>

ASUS Zephyrus G14 – najwydajniejszy 14-calowy laptop dla gracza?

Zaprezentowany na targach CES 2020 ASUS Zephyrus G14 ma być najwydajniejszym 14-calowym laptopem dla gracza. Wewnątrz smukłaej obudowy znajdziemy m.in. dopasowany układ chłodzenia,  procesor AMD Ryzen serii 4000 oraz grafikę NVIDIA GeForce RTX 2060.

Linia laptopów ASUS Republic of Gamers (ROG) wzbogaciła się dzisiaj o nowy model. To ASUS Zephyrus G14 – jak obiecuje producent, najwydajniejszy 14-calowy laptop dla gracza. Jego kluczowe cechy to:

  • obudowa o grubości mniejszej niż 18 mm;
  • dopasowany układ chłodzenia;
  • nowy mobilny procesor AMD Ryzen serii 4000 zbudowany w architekturze „Zen 2”, w procesie technologicznym 7 nm;
  • karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 2060 (w maksymalnej wersji);
  • do wyboru ekran o wysokiej częstotliwości odświeżania lub o wysokiej rozdzielczości, przy czym obie wersje mogą pochwalić się walidacją wierności odwzorowania kolorów PANTONE i technologią adaptive sync;
  • ponad 10 godzin czasu pracy baterii oraz możliwość ładowania przy pomocy kompatybilnych powerbanków przez gniazdo Type-C;
  • dostępne warianty kolorystyczne Moonlight White i Eclipse Gray;
  • opcjonalny ekran AniMe Matrix zwiększa możliwości personalizacji, pozwalając użytkownikom na wyświetlanie własnych grafik, animacji i innych efektów za pośrednictwem ponad tysiąca diod mini LED zintegrowanych w pokrywie.

Smukły, lekki i… nietypowy laptop dla gracza

ASUS Zephyrus G14 to bez dwóch zdań ciekawie zaprojektowany komputer. Obudowa mierzy 17,9 mm grubości i waży 1,6 kg, co jest niezłym wynikiem jak na 14-calowego laptopa o gamingowym zacięciu.

Projektując obudowę ASUS sięgnął po wzmocnienia o kształcie plastra miodu zlokalizowanych pod oparciem na nadgarstki, które umacniają konstrukcję przy minimalnej ilości dodatkowych materiałów. Konstrukcja ze stopu magnezu i aluminium jest precyzyjnie wykrojona i jak deklaruje producent – odporna na odciski palców.

Pokrywę wykonano z aluminium. Jej cechą charakterystyczną jest obecność 6536 otworów perforacyjnych w panelu zewnętrznym, które naniesiono w procesie frezowania CNC. Przechodzący wzdłuż pokrywy charakterystyczny wzór ROG jest dodatkowo akcentowany za pomocą panelu AniMe Matrix dostępnego w wybranych modelach notebooka. To specjalna matryca, która  wykorzystuje 1215 diod mini LED emitujących białe światło z 256 poziomami regulacji jasności.

Dzięki AniMe Matrix użytkownicy mogą importować animowane obrazy GIF i inne grafiki, tworzyć spersonalizowane animacje klatka po klatce, a także wpisywać wiadomości tekstowe z użyciem różnych czcionek. Wizualizacje reagują także na muzykę i inne pliki audio. Dodatkowe funkcje zostaną dodane na końcu pierwszego kwartału, w tym funkcje systemowe do wyświetlania powiadomień o nowej wiadomości e-mail, jak również daty, godziny i poziomu naładowania baterii.

Co ciekawe, poszczególne diody mają prostokątny, a nie kwadratowy kształt, bo jak podkreśla producent, tylko w ten sposób można było osiągnąć efekt maski równomiernie rozprowadzającej światło. Inżynierowie ROG starannie wyważyli również liczbę diod mini LED dla zminimalizowania wydzielanego ciepła, komponentów kontrolera i wymagań w zakresie zasilania.

120 Hz lub WQHD plus adaptive sync

Zephyrus G14 oferuje wybór pomiędzy dwoma panelami dopasowanymi do różnych potrzeb. Użytkownicy mogą wybrać szybszy wyświetlacz Full HD z częstotliwością odświeżania do 120 Hz lub zdecydować się na ekran o wyższej rozdzielczości WQHD.

W obu wypadkach gracz skorzysta z technologii adaptive sync, która koordynuje liczbę klatek animacji przesyłanych pomiędzy GPU a ekranem, eliminując efekt rozrywania obrazu, jak również zmniejszając „stuttering” i opóźnienia pomiędzy źródłem sygnału a wyświetlaniem obrazu.

Oba warianty ekranów są fabrycznie kalibrowane i posiadają walidację PANTONE. Panele typu IPS oferują szerokie kąty widzenia i 100% pokrycie przestrzeni barwnej sRGB. Warto też podkreślić, że ramki są na tyle smukłe, że umożliwiły uzyskanie stosunku wielkości ekranu do obudowy na poziomie 85%.

Procesor AMD skrojony pod ASUSa i grafika NVIDII

ASUS Zephyrus G14 wykorzystuje specjalne warianty procesorów mobilnych AMD generujące mniej ciepła. Chipy te korzystają z 8 rdzeni i 16 wątków, co pozwala na błyskawiczne wykonywanie wymagających zadań, zoptymalizowane dla lepszego zarządzania chłodzeniem. Wciąż jednak dostępna jest moc obliczeniowa do wymagających zastosowań, takich jak obróbka wideo, renderowanie 3D, a także mocno obciążająca system wielozadaniowość – jak np. jednoczesna rozgrywka oraz strumieniowanie, nagrywanie i czat na żywo.

Dzięki maksymalnie 32 GB szybkiej pamięci RAM typu DDR4-3200 instalowanej w dwóch kanałach dostępna jest wydajność również do większych projektów. Ultraszybki dysk SSD NVMe o pojemności maksymalnie 1 TB przekłada się na minimalne czasy ładowania aplikacji i gier.

Zephyrus G14 w maksymalnej wersji będzie dostępny z kartą graficzną GeForce RTX 2060 wspomaganą technologią ROG Boost dla uzyskania nawet 1298 MHz przy 65 W. Niezależny układ graficzny jest oparty na najnowszej architekturze NVIDIA Turing, która łączy w sobie rdzenie do programowalnego cieniowania oraz rdzenie do ray tracingu w czasie rzeczywistym i przetwarzania sztucznej inteligencji. Takie połączenie zapewnia udoskonalone oświetlenie, cienie i inne efekty podczas rozgrywki, a ponadto oferuje zróżnicowany pakiet funkcji obliczeniowych do przyspieszenia realizacji wymagających zadań, takich jak tworzenie treści, modelowanie 3D oraz deep learning.

Dekoder wideo architektury Turing jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na zdolność laptopa G14 do jednoczesnej rozgrywki i strumieniowania treści. Wyspecjalizowany komponent zapewnia wyższą jakość strumieniowania przy minimalnym obniżeniu ogólnej wydajności, a ponadto jest kompatybilny z oprogramowaniem Open Broadcaster Software (OBS), narzędziem streamingowym chętnie wykorzystywanym przez rosnącą społeczność twórców treści i streamerów w serwisie Twitch.

Kompaktowy układ chłodzenia

Ultrasmukła obudowa nie pozostawia wiele miejsca na przepływ powietrza, a kompaktowa konstrukcja dodatkowo utrudnia chłodzenie laptopa G14. Inżynierowie układów chłodzenia z firmy ROG opracowali funkcję, która dynamicznie dostosowuje moc dostępną dla procesora w zależności od temperatur GPU. Dokonuje ona zmian w takcie sekundowym, reagując na szczytowe wartości obciążenia GPU i zapewniając optymalną wydajność w danych warunkach.

Jest to pierwszy laptop marki ROG wyposażony w zawias ErgoLift, który unosi klawiaturę dla zapewnienia bardziej komfortowego kąta użytkowania. Kiedy pokrywa laptopa jest otwarta, dolna część ekranu unosi tył całego komputera, udostępniając otworom wentylacyjnym w podstawie więcej miejsca do cyrkulacji powietrza. Zastosowane rozwiązanie konstrukcyjne ukrywa ponadto dolną część ramki, chociaż może to utrudnić wydostawanie się powietrza przez tylne otwory wylotowe. Dla przeciwdziałania temu efektowi otwory wentylacyjne zostały wykrojone w ramce, a odległość od tylnych radiatorów została powiększona. Ponieważ większy odstęp przekłada się na większą głębokość obudowy i sprawia, że zawias jest bardziej narażony na nacisk w dół, zastosowano sztywniejszą sprężynę dla zagwarantowania dodatkowej stabilności.

Tylne wyloty i żebra radiatora są ukształtowane pod kątem kierowania powietrza zarówno do góry, z dala od ramki, jak również w dół, w kierunku wyciętych w niej otworów wentylacyjnych. Dwa dodatkowe wyjścia są umieszczone po bokach, przy czym wszystkie cztery są wypełnione ultrasmukłymi żebrami miedzianymi mierzącymi tylko 0,15 mm w profilu. Smukły profil żeber umożliwia zastosowanie ich większej gęstości, a także zmniejszenie oporu powietrza w porównaniu do typowych żeber, które są dwa razy grubsze. Zintegrowanych jest 209 żeber radiatorowych zapewniających łącznie 68 868 mm2 powierzchni do rozpraszania ciepła. Wchłaniają one energię termiczną za pośrednictwem sieci pięciu rurek cieplnych pokrywających CPU, GPU oraz układ VRM odpowiadający za zasilanie tych procesorów.

Nie można zapobiec przedostawaniu się kurzu i innych cząsteczek do wnętrza wentylatorów laptopa, ale samooczyszczający się układ chłodzenia pomaga uniknąć gromadzenia się zanieczyszczeń, co w miarę upływu czasu mogłoby negatywnie wpłynąć na wydajność i stabilność systemu. Wykorzystuje on tunele przeciwpyłowe do wyłapywania cząsteczek i kieruje je na zewnątrz przez tył obudowy. Ponieważ pełnowymiarowe tunele zajmują miejsce dostępne dla wentylatora, laptop G14 wykorzystuje skrócone tunele pozwalające na zastosowanie wentylatora o takich samych wymiarach, jak w 15-calowych modelach notebooka Zephyrus.

Wentylatory typu n-Blade zostały dostrojone pod kątem optymalizacji emisji hałasu w supersmukłej obudowie. Są one wykonane ze specjalnego polimeru ciekłokrystalicznego, który gwarantuje, że ultrasmukłe łopatki zachowują swój kształt nawet przy wysokiej liczbie obrotów na minutę. Zamiast użycia 83 identycznych łopatek, w wentylatorach n-blade laptopa Zephyrus G14 zintegrowano 81 sztuk o długości pomiędzy 50 mm a 51,2 mm. Nierówne krawędzie zewnętrzne redukują hałas powodowany przez zawirowania powietrza, nie obniżając przy tym efektywności jego cyrkulacji, a także pomagają utrzymywać poziom hałasu emitowanego przez G14 na poziomie poniżej 45 dB w trybie Turbo.

Sterowanie szybkością pracy wentylatora odbywa się za pośrednictwem inteligentnego algorytmu, który automatycznie reaguje na zmiany temperatury. Te profesjonalnie dostrojone tryby pozwalają użytkownikom szybko dostosować pracę systemu do różnych scenariuszy za pomocą wygodnych skrótów klawiaturowych. Profile scenariuszy płynnie przełączają pomiędzy trybami w zależności od preferencji wstępnie zdefiniowanych przez użytkownika i dostosowanych do poszczególnych gier i aplikacji. Tryb Turbo oferuje najwyższą prędkość wentylatora i częstotliwość taktowania, jest więc idealny do osiągnięcia maksymalnej wydajności. W trybie Performance zapewniona jest bardziej zrównoważona wydajność do rozgrywki, natomiast tryb Silent idzie w tej kwestii jeszcze dalej i zmniejsza emisję hałasu do lekkich zadań oraz rozrywki.

Możliwość ładowania akumulatora przez Type-C

Firma ROG stworzyła pierwszego laptopa gamingowego umożliwiającego zasilanie przez gniazdo sieciowe lub przez wejście USB-C. Dzięki obsłudze technologii USB Power Delivery laptop może wykonywać lżejsze zadania przy zastosowaniu zasilacza 65 W podłączanego przez gniazdo Type-C, który jest znacznie mniejszy niż zasilacz 180 W wymagany do uwolnienia mocy niezależnej karty graficznej.

Jeśli bateria zaczyna tracić moc, możliwość ładowania przez Type-C umożliwia użytkownikom przedłużenie działania w drodze i w podróży – przebywając w dowolnym miejscu. Podczas gdy Zephyrus G14 jest podłączony do sieci w celu pełnego naładowania, moc jest również przesyłana przez USB w odwrotnym kierunku, oferując możliwość dostarczania maks. mocy 3 A do kompatybilnych smartfonów i innych urządzeń.

Gniazdo Type-C z funkcją USB Power Delivery umożliwia również zasilanie zewnętrznego monitora przez DisplayPort 1.4. Dzięki zintegrowaniu gniazda HDMI 2.0b można grać i oglądać filmy, korzystając z monitorów i telewizorów o rozdzielczości 4K. Laptop oferuje szerokie możliwości podłączania urządzeń zewnętrznych przez drugie złącze Type-C, które koncentruje się na funkcjonalności USB, a także dwa gniazda Type-A na dodatkowy sprzęt. Nie są więc potrzebne żadne koncentratory.

Zephyrus G14 oferuje lepszą łączność bezprzewodową za pośrednictwem technologii Intel Wi-Fi 6 (Gig+), znanej również jako 802.11ax. Przy użytkowaniu wraz z kompatybilnym routerem technologia Wi-Fi 6 (Gig+) zapewnia szczytową przepustowość interfejsu na poziomie maks. 2,4 Gb/s, poprawiając również wydajność w mocno obciążonych sieciach. Redukowana jest latencja, co dla użytkownika oznacza mniejszą liczbę opóźnień podczas zadań czułych na stabilność połączenia, jak np. rozgrywka online. Ponadto udoskonalone przesyłanie danych zapewnia większą ogólną przepustowość do strumieniowania na żywo.

Czytnik linii papilarnych i klawisze z technologią ROG Overstroke

G14 to pierwszy laptop marki ROG dysponujący czytnikiem linii papilarnych zintegrowanym w przycisku zasilania. Pojedyncze naciśnięcie wybudza komputer i na krótko zapisuje odcisk palca użytkownika, wykorzystując go następnie do zalogowania, kiedy system Windows będzie gotowy. W przypadku komputerów z wieloma użytkownikami system operacyjny automatycznie wykrywa odpowiednie konto.

Pomimo niewielkich wymiarów obudowy przy projektowaniu klawiatury zastosowano wiele elementów znanych z większych laptopów gamingowych Zephyrus. Przełączniki klawiszy z technologią ROG Overstroke aktywują się wcześniej w procesie naciskania, zapewniając szybsze i bardziej responsywne wprowadzanie danych, podczas gdy technologia N-key rollover gwarantuje, że każde naciśnięcie przycisku jest rejestrowane, nawet podczas wciskania kilku klawiszy jednocześnie. Odstępy pomiędzy przyciskami naśladują rozwiązania znane z klawiatur desktopowych, pozwalając użytkownikom na bardziej intuicyjne uruchamianie poleceń funkcyjnych i zapewniając natychmiastowy dostęp do najważniejszych funkcji, takich jak regulacja głośności i wyciszenie mikrofonu.

Zastosowana w laptopie Zephyrus G14 technologia Dolby Atmos zwiększa przestrzenną immersję użytkownika za pośrednictwem wirtualnego dźwięku przestrzennego – zarówno podczas korzystania ze słuchawek, jak i głośników.

Algorytmy Dolby są również zoptymalizowane do zmaksymalizowania poziomu głośności i wierności dźwięku emitowanego przez głośniki wbudowane w laptopie G14. Dwa głośniki wysokotonowe są umieszczone ponad klawiaturą i dostarczają dźwięki o wysokiej częstotliwości bezpośrednio w kierunku użytkownika, natomiast dwa głośniki niskotonowe umieszczone poniżej oferują głębokie basy wspomagane dodatkowo konstrukcją ErgoLift. Czterogłośnikowy system zapewnia idealnie wyważone brzmienie w całym spektrum dźwiękowym. Dzięki tej technologii użytkownicy mogą bez problemu zwiększyć głośność podczas oglądania filmów, odtwarzania muzyki oraz grania – bez utraty czystości oraz bogactwa detali.

Cena i dostępność

ASUS Zephyrus G14 na rynku ma pojawić się w ciągu najbliższych miesięcy (mówi się o przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2020 roku), ale konkretnej daty, jak również sugerowanej ceny urządzenia na chwilę obecną nie ujawniono.

Źródło: ASUS

CES 2020 - raport techManiaK.pl

CES 2020 odbywają się w Las Vegas w terminie 7-10 stycznia 2020 roku.
Ekipa techManiaK.pl będzie na bieżąco relacjonować: Raport CES 2020

Szymon Marcjanek