Każde większe targi technologiczne nie mogą się obejść bez nowości w bardzo popularnej rodzinie laptopów ASUS ZenBook. Nie inaczej jest i tym razem – do sprzedaży już wkrótce trafią modele ASUS ZenBook 13 OLED (UM325) oraz ZenBook 14 (UM425), a więc nowe odsłony dobrze znanych sprzętów, tym razem wyposażone w procesory AMD Ryzen 5000U.
Pod względem wyglądu nowe ZenBooki to tradycyjnie najwyższa półka – to bowiem bardzo smukłe i eleganckie komputery, które odznaczają się bardzo niską wagą. W przypadku modelu ZenBook 13 OLED to zaledwie 1,13 kilograma, a ZenBook 14 waży niewiele więcej, bo 1,22 kilograma. Grubość obydwu modeli nie przekracza 1,5 cm, a dodatkowo możemy liczyć na odporną konstrukcję dzięki spełnianiu wymagań normy MIL-STD 810H. W przypadku ZenBooków takie cechy to standard, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Bardzo miły standard, dodajmy.
Obydwa laptopy to wręcz bliźniacze sprzęty, ale różnią je dwa zasadnicze elementy. Pierwszym z nich jest ekran. W przypadku ZenBooka 13 OLED możemy oczywiście liczyć na ekran wykonany w tytułowej technologii – ma on przekątną 13,3 cala i oferuje obraz w rozdzielczości FullHD. Tradycyjnie mamy do czynienia z bardzo wąskimi ramkami otaczającymi matrycę dzięki autorskiej technologii NanoEdge – mają one szerokość 2,9 mm, a ekran zajmuje 88% panelu frontowego.
Ekran charakteryzuje się świetną kolorystyką (100% palety DCI-P3), a także wsparciem dla standardu VESA DisplayHDR. Dodatkowo możemy liczyć na certyfikat agencji TUV-Rheinland w kontekście ochrony oczu.
Wyświetlacz zastosowany w ZenBooku 14 to już standardowa matryca typu IPS o przekątnej 14 cali i rozdzielczości FullHD. Także i tutaj spotkamy bardzo wąskie ramki o szerokości raptem 2,5 mm, dzięki czemu stosunek ekranu do panelu frontowego wynosi aż 90%.
Na wyposażeniu obydwu nowych ZenBooków znajdziemy nowe procesory AMD z linii Ryzen 5000U. W przypadku ZenBooka 14 będą to modele z rodziny Lucienne, a więc bazujące na platformie Zen 2 wykorzystywanej głównie w serii Ryzen 4000. Mówimy tutaj konkretnie o modelach Ryzen 5 5500U (6 rdzeni, maks. taktowanie 4 GHz) i Ryzen 7 5700U (8 rdzeni, maks. taktowanie 4,3 GHz).
W przypadku ZenBooka 13 OLED pojawią się także konfiguracje z procesorami z linii Cezanne 3 bazującymi na nowej architekturze Zen 3 – Ryzenem 5 5600U (6 rdzeni, maks. taktowanie 4,2 GHz) oraz Ryzen 7 5700U (8 rdzeni, maks. taktowanie 4,4 GHz). ASUS zdecydował się na pozostawienie zintegrowanego układu graficznego AMD Radeon Graphics, a w kwestii RAM możemy liczyć nawet na 16 GB pamięci LPDDR4x o taktowaniu 3733 (ZenBook 13) lub 4266 MHz (ZenBook 14).
Nie powinno nam także zabraknąć miejsca na dane – w środku znajdziemy dysk SSD o pojemności maksymalnej 1 TB. Pod względem modułów łączności panuje pełna klasyka – to Wi-Fi 802.11ax 6. generacji oraz Bluetooth 5.0. Małym rozczarowaniem jest fakt, że w 13-calowym ZenBooku nie znajdziemy klasycznego złącza słuchawkowego – takowe pojawi się jedynie w 14-calowym wariancie. Poza tym do dyspozycji mamy 2x USB typu C, USB 3.2 typu A, HDMI oraz czytnik kart microSD.
Laptopy zostały wyposażone w touchpad z technologią NumberPad 2.0 – dzięki niej w miejscu gładzika jest wyświetlany blok klawiszy numerycznych, którego brak w fizycznej klawiaturze. Głośniki stereo zostały wyprodukowane przez firmę Harman Kardon, a kamerka internetowa rejestrująca obraz w HD pozwala na logowanie do systemu za pośrednictwem modułu Windows Hello.
Specyfikację uzupełnia czterokomorowa bateria o pojemności 67 Wh – takie ogniwo powinno wystarczyć na co najmniej kilkanaście godzin pracy bez konieczności sięgania po ładowarkę.
Nowe ZenBooki trafią do sprzedaży w lutym – na początku w USA, a wkrótce potem na innych rynkach. Niestety w tej chwili nie wiemy, w jakiej cenie te sprzęty zadebiutują w sklepach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.