Gołym okiem widać, że w ostatnich latach AMD zdecydowanie jest na fali wznoszącej, rzecz jasna kosztem Intela. Pokazuje to najnowsza transakcja obozu „czerwonych”, która bez wątpienia wzmacnia pozycję rynkową tej firmy. Mowa o zakupie firmy Xilinx, znanego producenta układów SoC i FPGA.
Czas pandemii to bez wątpienia znakomity klimat na duże, rynkowe transakcje w branży technologicznej. Całkiem niedawno Nvidia za niebagatelną sumę 40 mld dolarów stała się właścicielem brytyjskiej spółki ARM, a teraz w bardzo podobnym kierunku podążyło AMD.
Wielka transakcja – zakup kosztował aż 35 miliardów dolarów!
Gigant z Santa Clara poinformował bowiem o przejęciu firmy Xilinx – jej nazwa wielu osobom może na pierwszy rzut oka wydać się mało znana, ale to niezwykle ważny dla całej branży producent układów SoC oraz układów programowalnych typu FPGA. O tym, że to naprawdę bardzo poważna transakcja, świadczy fakt, że AMD wyda na ten cel aż 35 miliardów dolarów.
AMD to acquire @XilinxInc, creating the industry’s high performance computing leader. https://t.co/JoQ8ePybNC pic.twitter.com/GiB3Gt4UZa
— AMD News (@AMDNews) October 27, 2020
Dlaczego ten zakup był z punktu widzenia AMD istotną inwestycją? Dzięki zakupowi Xilinx firma może zaoferować znacznie szersze spektrum produktów, zwłaszcza jeśli chodzi o zastosowania mobilne oraz inżynieryjne. Mowa tutaj zwłaszcza o wspomnianych układach: SoC oraz programowalnych macierzach FPGA, które do tej pory nie znajdowały się w portfolio tego koncernu.
Jak twierdzą przedstawiciele AMD, transakcja pozwoli na zwiększenie konkurencyjności w praktycznie każdym segmencie – począwszy od inżynieryjnych zastosowań, poprzez rozwiązania stosowane w serwerowniach czy też chmurach obliczeniowych, na grach i rozgrywce skończywszy. O tym, że AMD traktuje ten biznes naprawdę poważnie, przekonuje także kwota zarezerwowana na rozwój badań – to aż 2,7 miliarda dolarów, które ma zagospodarować grupa ponad 13 tysięcy specjalistów.
Oczywiście proces przejęcia dopiero się rozpoczyna – całość ma zakończyć się w pełni do 2021 roku, bowiem to skomplikowana operacja, w ramach której przeorganizowaniu ulegnie grupa kilkunastu tysięcy inżynierów. Ta transakcja pokazuje jednak, że AMD najprawdopodobniej chude lata ma już za sobą.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.