Choć od dawna mówi się o zmierzchu ery PC, to najnowsze dane przygotowane przez znane firmy analityczne zdają się potwierdzić, że nic takiego nie ma miejsca. Powodów do hurraoptymizmu nie ma, ale nie sposób nie odnotować faktu, że po raz pierwszy od siedmiu lat branża PC była w ubiegłym roku na delikatnym plusie.
Branża PC w ciągu ostatnich lat pozostawała w odwrocie – choć był on stosunkowo niewielki, bowiem spadki w ujęciu rocznym wynosiły nawet poniżej 1%, to faktem było, że cały segment mocno wyhamował. Tym bardziej więc cieszy, że hasła „pecety się skończyły” i „smartfony wyprą komputery” można na razie odłożyć do lamusa.
Przyczynkiem do takich teorii są najnowsze dane opublikowane przez firmy analityczne Gartner i IDC, podsumowujące rok 2019 w segmencie PC. To, co zwraca uwagę, to fakt, że w obydwu raportach sprzedaż w szeroko pojętym segmencie komputerów zwiększyła się w porównaniu do roku 2018.
Według szacunków IDC wzrost wynosi 2,7%, podczas gdy Gartner szacuje tę wartość na 0,6%. Tak czy owak, jest to pierwszy wzrost sprzedaży od roku 2011. Po siedmioletniej serii spadków nareszcie przyszedł czas na odbicie.
Czemu zawdzięczamy odbicie na rynku PC? Analitycy zwracają uwagę na fakt, że w osiągnięciu dobrego wyniku pomogło zakończenie wsparcia dla systemu Windows 7, co miało miejsce 14 stycznia tego roku. Firmy rozpoczęły gorączkowe poszukiwania nowego sprzętu wyposażonego głównie w Windowsa 10, a masowe wymiany sprawiły, że zwłaszcza w IV kwartale ubiegłego roku obserwowaliśmy naprawdę bardzo przyzwoite statystyki, które według szacunków IDC były lepsze nawet o 4,8% względem analogicznego okresu rok wcześniej.
Nie bez znaczenia jest coraz większa popularność segmentu gamingowego – dużym wzięciem cieszą się zwłaszcza laptopy przeznaczone do gier, które zdecydowanie wychodzą z niszy i stanowią coraz większą część biznesu związanego z notebookami. Nieźle sprzedają się także gotowe desktopy do gier, choć w tym wypadku wciąż dominują konstrukcje składane przez klientów, co w sumie w ogóle nie dziwi.
Wśród największych producentów brak większych zmian – liderem rynku pozostało Lenovo, choć przewaga nad drugim w zestawieniu HP to maksymalnie 2%, w zależności od raportu danej firmy badawczej. Na podium melduje się jeszcze Asus, a zarówno Apple (4. pozycja) i Acer (pozycja nr 5) straciły w kontekście udziałów dziesiąte części procenta względem 2018 roku.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.