Monitory komputerowe z technologią Quantum Dot to coś, co dopiero pojawia się na rynku, ale już wzbudza spore zainteresowanie wśród potencjalnych klientów. Jednym z takich modeli jest MSI Optix MAG274QRF-QD, który właśnie trafił do sprzedaży.
Po tym, jak technologia kropek kwantowych na dobre zadomowiła się w telewizorach, tylko kwestią czasu było, gdy producenci monitorów spróbują przenieść ją na grunt tych akcesoriów. Nad jej zastosowaniem w kontekście ekranów QLED pracuje Samsung, a MSI wdrożyło ten plan w działanie, prezentując jeden z najciekawszych modeli w swoim bogatym portfolio gamingowym.
Zastosowanie technologii Quantum Dot w monitorze MSI Optix MAG274QRF-QD ma oczywiście odzwierciedlenie głównie w kwestii kolorystyki – sprzęt zaoferuje nam znacznie bogatszą paletę barw, a dzięki specjalnemu procesorowi obrazu i zastosowaniu technologii upscalingu treści wyświetlane w niższych rozdzielczościach nie będą tracić nic w kontekście bogactwa barw.
Wykorzystana w tym modelu matryca daje także szereg naprawdę wysokich możliwości w kontekście obsługi obrazu – to bowiem wyświetlacz typu IPS o przekątnej 27 cali i rozdzielczości WQHD, czyli 2560×1440 pikseli. Uwagę zwraca czas reakcji, wynoszący 1 ms, z kolei częstotliwość odświeżania tego panelu to 165 Hz. Na tym polu standardowo prezentują się parametry maksymalnej jasności (300 cd/m2) oraz kontrastu (1000:1).
Graczy ucieszy także wsparcie dla technologii Nvidia G-Sync, która zwłaszcza na komputerach z układami graficznymi z rodziny GeForce będzie w stanie zauważalnie zredukować efekt rozrywania obrazu. W zestawie portów znajdziemy 2x HDMI 2.0, USB typu C, 3x USB 2.0 (w tym jedno typu B), a także DisplayPort 1.4.
Spore możliwości zaoferuje nam podstawka – nie dość, że została opatrzona efektownym podświetleniem pełną paletą barw RGB, to na dodatek oferuje ona funkcję pivota, co pozwoli na obrót ekranu o 90 stopni. Nie brak także możliwości powieszenia na ścianie dzięki zgodności z systemem VESA 100×100.
Monitor MSI trafił już do sprzedaży, choć na razie tylko w USA – jego cena oscyluje wokół 440 dolarów, co przekłada się na kwotę ok. 1600 złotych netto.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.