekawszych monitorów w cenie do 1000 złotych zdecydowanie jest Lenovo L24q-10 – to tańszy odpowiednik niedawno testowanego przez nas Lenovo L27q. Mamy do czynienia z konstrukcją, która jako jedna z niewielu oferuje nam możliwość skorzystania z rozdzielczości WQHD, co może być bardzo istotne w przypadku jednoczesnego korzystania z kilku aplikacji.
Dobrze prezentuje się także odwzorowanie kolorów, co oznacza, że zastosowany panel IPS jest naprawdę dobrej jakości. I co ważniejsze, w tej cenie nie jesteśmy zmuszeni do korzystania z rozdzielczości FullHD…
Na pozór blogerzy i dziennikarze nie wymagają wiele od monitora – ważne, by był tani, oferował dobrą rozdzielczość, oszczędzał wzrok i miał pivota. To wszystko ma Dell P2414H, który wydaje się być bardzo ciekawym rozwiązaniem.
Monitor ma przekątną 24 cali i wyświetla obraz w pełnym FullHD. Na wyposażeniu jest bardzo funkcjonalny pivot umożliwiający swobodne dostosowanie ustawienia monitora w praktycznie każdej płaszczyźnie. Do tego mamy do czynienia z technologiami ograniczającymi wyświetlanie szkodliwego niebieskiego światła i migotania ekranu.
To wszystko za około 700 złotych – to naprawdę uczciwa oferta.
Jak zapewne się domyślacie, w cenie do 5000 złotych kupimy jedynie podstawowy model o niewielkiej przekątnej ekranu. Nie oznacza to jednak, iż nie trafimy na ciekawy model, a takim zdecydowanie jest Philips 240V5QDAB/00.
To monitor z jednym z największych ekranów w tej cenie – matryca ma przekątną 23.8 cala i wyświetla obraz w rozdzielczości FullHD. Panel został wykonany w technologii IPS, co gwarantuje dobre kąty widzenia oraz przyzwoite odwzorowanie kolorów. Oczywiście design jest raczej podstawowy, ale dodatkową zaletą jest sensowny zestaw złącz, wśród których znajdziemy zarówno HDMI, jak i D-Sub czy DVI-D.
Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomogło Ci wybrać dobry i przydatny monitor. Zachęcamy również do zerknięcia na inne nasze zestawienia TOP-10.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.