Jeszcze kilka lat temu umieszczenie w kompaktowej konstrukcje dużej mocy obliczeniowej było praktycznie nie do pomyślenia – teraz to już żaden problem, o czym przekonuje najnowsza propozycja Intela – miniPC z rodziny NUC 9 Pro/Extreme, które sprawdzą się zarówno w profesjonalnych zastosowaniach, jak i w grach.
MiniPC do gier? To hasło pewnie dla wielu osób nadal brzmi mocno abstrakcyjnie, ale najnowszymi konstrukcjami z serii NUC 9 Intel pokazał, że nie ma w tym nic zdrożnego.
Nowi przedstawiciele rodziny Intel NUC Ghost Canyon zbudowane są podobnie, jak poprzednie propozycje koncernu z Santa Clara – komputery bazują bowiem na module Intel NUC Compute Element, na którym umieszczony jest chipset, procesor, wentylator oraz układ zasilania. Resztę dobieramy według swoich preferencji, ale producent – oprócz wersji barebone – oferuje także w pełni skonfigurowane modele skrojone pod różnorodne potrzeby.
Dla nieco mniej wymagających klientów przeznaczone są warianty NUC 9 Pro – w tym wypadku znajdziemy dwa typy procesorów. Jeden to standardowo spotykany głównie w wydajnych laptopach Core i7-9750H, natomiast drugi to już dedykowany profesjonalnym rozwiązaniom i znany głównie ze stacji roboczych lub serwerowni Xeon E-2286M. We wnętrzu znajdziemy także dyski SSD oparte o złącze M.2, a wśród portów mamy m.in. HDMI w wersji 2.0b, a także dwa złącza Thunderbolt 3.
Do sprzedaży trafią także warianty NUC 9 Extreme – te są nastawione na osoby szukające bardzo dużej mocy obliczeniowej, zwłaszcza pod kątem gier. Na pokładzie znajdziemy jeden z procesorów dziewiątej generacji – Core i5-9300H, i7-9750H lub i9-9980HK, a możliwości konfiguracyjne są naprawdę duże. Intel oferuje nam bowiem umieszczenie we wnętrzu miniPC bardzo wydajnego nośnika Intel Optane, a także nawet 64 GB pamięci RAM typu DDR4 o taktowaniu 2666 MHz. Dostępne konfiguracje obejmują także zewnętrzny układ graficzny od Nvidii z rodziny RTX, z modelem oznaczonym numerem 2070 na czele.
Choć oficjalne cenniki nie pojawiły się jeszcze na stronie Intela, to w sieci można znaleźć informacje na temat wyceny niektórych wariantów – i tak oto topowy NUC 9 Extreme o oznaczeniu NUC9i9QNX w wersji barebone kosztuje ok. 1630 dolarów, czyli ok. 6770 złotych bez podatku. W pełni wyposażone modele kosztują natomiast powyżej 2000 dolarów. Sporo jak na miniPC, ale to naprawdę wydajne sprzęty.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.