>
Kategorie: LaptopyLongform

Jaką rozdzielczość powinien mieć ekran w laptopie?

Jaki wpływ na komfort codziennej pracy ma rozdzielczość ekranu w laptopie? Okazuje się, że zaskakująco dużą. Kupując taniego laptopa należy pamiętać, żeby zdecydować się na wyświetlacz o rozdzielczości co najmniej FullHD. Dlaczego?

Na przestrzeni kilku ostatnich lat patrzyliśmy na ewolucję rynku laptopów. Z ciężkich maszyn, których akumulatory pozwalały na zaledwie kilkadziesiąt minut pracy bez kabla przeszły długą drogę, której efektem są ultrabooki. Oferują wydajność, która była domeną komputerów stacjonarnych, łącząc ją z czasem pracy z dala od gniazdka, której nie powstydziłyby się niektóre smartfony.

Wraz ze wzrostem mocy podzespołów stały się też bardziej przystępne cenowo dla przeciętnego użytkownika i obecnie w większości domów z powodzeniem zastępują komputery stacjonarne. Jest jednak element, który nie uległ tej ewolucji. Ekrany w przenośnych komputerach w większości przypadków (zwłaszcza tych tanich) nadal oferują bardzo kiepskie kąty widzenia i odwzorowanie barw.

Microsoft Surface Laptop / fot. mobiManiaK.pl

W oparciu o dane firmy analitycznej NPD w 2017 roku 66 procent ze wszystkich laptopów, które trafiły do konsumentów miało ekrany o rozdzielczości niższej niż FullHD, które obecnie jest uznawane za rozsądne minimum do wygodnej, codziennej pracy. Większość z nich stanowią tanie notebooki z matrycami 1366 x 768 pikseli. Czyli, wedle nazwy high definition. Nawet w segmencie biznesowym 51 procent laptopów ma tak mało ostre ekrany.

Dlaczego w zasadzie 50-calowy telewizor FullHD zapewni dobre wrażenia z oglądania filmu, a 15-calowy laptop HD już nie? Przecież to podobna skala – jednak nie. Główną przyczyną jest zupełnie inne przeznaczenie sprzętów. Na telewizorze bardzo rzadko zdarza nam się pracować z tekstem. Drugi powód to odległość, w której od obrazu znajdują się nasze oczy. Dostrzeżenie poszarpanej krawędzi czcionki z 4 metrów, które dzielą nas od odbiornika jest trudne, ale z pół metra – już jak najbardziej możliwe.

ASUS Zenbook UX430UA / fot. mobiManiaK.pl

Według badań, które znalazłem w sieci, jeśli patrzysz na ekran z odległości około 45 centymetrów (18 cali), to zagęszczenie pikseli nie powinno spaść poniżej 190 dpi. Dla przykładu, 14 calowy laptop z wyświetlaczem HD daje 111 dpi – całkowita dyskwalifikacja. Przy FullHD wartość ta wzrasta do 156 pikseli na cal – czyli nadal poniżej „zdrowej” wartości. Powoduje to między innymi szybsze zmęczenie wzroku, co przy całym dniu pracy w ciągu kilku lat na pewno odbije się na naszym zdrowiu.

Podsumowując, kupując nowego laptopa warto pamiętać nie tylko o wydajności, ale też o jakości samego ekranu. W naszym TOP-10 ultrabooków znajdziesz znajdziesz najciekawsze naszym zdaniem propozycje na rynku. Zwróć uwagę, że żaden z nich nie ma niższej rozdzielczości, niż FullHD – niektóre oferują znacznie więcej.

Najlepsze ekrany znajdziesz w takich laptopach jak Dell XPS 13, czy Microsoft Surface Laptop. Nie można też zapominać o MacBookach Pro, które od kilku generacji nie bez przyczyny są wybierane przez profesjonalistów do pracy ze zdjęciami i wideo. Wszystkie niestety dzielą wspólny mianownik – są drogie. Dlatego na rewolucję w jakości matryc w laptopach czekam bardziej, niż na postęp w wydajności.

Źródło: laptopmag

Konrad Bartnik

Komentarze

  • Tylko ze przy takiej rozdzielczości jak fulHD na ekranie 14 wszytko jest tak małe ze wzrok trzeba mieć jastrzębi. Normalny człowiek nie rozczyta tak małych literek.

  • Duży ekran tak, duże ppi to niekoniecznie.
    Kontrolki bardzo małe, fonty standardowy, rozmiarze 8pt i mniej prawie nie do rozróżnienia, większe oczywiście gładsze i bardziej ostre) ale te małe słabo czytelne (chyba że dla głębokiego krótkowidza).

    Skalowanie kontrolek i fontów to nieporozumienie w Windows

  • Bez przesady. Hd w 15 calowych laptopach jest ok. Rozdzielczosc ma znaczenie glownie w grach. Kiedys standardem byly ekrany 17' i 800*600 i pisano w Wordzie :) nie mowie zeby wracac do nich, ale wieej niz hd w laptopie za ~1500 zl da w rezultacie atoma i wlutowane 4gb ram, a to boli bardziej od matrycy :-)

  • Ale bez przesady mam ekran tylko hd nie fulhd siedze w odlkeglosci nawet 50 cm od ekranu i nie widze poszarpanych liter i pptrzeby ekranu fulhd. To wszystko marketing, moze jak ktos pracuje w specjalnych programach to potrzebuje wiekszej rozdzielczosci dla zwyklch uzytkownikow nie ma to znaczenia. A dodatkowo dla mnie wszystko jest mniejsz na takim ekranie co skresla gp calkowicie,. Gdybym jeszce mial wszystko tej samej wielkosci na ekranie fulhd co na zwyklym hd to jeszce ok. Bo nierozumiem co ma rozdzielczosc do calej reszty ze od razu ilonki czy okienka sa mniejsze jak i teskt taki cieniutki drobny. Tan gdzie trzeba wykorzystac rozdzielczosc fulhd nie ona bedzie ae przeciez cala reszta moze normalnie wygladac , czemu litera ma byc taka cienka na jeden piksel np jak moze byc na dwa i wtedy wszystko bedzie normalnie wiygkladalo.

  • Najtańszy laptop z 4K kosztuje 4.5 tysiąca złotych. Pytanie czy nie za mały tekst będzie na takim malutkim ekraniku?

  • Rozdzielczość FullHD ma 175 dpi przy monitorze 15.6.
    Rozdzielczość 1920x1080 cali 15.6.
    1080 / 15.6 = 69.230769231, 69,230769231 x 2.54 = 175.846153846 dpi

  • Święte słowa, mało kto zwraca uwagę kupując laptopa na rozdzielczość. Ludzie patrzą na podzespoły i wydajność. Dobrze jak mają FullHD, a dużo siedzi na zwykłym HD. Kiedyś czytałem badania naukowców na ten temat, że znowu zbyt duże zagęszczenie pikseli w smartfonach, takie 4K znowu pogarsza wzrok, czyli jak przekroczy przesadnie za 190 dpi? Smartfony z ekranem superamoled bardziej niszczą wzrok niż te z IPS. Ja nie gram w gry i siedzę na Linux to przy następnym zakupie laptopa wybiorę ekran z 4K, tak jak mój ulubiony programista Linus Torvalds. Tacy ludzie co pracują na co dzień z kodem wiedzą co dobre dla wzroku i dbają o siebie. Na przykład Linus używa laptopa/ultrabooka Dell XPS 13 Developer Edition ma 13.3 ekran o rozdzielczości 3200x1800.

  • Absolutna racja ! Dobry ekran o wysokiej rozdzielczości stanowi istotną zaletę komputera/laptopa. Nie tylko podnosi komfort pracy, ale przede wszystkim ogranicza szkodliwe oddziaływanie na wzrok. Potwierdzają to niezależne badania i lekarze okuliści.