Wygląda na to, że rywalizacja na poletku procesorów coraz bardziej przechyla się stronę koncernu AMD. W sieci pojawiły się informacje na temat planowanego debiutu procesorów desktopowych Intel Rocket Lake-S – wiele wskazuje na to, że odbędzie się on znacznie później, niż premiera układów Ryzen 5000.
Intel w ostatnich latach boryka się z niekończącym pasmem problemów, jeśli chodzi o segment procesorów – kłopoty z wydajnością fabryk sprawiły, że wiatr w żagle złapał koncern AMD. Procesory z serii Ryzen 4000 Mobile coraz częściej pojawiają się w laptopach kosztem CPU od Intela, a już wkrótce czas na kolejne starcie na poletku procesorów desktopowych. Starcie, które wydaje się być od początku obliczone na sukces AMD.
Już jutro – podczas specjalnej konferencji – powinniśmy być świadkami debiutu procesorów do pecetów z linii Ryzen 5000. Wszyscy czekają na solidną odpowiedź ze strony Intela, ale nieoficjalne informacje mówią o tym, że poczekamy na nią bardzo długo. Jak donosi hiszpański serwis HD-Tecnologia, procesory z rodziny Intel Rocket Lake-S, bazujące na nowych rdzeniach Willow Core, mają trafić do sprzedaży dopiero w marcu 2021 roku.
To oznacza, że AMD zyska na starcie co najmniej kilka miesięcy nad Intelem, co oczywiście może po prostu skrzętnie wykorzystać, zyskując kolejne procenty udziałów w rynku, zwłaszcza w kontekście sprzętów o charakterystyce gamingowej.
O tym, że sprawy idą dokładnie w tym kierunku, pokazuje najnowsza ankieta sprzętowa wśród graczy korzystających z platformy Steam. Najnowsza edycja pokazuje, że AMD cieszy się stale zwiększającą popularnością i po raz pierwszy od wielu lat procesory tego producenta przekroczyły udział 25%. To teoretycznie nadal niewiele, a gołym okiem widać, że monopol Intela topnieje z miesiąca na miesiąc.
Oczywiście wiele będzie zależeć od tego, co zaprezentuje AMD wraz z nową ofertą procesorów Ryzen 5000 – może jednak się okazać, że opóźnienia z wdrażaniem bardziej wydajnych procesów technologicznych i nieustanne obsuwy debiutów kolejnych generacji CPU mogą doprowadzić do zaskakującej zmiany warty na rynku CPU.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.