HP zaprezentowało dwa nowe laptopy z systemem Chrome OS z linii Enterprise, a więc dedykowanej głównie zastosowaniom biznesowym. Uwagę zwraca zastosowanie procesorów AMD, które w Chromebookach mają raczej słabą reprezentację.
Pierwszym z zaprezentowanych modeli jest HP Chromebook Enterprise 14A G5. To maszyna do podstawowych zastosowań, która zapewne będzie zauważalnie tańsza od drugiego z premierowych sprzętów, do którego przejdziemy za moment.
Laptop bazuje na 14-calowym ekranie wyświetlającym obraz w rozdzielczości HD lub FullHD. Do wyboru mamy matryce IPS lub SVA, ale ich parametry są identyczne i raczej niezbyt zachwycające. Mowa o jasności maksymalnej 220 nitów oraz 72% pokrycia palety barw NTSC – obydwa wyświetlacze pojawią się także w wariancie z obsługą dotyku. Chromebook wygląda bardzo klasycznie, by nie rzec – budżetowo. Ramki otaczające ekran są szerokie, a grubość tego sprzętu to 1,83 cm. Waga laptopa wynosi z kolei 1,57 kilograma, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem.
Enterprise 14A G5 to laptop napędzany jednym z dwóch podstawowych APU od AMD – AMD A4-9210C z układem graficznym Radeon R4 oraz AMD A6-9220C z grafiką Radeon R5. Obydwa procesory posiadają dwa rdzenie i zaledwie 1 MB cache, ale do obsługi systemu Chrome OS powinny zdecydowanie wystarczyć. APU otrzymają wsparcie ze strony 8 GB pamięci DDR4 o taktowaniu 1866 MHz, z kolei na dane zarezerwowano od 16 do 64 GB na nośniku eMMC 5.0. Wydaje się więc, że absolutną koniecznością będzie skorzystanie z czytnika kart SD, który znajduje się na wyposażeniu tego modelu.
W kwestii łączności możemy liczyć na moduł Wi-Fi 802.11ac od Qualcomma oraz Bluetooth w wersji 4.2. Na szczęście sensownie wygląda zestaw portów – znajdziemy tu po dwie sztuki USB 3.1 oraz USB typu C (z możliwością ładowania i przesyłu obrazu), a także wspomniany czytnik kart SD i złącze mikrofonowo-słuchawkowe.
Na wyposażeniu laptopa nie brakuje także standardowej kamerki internetowej 720p, dwóch mikrofonów oraz głośników działających w trybie stereo, a zastosowana w tym modelu klawiatura jest w pełni odporna na zalania. Bateria o pojemności 47,36 Wh ma zapewnić nam 9 godzin pracy bez ładowania, a ciekawostką jest obecność chipu Google H1 pozwalającego na skorzystanie z różnorodnych funkcji zapewniających bezpieczeństwo systemu Chrome OS.
Drugi z modeli – Chromebook Enterprise x360 14E G1 – to już znacznie ciekawsza konstrukcja. Mamy bowiem do czynienia z w pełni konwertowalnym laptopem, którego zawias pozwala na obrót wyświetlacza o pełne 360 stopni. Z tego też powodu na pokładzie tego laptopa znajdziemy dotykowy wyświetlacz o przekątnej 14 cali i rozdzielczości FullHD, przy jasności maksymalnej 250 nitów.
Oferowane spektrum procesorów Intela daje możliwość dostosowania tego notebooka pod własne potrzeby. W sumie na rynek trafią konfiguracje z aż pięcioma układami tego producenta – będą to, w kolejności od najsłabszego do najmocniejszego: Pentium 4415U, Pentium Gold 4417U, Core i3-8130U, Core i5-8350U oraz Core i7-8650U. Do tego możemy dorzucić maksymalnie 16 GB pamięci RAM DDR4 o taktowaniu 2133 MHz, z kolei na dane otrzymamy od 32 do 64 GB miejsca na nośniku eMMC. Szkoda, że HP nie zdecydowało się na zaoferowanie konfiguracji z dyskiem SSD – to z pewnością byłaby odpowiednia opcja dla najszybszych procesorów Intela.
Za łączność odpowiada układ Wi-Fi Intel Dual Band Wireless AC-7285 z Bluetooth 4.2, a zestaw portów jest praktycznie identyczny w stosunku do wyżej opisanego laptopa. Różnicę stanowi obecność zaledwie jednego portu USB 3.1. Podobnie wygląda kwestia wyposażenia multimedialnego, a w środku umieszczono znacznie większą baterię o pojemności 60,9 Wh, która zapewni 13 godzin pracy bez konieczności sięgania po ładowarkę.
Obydwa Chromebooki mają trafić do sprzedaży pod koniec miesiąca. Ich cena na razie nie jest znana, ale można się spodziewać, że cena pierwszego z nich nie powinna przekroczyć 1500 złotych, podczas gdy drugi w swojej najmocniejszej konfiguracji może kosztować nawet 2500-3000 złotych.
źródło: HP
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.