Jeszcze niedawno dotykowe ekrany były luksusem, na który mogli pozwolić sobie jedynie posiadacze „klasycznie” rozumianych tabletów. Wszechobecny dotyk oraz technologia multitouch rozszerzyły się jednak na smartfony, czytniki e-booków oraz komputery typu AIO i tablet PC. Dotykowe urządzenia są na każdym kroku, czy zatem trzeba sztucznie powiększać ich ilość? Jeden z gigantów wśród producentów sprzętu elektronicznego – firma Acer – zdaje się twierdzić, że tak.
Do maniaKalnej redaKcji trafił na krótki test model Aspire 5745PG. Sprzęt posiada mocną specyfikację techniczną (Core i5, Nvidia GeForce GT 420M, Nvidia Optimus), ale elementem wyróżniającym go na tle konkurentów jest dotykowy ekran. Nie mam tutaj na myśli składanego i obracanego wyświetlacza, gdyż to nie tablet PC. Producent najwyraźniej stwierdził, że technologicznych nowinek nigdy za wiele i postanowił w Aspire 5745PG zaimplementować dotykowy panel. Jak całość spisuje się w codziennych zadaniach i czy nie jest próbą uszczęśliwienia użytkowników na siłę – po odpowiedź zapraszam do poniższego krótkiego testu lubiącego dotyk Acera.
Specyfikacja techniczna Acera Aspire 5745PG prezentuje się następująco:
- Procesor: Intel Core i5-460 o taktowaniu 2.53 GHz (z funkcją Turbo Boost max 2.8 GHz)
- Pamięć: 4 GB DDR3 RAM
- Matryca: 15.6″ HD Acer CineCrystal (1366 x 768) – błyszcząca
- Karta graficzna: Intel GMA HD + Nvidia GeForce GT 420M z wydzielonym 1 GB
- Dysk twardy: 500 GB 5400 RPM
- Komunikacja: WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0
- Wejścia/wyjścia: 4 x USB 2.0, VGA/D-Sub, HDMI, Kensington Lock, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart 6w1
- Kamera: Acer Crystal Eye (o rozdzielczości 1280 x 1024)
- Inne: nagrywarka DVD, Nvidia Optimus, panel dotykowy EETI PCAP MultiTouch
- Bateria: litowo-jonowa 6-komorowa
- Wymiary: 379 mm x 250 mm x 28.5-36 mm (szerokość x głębokość x wysokość)
- Waga: 2.75 kg
- System operacyjny: Windows 7 Home Premium
Dla kogo zatem przeznaczony jest Acer Aspire 5745PG? Po części jest to laptop biznesowy, po części gamingowy, ale przede wszystkim idealnie spisze się, jako domowe centrum rozrywki, które można zabrać ze sobą w każdą podróż. Mimo swoich wymiarów, sprzęt jest niezwykle mobilny i mocno multimedialny.
Ogólne wrażenia
Wizualnie laptop prezentuje się bardzo dobrze. Producentowi udało się umiejętnie połączyć klasykę z nowoczesnością, w efekcie czego otrzymujemy stylową maszynę wykonaną z wysokiej jakości materiałów. Można kręcić nosem na błyszczącą pokrywę ekranu, ale nawet ona jest wykonana solidnie. Oczywiście, klapa wyświetlacza stosunkowo łatwo łapie tłuste smugi oraz odciski palców, ale kiedy tylko jest czysta prezentuje się znakomicie. Szczególnie miłym dla oka akcentem jest obecność delikatnych, szaro-czarnych prążków, wśród których błyszczy srebrne logo Acera.
Po otworzeniu laptopa, oczom ukazuje się elegancki pulpit roboczy z pełnowymiarową klawiaturą typu chiclet. Na pochwałę zasługuje fakt, że przestrzeń zarezerwowana na podpórkę na nadgarstki wykonana została z aluminium. Szkoda, że producent nie zdecydował się wprowadzić tego materiału do pozostałych elementów obudowy, co niewątpliwie wpłynęłoby na obniżenie wagi (i jednocześnie podwyższenie ceny) laptopa.
Wszystkie elementy świetnie ze sobą spasowano, nic nie odstaje i nie skrzypi. Ani ramka okalająca ekran, ani pulpit roboczy nie uginają się pod naciskiem palców, co potwierdza wysoką jakość i trwałość użytych do budowy 5745PG materiałów. To idealny laptop na lata, który przyda się zarówno w biurze, jak i domu.
Ekran
Matryca przytrzymywana jest przez dwa niewielkie zawiasy, które dobrze spełniają swoją rolę. Przy otwieraniu ekranu czuć wyraźny opór, który zapobiega samoistnemu zamykaniu maszyny. Całość sprawia wrażenie bardzo solidnej konstrukcji i działa wyjątkowo płynnie. Podejrzewam, że nawet po długim i intensywnym okresie eksploatacji notebooka z ekranem nie powinno być żadnych problemów, a same zawiasy się nie rozregulują.
Architektura bryły laptopa sprawia, że maksymalny kąt rozwarcia ekranu wynosi około 135-140 stopni. W prawidłowej pracy bynajmniej to nie przeszkadza.
15.6-calowy, dotykowy ekran pracuje z natywną rozdzielczością 1366 x 768 pikseli i charakteryzuje się czasem reakcji około 8 milisekund. Matryca generuje jasne, ostre obrazy, których oglądanie jest mocno utrudnione na zewnątrz i w oświetlonych pomieszczeniach.
Kąty horyzontalne i wertykalne nie odbiegają znacząco od przyzwoitej średniej. Spokojnie można w kilka osób obejrzeć na Aspire 5745PG (dobry) film, gdyż kolory zachowują soczystość, a sam obraz nie traci na jasności. Matryca typu glare automatycznie implikuje regularne pojawianie się wszechobecnych refleksów.
Dotykowa obsługa ekranu jest bardzo przyjemna, szczególnie, że można używać kilku palców jednocześnie. Technologia multitouch spisuje się tu przyzwoicie, aczkolwiek do czułości wyświetlaczy w tabletach jej daleko. Szczególnie słabo wypadają rogi ekranu, w których to nawigacja jest nieprecyzyjna i obarczona sporym błędem.
Przyjemnym dodatkiem jest zainstalowanie przez Acera aplikacji TouchPortal, która scala najczęściej używane dotykiem funkcje systemowe (TouchMusic, TouchVideo, TouchPhoto czy Touch-Browser). Dotykowy wyświetlacz należy tylko i wyłącznie traktować jako miły bonus, raczej nikt nie zrezygnuje dla niego z używania fizycznej klawiatury.
Klawiatura i touchpad
Klawiatura, w którą zaopatrzono Acera Aspire 5745PG jest typu wyspowego (chiclet), czyli zgodnie kontynuuje trend wyznaczony przez współczesne komputery mobilne. Poszczególne przyciski wchodzące w jej skład są wystarczającej wielkości, a odległości między nimi odpowiednie. Całość charakteryzuje się typową dla układów chiclet wysoką kulturą pracy. Mimo że klawisze są płaskie, a nie wyprofilowane to trafienie w odpowiedni znak nie stanowi problemu, nawet dla osób przyzwyczajonych do całkiem innych układów. Szkoda tylko, że producent nie wygospodarował odrobiny dodatkowego miejsca na odseparowanie przycisków strzałek. Poza tym małym niuansem, klawiatura zasługuje na pochwałę. Pisze się na niej wygodnie i cicho, wątpię, by ktoś porzucił ją na rzecz dotykowego ekranu.
Podobnie sytuacja ma się z touchpadem. Gładzik firmy Synaptics jest duży i subtelnie oddzielony od reszty obudowy – bez problemu wyczujemy granicę między nimi. Touchpad jest wystarczająco czuły, dzięki czemu nawigacja kursorem jest prosta i nie sprawia żadnych problemów. Oczywiście, czasami lepiej wyręczyć się klikiem bezpośrednio na dotykowym ekranie (skoro już jest), ale osoby, którym zależeć będzie na nienagannej czystości wyświetlacza, docenią wysokiej jakości touchpad. Gdyby tego było mało to obsługuje on technologię multitouch.
Trochę gorzej ma się podłużna belka imitująca przyciski myszy. Działa ona na zasadzie huśtawki i jej nacisk w jednym z newralgicznych punktów może powodować brak reakcji systemu.
Bateria
Acer Aspire 5745PG wyposażony został w technologię Nvidia Optimus, która odpowiada za automatyczną kontrolę dwóch GPU i wybranie odpowiedniego z nich do konkretnych zadań. Kiedy przeglądamy zdjęcia, dokumenty czy rozmawiamy na komunikatorze, nie obciążamy znacznie systemu i korzystamy ze zintegrowanej karty Intel GMA HD. Jeżeli jednak uruchomimy bardziej wymagającą grę to Optimus od razu zarządzi przeskok na dedykowany układ Nvidia GeForce GT 420M (który działa świetnie). Podobnie jak w poprzednich testowanych przez nas laptopach (choćby bambusowy Asus U33Jc), także tu Optimus działa rewelacyjnie. Śmiało mogę przyznać, że technologia ta to jeden z najlepszych pomysłów Nvidii w historii komputerów mobilnych.
Maksymalnie na pełnej baterii udało mi się osiągnąć rezultat zbliżony do 6 godzin i 42 minut (minimalna jasność ekranu, wyłączone WiFi). Wynik ten należy uznać za bardzo dobry, pamiętając jednocześnie, że w laptopie nie znajdziemy niskonapięciowego procesora, a pełnokrwisty układ Core i5! Podczas bardziej wymagającej pracy – oglądania filmu na DVD – sprzęt prawie wytrzymał dwa średniej długości tytuły, bo padł po 2 godzinach i 51 minutach. Grać na komputerze da się z dala od gniazdka zasilania przez około godzinę i 17 minut. Rezultaty te, jak na klasę maszyny, należy uznać za wręcz wyborne.
Wydajność
Acer Aspire 5745PG nie jest laptopem stworzonym do grania, ale kilka nocek przy nie palącym kart graficznych tytule, można na nim zarwać. Sprzęt napędzany jest przez procesor Intel Core i5-460M, którego nominalne taktowanie może z 2.53 wzrosnąć do 2.8 GHz. Dzięki obsłudze technologii Hyper-Threading, układ ten może przeprowadzać obliczenia w czterech wątkach jednocześnie.
Świetnie współgra ze sobą para kart graficznych: Intel GMA HD i GeForce GT 420M. Dzięki bardzo dobrze działającej technologii Nvidia Optimus możliwe jest zwiększenie wydajności i długości pracy na baterii jednocześnie. Całość świetnie ze sobą spasowano, dzięki czemu Aspire 5745PG poradzi sobie z niejedną grą, a także bardziej zaawansowanym programem graficznym.
Na laptopie bez problemu radziły sobie starsze tytuły jak Dragon Age, Wiedźmin czy Risen, ale niewiele gorzej było z najnowszymi Fallout: New Vegas czy Mafią II (oczywiście bez PhysX-a). Osoby poszukujące 15-calowej maszyny, na której od czasu do czasu można pograć powinny być z opisywanego Acera zadowolone.
W testach benchmarkami udało się laptopowi osiągnąć następujące wyniki:
- PCMark Vantage – 5845 pkt.
- 3DMark 06 – 6005 pkt.
- 3DMark Vantage – 3013 pkt.
Podsumowanie
Acer Aspire 5745PG to nowoczesny, multimedialny laptop wyposażony w mocną specyfikację techniczną. Zadowolone z niego powinny być nie tylko osoby lubiące okazyjnie pograć w nowe tytuły (Intel Core i5 oraz układ Fermi), ale także miłośnicy mobilności. Dzięki systemowi Nvidia Optimus, Aspire 5745PG „inteligentnie” rozdzieli energię i pozwoli zaoszczędzić trochę dodatkowego czasu pracy na baterii. Sprzęt na tle konkurencji wyróżnia dotykowy ekran z obsługą technologii multitouch, który stanowi miły bonus, ale nie może równać się z wyświetlaczami tabletów. Laptopa można polecić jako doskonałe uzupełnienie centrum domowej rozrywki dla wszystkich mobimaniaKów.
Plusy:
+ Nvidia Optimus
+ dotykowy ekran jako bonus
+ solidne wykonanie
+ względnie wysoka wydajność
+ cichy i chłodny
+ ergonomiczna klawiatura
Minusy:
– błyszczące elementy obudowy
– brak zaawansowanych portów (USB 3.0 i eSATA)
– dotykowy ekran zbędny?
– słabe przyciski touchpada
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oficjalna odpowiedź Acera:
„Aktualnie nie ma go w dystrybucji, pierwsza partia już się sprzedała. Oczekujemy nowej dostawy, która powinna pojawić się na rynku na początku grudnia.”
Sugerowana cena detaliczna laptopa to 3999 zł.
Ok. A skąd otrzymaliście ten produkt i co najważniejsze gdzie do można nabyć. Niestety Acer nie jest mi wstanie udzielić tak banalnej odpowiedzi. A i jakz ceną? Niestety podane przez Was propozycje kupna dotyczą, lapka ale bez multitoucha