>
Kategorie: AMDNewsyProcesory

AMD Athlon 3000G – jeden z ciekawszych, tanich procesorów z grafiką Radeon Vega 3

Choć uwaga wszystkich miłośników technologii skupia się głównie na najszybszych i najdroższych procesorach, to bez wątpienia warto zwrócić uwagę na nową propozycję AMD w segmencie najtańszych procesorów. Model Athlon 3000G, kosztujący niecałe 200 złotych, zapowiada się na bardzo ciekawą podstawę taniego komputera z odblokowanym mnożnikiem i grafiką Radeon Vega 3.

Ofensywa AMD trwa w najlepsze – po debiucie topowych modeli Ryzen, mających konkurować z najbardziej wydajnymi modeli z rodziny Core i7 / i9, teraz czas na model, który ma szansę podbić rynek budżetowych procesorów do komputerów budowanych za kwotę grubo poniżej 2000 złotych. Mowa o modelu Athlon 3000G, którego specyfikacja techniczna wygląda naprawdę obiecująco.

Procesor za nieco ponad 200 złotych

Uwagę zwraca bardzo niska wycena tego układu – Athlon 3000G ma kosztować zaledwie 49 dolarów, czyli około 190 złotych bez podatku. W Polsce procesor znajdziemy na razie w ofercie sklepu x-kom.pl (cena jest niewiele wyższa, bowiem wynosi 229 złotych) oraz w Komputroniku, gdzie jest droższy o 30 złotych. W tej kwocie otrzymujemy dwurdzeniowy CPU obsługujący cztery wątki o taktowaniu 3,5 GHz. Procesor jest oczywiście oparty o autorską platformę AMD AM4, a jego TDP jest stosunkowo niewysokie i wynosi 35W.

Uwagę zwraca fakt, że Athlon 3000G został wyposażony w odblokowany mnożnik – dzięki temu możemy wycisnąć nieco większe możliwości z tego układu i podkręcić taktowanie rdzenia. Bardzo przyjemną informacją jest także obecność zintegrowanego układu graficznego Radeon Vega 3 – choć to najsłabsza z nowych iGPU od AMD, to i tak powinniśmy liczyć na zauważalnie większe możliwości, niż w przypadku procesorów Intela z podobnej półki cenowej, zazwyczaj wyposażonych w starsze odsłony Intel HD / UHD Graphics. Warto także wspomnieć o obsłudze pamięci DDR4 o wysokim taktowaniu (2666 MHz).

Nie bez wad, ale całkiem opłacalny

Nowy Athlon 3000G jest porównywany do nieco droższego Pentiuma G5400, posiadającego nieco wyższe taktowanie (3,7 GHz) i zauważalnie wyższe TDP (58W). W kwestii wydajnościowej nieco lepiej spisuje się procesor od Intela, niemniej jednak przewagę w kontekście układu AMD stanowią niższe temperatury pracy oraz bardziej wydajny układ graficzny i – rzecz jasna – możliwości w zakresie podkręcania. Szukając taniego procesora z obozu „czerwonych” warto więc zainteresować się tym modelem.

informacja prasowa / źródło

 

Amadeusz Cyganek