Intel Optane to technologia, która pozwoli przyspieszyć codzienną pracę. Zwykły dysk HDD zyska wydajność podobną do tej, którą oferuje dysk SSD będąc jednocześnie tańszym. Co trzeba wiedzieć o akceleratorze Intel Optane?
Artykuł sponsorowany
Przy zakupie nowego komputera koniecznie należy zwrócić uwagę na jego komponenty. Jednym z nich jest pamięć masowa – prędkość odczytu i zapisu dysku ma realne przełożenie na codzienną pracę. Jak można więc przyspieszyć klasyczny dysk HDD?
Czym jest Intel Optane?
Intel Optane to technologia usprawniająca dyski talerzowe, którą uplasować można pomiędzy dyskami SSD i pamięcią RAM. Mówiąc w skrócie mamy do czynienia z dyskiem HDD, który dysponuje dodatkowo niewielkim nośnikiem flash, który znacząco podnosi jego wydajność. Optane potrafi więc przekształcić dysk HDD w nośnik o osiągach przypominających nośniki flash. Pamięć Intel Optane można więc sobie wyobrażać jako następcę dla dysków SSD.
Czego potrzebujemy? Po pierwsze nasza płyta główna musi dysponować złączem M.2 PCIe 3.0. Kolejny warunek dotyczy procesora, którym musi być Intel Core siódmej lub ósmej generacji. Do tego potrzebujemy Windowsa 10, koniecznie w 64 bitowej wersji wraz z zainstalowanym oprogramowaniem Intel Rapid Storage Technology i możemy zaczynać. Sama instalacja pamięci jest banalnie prosta i nie wymaga dodatkowych kabli.
Jak działa pamięć Intel Optane?
Mógłbym w tym miejscu zanudzić Was technicznym żargonem, ale zamiast tego posłużę się tym świetnym filmem od Intela – cała zasada działania jest wyłożona w prosty sposób i poparta przykładami. Warto go obejrzeć, nawet jeśli już wiecie czym jest Intel Optane:
Podsumowując, Intel Optane wspomaga dysk twardy HDD, co przekłada się na znacznie lepsze prędkości odczytu i zapisu plików. Dzięki niewielkiemu modułowi za kilkaset złotych zyska bardzo pojemny dysk, który w części zadań osiągami dorówna dyskowi SSD – oczywiście nie dzieje się tak w każdym przypadku, ale wzrost wydajności w codziennej pracy na pewno będzie zauważalny.
Dlaczego warto kupić sprzęt z Intel Optane?
Wiemy już, czym jest Intel Optane i w jaki sposób współpracuje z dyskiem HDD. Teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, po co w zasadzie mielibyście wybrać Intel Optane do swojego komputera. Powód jest bardzo prozaiczny i można go zamknąć w trzech słowach: żeby szybciej działał. Różnicę poczujecie zwłaszcza w przypadku dysku HDD, na którym zainstalowany jest system operacyjny. Wszystko to zgrabnie podsumowuje poniższa infografika.
Według producenta przyspieszenie będzie odczuwalne dla użytkownika i zauważalne w codziennych zadaniach takich jak praca z przeglądarką, pocztą e-mail czy ładowaniem poziomów w grach. Często korzystasz z wyszukiwania plików na dysku? Więc na pewno wiesz, że jest to proces, który zajmuje sporo czasu. Z Intel Optane będzie to nawet 3 razy szybsze, co przekłada się na realną oszczędność czasu każdego dnia.
Takie rozwiązanie ma również sens w przypadku komputerów do gier. Obecnie takie maszyny posiadają zwykle dwa osobne dyski: niewielki dysk SSD na pliki systemowe i pojemny HDD na multimedia i gry. Dzięki tej technologii będzie możliwe zrezygnowanie z dodatkowego dysku i zakup tylko jednego, ale za to wspartego szybką pamięcią Optane – mimo tego, że ma ona zaledwie 16 lub 32 GB. W efekcie zaoszczędzimy kilkaset złotych i sporo miejsca w obudowie.
Dysk SSD czy HDD+Intel Optane?
Możecie oczywiście zapytać, po co bawić się z Intel Optane, skoro można zwyczajnie kupić dysk SSD. I pytając będziecie mieli rację, ponieważ na pierwszy rzut okaz wygląda to na łatwiejsze rozwiązanie. Dyski SSD mają jednak wady – są drogie, a pojemnością daleko im do dysków talerzowych. Znacznie tańsze i prostsze będzie dokupienie do już posiadanego dysku HDD pamięci Optane, która znacząco go przyspieszy – o tej technologii należy myśleć jako akceleratorze już posiadanego dysku.
Jak widać na powyższej infografice Intel Optane jest łatwiejszy w obsłudze dla przeciętnego użytkownika z prostego powodu – jest zautomatyzowany. Kupując dodatkowy dysk SSD sami musicie wybrać miejsce do instalacji systemu, a w późniejszym użytkowaniu samodzielnie przenosić pliki pomiędzy dyskami. W wersji z Intel Optane i klasycznym dyskiem HDD wszystko robi za Was oprogramowanie.
To dla kogo nie jest Intel Optane? Dla osób, które nie potrzebują dużej ilości miejsca na dane. W ich przypadku wystarczy dysk SSD o małej pojemności, który w efekcie będzie tańszy niż tandem dysku talerzowego i akceleratora Optane.
Gdzie kupić?
Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii – jak wyposażyć swój komputer w technologię Intel Optane? Na rynku jest już dostępna spora grupa urządzeń, które możecie kupić już teraz. Pomyślicie sobie na pewno, że skoro to nowość, to będzie trzeba wyłożyć na nią sporą sumę. Wcale nie! Najtańsze sprzęty oparte na procesorze Intel Atom kupicie już od 500 złotych. Oczywiście są to urządzenia do najprostszych zadań, ale na nich przecież nie kończy się oferta.
Na stronie Intela znajdziecie pełną listę komputerów stacjonarnych, od tych przypominających wyglądem pendrive’a, przez mini-PC oraz stacje robocze dla grafików i inżynierów, aż po gamingowe bestie dla najbardziej wymagających graczy. Te ostatnie wiążą się z wydatkiem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co ciekawe, nie jesteście ograniczeni jedynie do modeli z Windowsem. Podobne rozwiązanie znajdziecie też w stacjonarnych iMacach działających na systemie macOS. Każdy może więc mieć technologię Intel Optane we własnym domu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Największą zaletą ssd są czasy dostępu. A nie prędkości liniowe.
Autor mija sie z prawdą. Po pierwsze zapomniał wspomnieć że optane dziala tylko z Intel i3, i5, i7 i i9.
Przy porównaniu g4600 z i3-7100 wydajność mamy większa o te 5-10%. Cena +200zl. Dodajmy cene optane i mamy dobry ssd 240GB i nie ogranicza nas system.
Jakby optane dzialal na pentium i cena 16GB wynosila 100zl normalnie a nie na wyprzedazy to jest sens. Obecnie nie ma zadnego uzasadnienia
Ja i tak wolę ssd na system i hdd na resztę. Nie potrzeba cudownych sterowników, programów, po prostu działa.
Masz częściowo rację. Ta technologia ma sens, jeśli ktoś dysponuje naprawdę dużym dyskiem HDD, na przykład o pojemności 10 TB i chce go znacząco przyspieszyć.
HDD nie jest tak szybki z Intel Optane jak ssd a raczej to coś w stylu sshd. W podobnej cenie mozemy miec pelnoprawny dysk ssd 128gb i HDD. Jak dla mnie bezsens. Widać, że akcja partnerska bo same oh i ah a tak naprawde zadna rewelacja. Zresztą i tak ten komentarz zaraz zostanie usuniety bo nie zgadzam sie z opinia autora. Pozdrawiam.