Jeśli mieliście obawy, że wobec problemów Intela branża laptopów będzie przeżywać większą zapaść, to wygląda na to, że możecie je porzucić. Analitycy przekonują, że ten segment urządzeń będzie notować niewielki, acz ustawiczny rozwój, na co wpłyną głównie najbardziej mobilne urządzenia.
Nie da się ukryć, że ostatnie tygodnie wlały sporo wątpliwości w serca wszystkich, którym zależy na dobrej kondycji segmentu laptopów. Przedłużające się problemy Intela powodują, że poszczególni producenci notują spadki sprzedaży oferowanych przez siebie modeli, ale wydaje się, że już niebawem sytuacja wróci do normy, o czym przekonują analitycy z firmy Grand View Research.
Hybrydy i małe laptopy coraz popularniejsze
Wedle przewidywań analityków branża laptopów ma ustawicznie rosnąć w corocznym ujęciu – co prawda będzie to niewielkie tempo, wynoszące średnio 0,4%, niemniej jednak tego rynku nie obejmie kryzys, jaki stał się udziałem chociażby smartfonów czy tabletów. Już w 2025 wartość całego rynku laptopów ma wynieść grubo ponad 100 miliardów dolarów, a konkretniej – 108,67 mld $.
Największy wpływ na ustawiczny wzrost sprzedaży mają mieć mobilne komputery typu 2w1 – po tego typu rozwiązania sięga coraz większa liczba klientów, głównie ze względu na niewielkie rozmiary i ciężar tych modeli, jak również obsługę rysików czy spory wachlarz łączności, co jest ważne zarówno w zastosowaniach biznesowych, jak i w podróży.
Większą popularnością będą cieszyć się także laptopy o przekątnej 13 – 14,9″ oraz te komputery, których wycena będzie wahać się pomiędzy 2-4 tysiącami złotych – oferują one coraz większe możliwości w zakresie wydajności, jakości ekranu czy też pojemności baterii w relatywnie niskiej cenie.
Oczywiście nie można także zapominać o ciągle dynamicznie rozwijającym się segmencie laptopów gamingowych – autorzy raportu przewidują, że w ciągu najbliższych lat wzrośnie na nie zapotrzebowanie w związku z rozwojem urządzeń do obsługi wirtualnej rzeczywistości, jak również coraz większą popularnością gier online. Z tego też powodu największe wzrosty sprzedaży powinny przypaść na rynki azjatyckie, z Chinami na czele.
Wśród największych producentów trudno oczekiwać wielkich zmian – prym będą wiodły takie firmy jak Dell, HP, ASUS, Apple, Acer czy Lenovo. I wszystkie te firmy z pewnością cieszą nienajgorsze prognozy na przyszłość.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Hybrydy to najlepsze co spotkało rynek tabletów. Multitasking Windowsa w małych rozmiarach.