>

Samsung QX310 – test MobiManiaKa

Wydajność

Samsung QX310 to klasyczny laptop biznesowy i właśnie w takich kategoriach jego wydajność należy postrzegać. Sprzęt jest napędzany przez dwurdzeniowy procesor Intel Core i5-460M o taktowaniu 2.53 GHz (przy użyciu Turbo Boost może wzrosnąć do 2.8 GHz). Inną ważną funkcją CPU jest obsługa technologii Hyper-Threading, która umożliwia każdemu rdzeniowi zajmować się dwoma wątkami jednocześnie. Obie technologie świetnie ze sobą współpracują i sprawiają, że QX310 może poradzić sobie nawet z wymagającymi grami.

CPU potrzebuje do funkcjonowania 35 W: 25 W jest pobierane przez dwa rdzenie, natomiast 10 W przeznaczone jest na zintegrowaną kartę Intel GMA HD. 4 GB pamięci operacyjnej DDR3 to standard i wystarczająca ilość dla tego typu komputerów.

Bardziej zaawansowane wrażenia graficzne są generowane przez dedykowany układ GeForce 310M. Karta ta w zupełności poradzi sobie z obsługą nowych tytułów na średnich detalach. Mimo że QX310 to nie laptop gamingowy da się na nim swobodnie grać. Podczas swojej przygody z QX310 miałem okazję sprawdzić takie tytuły jak Two Worlds II, Fallout: New Vegas oraz nieco starsze: Bioshock 2 oraz Mass Effect 2. Do codziennych zadań nie ma co angażować zewnętrznego układu, system Nvidia Optimus zadba o automatyczne przełączenie na kartę Intel GMA HD. Podczas niewymagających czynności (surfowania po Internecie czy redagowania dokumentów) spisze się wzorowo.

Indeks Wydajności Systemu Windows 7 w QX310 osiągnął średnią 4.4 punktów. Najsłabszym ogniwem okazała się być grafika – nie zapominajmy, że GeForce 310M to jeden z najbardziej podstawowych modeli Nvidii. Bardzo dobry wynik „wykręcił” procesor (6.8 pkt.), pozostałe parametry są w normie.

Laptopa pod względem wydajności przetestowałem kilkoma najbardziej popularnymi benchmarkami. Oto rezultaty:

  • PCMark Vantage – 5666 pkt.
  • 3DMark 06 – 3390 pkt.
  • PCMark 05 – 5979 pkt.
  • 3DMark 05 – 7113 pkt.

Ceny Samsung QX310-S02PL


marcin

Komentarze

  • Przepraszam, ale w tym laptopie znajduje się USB 3.0, w kieszonce po lewej stronie obok HDMI i USB 2.0