Klawiatura mechaniczna Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard oraz słuchawki Lenovo Y Gaming to sprzęt dużego kalibru przeznaczony dla profesjonalnych oraz amatorskich graczy. Zapraszam do recenzji, w której poznacie możliwości tego zestawu.
Lenovo kojarzy nam się przede wszystkim z laptopami oraz ultrabookami, ale warto pamiętać, ze z roku na rok produkuje coraz doskonalszy sprzęt przeznaczony także dla graczy.
Do naszej redaKcji trafiła klawiatura mechaniczna Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard z plastikową podkładką pod nadgarstki (cena: od 400 zł w górę) oraz słuchawki stereo Lenovo Y Gaming Stereo Headset z wbudowanym mikrofonem (cena: około 140 zł). Sprawdziliśmy, jak poradziły sobie w boju.
Spis treści
Klawiatura Lenovo Y to ciężki sprzęt
Model o długiej nazwie Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard to klawiatura mechaniczna kosztująca około 500 złotych w oficjalnej sprzedaży, ale bywa dostępna już za 100 złotych mniej. To niemała kwota za sprzęt peryferyjny, dlatego sprawdźmy, co za nią otrzymujemy.
Podstawowe dane techniczne:
- Typ klawiatury: przewodowa,
- Rodzaj klawiatury: pełnowymiarowa,
- Rodzaje przełączników: mechaniczne, Kailh Red,
- Podświetlenie: tak, czerwone, regulowane,
- Programowalne klawisze: tak, 6 makr,
- Anty-ghosting: tak,
- Złącza: 1 x USB 2.0, 2 x jack 3.5 mm,
- Długość przewodu: 1.5 m,
- Wymiary i waga: 52 x 19 x 3.8 cm, 1500 g.
Jakość wykonania klawiatury
Lenovo Y Gaming Keyboard należy do szeregu klawiatur mechanicznych, czyli najdroższych i najcięższych sprzętów gamingowych na rynku. Wyposażono ją w indywidualne przełączniki dla każdego przycisku oraz kilka paneli dodatkowych klawiszy, którymi możemy sterować głośnością i innymi funkcjami komputera.
Model wykonano w głównej mierze z plastiku, który pokrywa korpus oraz podstawkę pod nadgarstki, dołączoną do zestawu. Jakość tworzywa wprawdzie nie wzbudza wątpliwości, ale znacznie lepsze wrażenie wywołałaby metalowa powłoka.
Klawiatura nie ugina się pod naciskiem oraz dobrze trzyma podłoża, co zapewniają antypoślizgowe podkładki oraz waga modelu – wartość 1.5 kg czyni bowiem z produktu sprzęt ciężkiego kalibru.
W parze z wagą idą wymiary klawiatury, którą niełatwo będzie zmieścić na małym biurku. Konstrukcja o rozmiarze 52 x 19 x 3.8 cm wymaga odpowiedniej przestrzeni, tym bardziej jeżeli zechcemy podłączyć ją do gamingowego laptopa.
Główną część urządzenia wypełniają łagodnie wyprofilowane przyciski oraz spacja z nietypową fakturą, odróżniającą ją od pozostałych klawiszy.
Z boku oraz na górnym panelu znalazło się sześć konfigurowalnych przycisków, regulacja podświetlenia (w tym osobnego podświetlenia klawiszy WSAD oraz strzałek), klawisz wyłączania menu Windowsa oraz kontrola głośności i odtwarzania wideo.
Po prawej stronie producent umieścił moduł USB 2.0 oraz dwa złącza jack o średnicy 3.5 mm. To rozwiązanie okazuje się praktyczne w przypadku małej liczby wejść w komputerze lub zbyt krótkiego kabla w posiadanych słuchawkach.
Na spodzie znalazły się standardowe podstawki oraz podkładki antypoślizgowe, a do zestawu dołączona jest plastikowa podstawka na nadgarstki.
Mogę przyczepić się do kabla, który jest gruby i wytrzymały, ale przez to ciężki i trudny do umieszczenia na biurku. Z jego pozycją będziemy walczyć szczególnie na ograniczonej przestrzeni biurowej.
Podsumowując, jakość wykonania i podświetlenia klawiatury Lenovo stoi na odpowiednim poziomie, ale jej rozmiary oraz waga mogą okazać się zbyt dużym wyzwaniem dla mniejszych stanowisk. O wiele praktyczniej Lenovo Y Gaming Keyboard wypada w działaniu.
Lenovo Y Gaming Keyboard w akcji
Klawiatura została wyposażona w mechaniczne przełączniki typu Kailh Red, które do uruchomienia wymagają nacisku około 45 gram. Ich żywotność określa się na około 50 milionów kliknięć.
W większości zadań przyciski spisują się szybko i dokładnie, ale nie zawsze odskakują na czas – potrafi to powodować minimalne opóźnienia.
Do klawiszy sięga się wygodnie mimo ich niestandardowego ułożenia, do którego można się przyzwyczaić. Podczas testów nie miałem zastrzeżeń do komfortu pisania tekstów na klawiaturze.
Prawdziwy potencjał modelu drzemie w grach, w których Lenovo Y Gaming Keyboard błyszczy. Dzięki odpowiedniej głębokości klawiszy i szybkiej reakcji na wciśnięcie klawisza, klawiatura nadaje się do większości rozgrywek. Model wspiera technologię anty-ghosting, czyli umożliwia wciśnięcie około 20 klawiszy jednocześnie, a ponadto umożliwia skonfigurowanie 6 dodatkowych przycisków umieszczonych po lewej stronie.
Miłym dodatkiem jest opcja dedykowanego strzelankom podświetlenia kombinacji WSAD. Producent udostępnia aż 5 stopni natężenia światła oraz możliwość rozdzielenia podświetlenia WSAD i strzałek z innymi klawiszami.
Możliwość regulacji siły natężenia do przydatna funkcja, ale do wyboru mamy tylko kolor czerwony. Zaliczam to na minus, zważywszy na wysoką cenę urządzenia. Miłą odmianą byłby inny kolor z palety RGB lub nawet wielokolorowe podświetlenie.
Słuchawki stereo Lenovo Y Gaming od kuchni
Słuchawki nauszne Lenovo Y Gaming Stereo Headset kosztują w najtańszej ofercie około 140 złotych, czyli niedużo zważywszy na ich gamingowy charakter. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom tego akcesorium.
Podstawowe dane techniczne:
- Typ słuchawek: przewodowe, nauszne,
- Wejście: jack 3.5 mm,
- Rodzaj dźwięku: stereo,
- Mikrofon: tak, elastyczny,
- Średnica membrany: 5 cm,
- Podświetlenie: nie,
- Waga: 270 g.
Jakość wykonania słuchawek
Lenovo postawiło na połączenie kolorów czerwonego oraz czarnego, które świetnie ze sobą współgrają i zdradzają przeznaczenie modelu do gier.
Pałąk oraz nauszniki wykonano z czerwonej mikrofibry, która oddycha i jest odpowiednio miękka, a resztę konstrukcji zaopatrzono w plastikowe elementy.
Producent zaoszczędził tym samym na wytrzymalszych materiałach, ale otrzymał w zamian niską wagę słuchawek. Na plus zasługuje także ciekawa, karbowana faktura na pasku okalającym głowę oraz zewnętrznej stronie nauszników.
Pierwsze wrażenie z zestawem jest pozytywne, ale po dłuższym okresie użytkownika mogą ujawnić się problemy z tworzywami niższej jakości – skórą wokół nauszników, która po pewnym czasie może się rozerwać, a także plastikowym mikrofonem.
Nauszniki są nieco za wąskie, ale nadrabiają długością i wygłuszeniem, które w tej cenie należy nazwać bardzo dobrym.
Warto dodać, że model nie posiada własnej karty dźwiękowej i korzysta z tej umieszczonej w komputerze. Świadczy o tym obecność standardowego złącza jack 3.5 mm, a nie bardziej zaawansowanego USB.
Podsumowując, Lenovo udało się stworzyć tanie słuchawki z gamingowym przeznaczeniem, maskując oszczędne materiały ciekawą fakturą lub kolorowym wykończeniem.
Jakość dźwięku jest bardzo dobra
Ze słuchawek korzystałem z przyjemnością, sięgając po nie zarówno w grach, jak i w podróży. Na szczególny plus zasługuje wygłuszenie otoczenia i miękkość nauszników, przez co wygodnie nosi się je przez kilka godzin.
Lenovo Y Gaming Stereo Headset odtwarzają dźwięk stereo, ale jego jakość w dużej mierze zależy od karty dźwiękowej komputera, do którego je podpinamy. W większości wypadków komfort słuchania muzyki oraz odgłosów z rozgrywki stoi na odpowiednim poziomie.
Przechodząc do mikrofonu, nie możemy wymagać od niego zbyt wiele, ponieważ pozwala tylko na podstawową komunikację z drużyną lub rozmowę wideo. Gadżet wyłapuje bowiem sporo szumów z otoczenia i raczej nie nadaje się do profesjonalnego nagrywania.
Czy warto kupić zestaw Lenovo?
Oba gadżety dobrze spisywały się w gamingowych zadaniach podczas moich testów – na duży plus zasługuje komfort grania we wszelkiego rodzaju strzelanki oraz gry, w których ważną rolę odgrywa dźwięk.
Klawiaturę mechaniczną poleciłbym przede wszystkim profesjonalistom, którzy lubią programować przyciski pod indywidualny gust oraz osobom z dużą ilością miejsca na biurku.
Słuchawki z kolei bez problemu poradzą sobie z większością muzycznych zadań, o ile nie będziemy od nich wymagać studyjnej jakości. Do gier oraz domowych zastosowań będą „jak znalazł”.
ZALETY
|
WADY
|
ZALETY
|
WADY
|
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.