Bateria rozczarowuje
Lenovo IdeaPad 720 nie jest ultrabookiem, więc nie miałem wielkich wymagań co do czasu pracy z dala od gniazdka. Cytując klasyka, niczego nie oczekiwałem, a i tak jestem rozczarowany.
Jak widzicie na poniższym wykresie, laptopa wypada znacznie gorzej od podobnych modeli. Żeby oddać skalę, do porównania dodałem też gamingowego Hyperbook MK55 Pulsar, który osiągnął dokładnie ten sam wynik, pomimo znacznie wydajniejszych podzespołów.
W codziennym użytkowaniu można liczyć na maksymalnie 3 godziny – jeśli ograniczy się jasność ekranu. To bardzo słaby wynik w tej cenie. Podczas gier wszystko, co udało mi się uzyskać to 50 minut. Bateria nie jest zaletą Lenovo IdeaPad 720.
Przeciętny ekran IPS
Lenovo IdeaPad 720 wyposażono w 15.6-calową matrycę Full HD produkcji LG Display. Panel nie wyróżnia się specjalnie na ani na plus, ani na minus. Maksymalne podświetlenie na poziomie 250 cd/m2 przy matowej matrycy nie pozwoli na pracę w pełnym słońcu, ale w pomieszczeniach sprawdza się dobrze. Nierównomierność podświetlenia to 6 procent. Matrycę wykonano w technologii IPS, więc kąty widzenia są dobre, co widać na poniższych zdjęciach.
Bardzo przeciętnie wypada odwzorowanie kolorów. 57 procentowe pokrycie skali sRGB to nadal typowy wynik dla laptopów w tej półce cenowej, chociaż zdarzają się wyjątki, jak na przykład ASUS Zenbook UX410. Ze względu na to nie mogę komputera polecić ani fanom filmów, ani osobom, które szukają laptopa do obróbki zdjęć.
Do podłączenia monitora można wykorzystać jedynie złącze HDMI, bo USB-C nie obsługuje opcji przesyłania obrazu.
Dobra wydajność, świetny dysk
Czas na część, w której Lenovo IdeaPad 720 nie ma się czego wstydzić. Procesor Intel Core i7, 8 GB RAM i karta graficzna Radeon RX 560 to dobry zestaw, przy którym spokojnie można pomyśleć nawet o graniu.
Intel Core i7-8550U to jeden z najmocniejszych układów, które obecnie są montowane w laptopach. Widać to na poniższych wykresach, w których wypada o niebo lepiej, niż starsze modele wyposażone w siódmą generację procesorów. Jest to czterordzeniowa jednostka o bazowym taktowaniu 2 GHz i TDP na poziomie 15W.
Moją konfigurację uzupełnia 8 GB pamięci RAM i bardzo szybki dysk SSD 256 GB produkcji Samsunga. Jest ponad dwukrotnie szybszy, niż ten z Della XPS 13, który jest znacznie droższym laptopem. Jeśli zabraknie Wam miejsca, to można wyposażyć się dodatkowy dysk SSD SATA lub HDD. Proponowałbym jednak unikać konfiguracji, które wyposażono jedynie w dysk talerzowy – szkoda zaprzepaścić taką wydajność.
IdeaPad 720 bez problemu poradzi sobie z każdym zadaniem, które przed nim postawisz: wliczając w to pracę w programach 3D. Bardziej wymagającym do pełni szczęścia zabraknąć może tylko większej ilości pamięci RAM – ale to też nie problem, bo przy zakupie bez problemu można dołożyć drugą kość RAM – maksymalnie do uzyskania jest 20 GB.
Jak Lenovo IdeaPad 720 radzi sobie w grach? Dobrze, o ile nie masz wielkich oczekiwań. Wszystkie nowe tytuły są grywalne przy co najmniej 30 klatkach na sekundę (w przypadku rodzimego Wiedźmina 3 możesz liczyć na około 28-30 klatek przy wysokich ustawieniach graficznych), co uważam za minimalny wynik do komfortowej rozgrywki.
Spis treści
- Specyfikacja, obudowa i chłodzenie
- Bateria, wyposażenie i wydajność
Ceny Lenovo IdeaPad 720
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Yyy wyloty powietrza nie są od spodu. Tam są wloty. Gorące powietrze jest wydmuchiwane wylotami znajdującymi się w zawiasie. I przez to nie bardzo można obciążać komputera z zamkniętą pokrywą.
Laptop dobrze wykonany i w dobrym stosunku cena/jakość/podzespoły. Ale wersje z jednym dyskiem ma jedna poważną wadę którą zresztą widać na Twoim zdjęciu – w miejscu gdzie teoretycznie można zainstalować drugi dysk jest tylko plastikowa atrapa bez właściwej klatki dla dysku 2,5″ i taśmy SATA… Dokupienie ich w PL prawdopodobnie niemożliwe… Po za tym na atrapie jest plomba więc w razie montażu utrata gwarancji… W laptopie za 4k zł nie do pomyślenia… Więc przestrzegam tych, którzy chcą kupić wersję z dyskiem M.2 z zamiarem instalacji dodatkowego SSD tak jak ja – nie ma takiej opcji (chociaż w sklepie mówiono mi co innego).
JA SIĘ PYTAM JAKI SENS MA 1 TABELA ??? CO MA DAĆ PORÓWNANIE WAGI WYMIARÓW GRUBOŚCI 720 15,6 Z DELLEM XPS13,3 KTÓRY JEST ULTRABOOKIEM??? A SAMI TWIERDZICIE ŻE 720 ULTRABOOKIEM NIE JEST .SKĄD WY MACIE TEN LAPTOP JAK TEN PORT TYPU C JEST Z THUNDERBOLT TO JAKAŚ ZABIEDZONA WERSJA DLA KRAJÓW WSCHODZĄCYCH ??? PYTAM GDZIE SĄ WERSJE Z 7300HQ I 7700HQ I KARTĄ 1050 TI MAX Q CO JEST Z TĄ POLSKĄ NA RAZIE PYTAM GRZECZNIE POTEM SIĘ ZDENERWUJĘ A TEGO SAM SIĘ BOJĘ AHA I COŚ TU JEST NIE TAK ,,Podczas całego testów” WTF?
Ja mam właśnie Lenovo IdeaPad 720 i bardzo dobrze się sprawuje. Trochę miał problem z przegrzewaniem się ale pomogła wymiana dysku.
Problem z głośnością chłodzenia oraz temperaturami jest spowodowany użyciem bardzo złej jakościowo pasty termo-przewodzącej przy składaniu. Po wymianie pasty znika problem głośnego chłodzenia i wysokich temperatur panelu roboczego pod obciążeniem. Wymieniłem w swoim egzemplarzu pastę na Thermo Grizzly i różnice są wręcz ogromne.
Wyloty powietrza znajdują się pod ekranem we wnęce, a nie jak pisze autor na spodzie obudowy.
W ogólnym rozrachunku polecam sprzęt, użytkuję od miesiąca i jestem zadowolony.
ołłłł fuck co za profesjonalna recenzja. Jestem w szoku to mało powiedziane: screen z podziałem na kwadraty jak sie grzeje laptop? What the fuck? porównanie głośności z innymi laptopami, zdjęcia z kąt widzenia yyyyyyyy 100% zaskoczenie jak to czytałem… zazwyczaj nie daje komentarzy przeważnie nigdy ale ten artykuł jest na 6 z plusem w skali szkolnej. Nigdy nie byłem na tej stronie ale dodam do ulubionych