Od laptopów do komputerów – Intel przechodzi dość niestandardową, ale szybką ścieżkę prowadzącą do rywalizacji na polu komputerowych układów graficznych. Firma zaprezentowała właśnie pierwszy dedykowany układ graficzny do komputerów stacjonarnych, którego jednak na razie nie będziemy mogli kupić.
Intel od pewnego czasu bardzo mocno angażuje się w rynek układów graficznych – choć od dawna w ofercie tego producenta znajduje się zintegrowany układ graficzny Intel HD/UHD Graphics, to prawdziwym przełomem było zastosowanie dedykowanego układu graficznego do laptopów, czyli Iris Xe Max. Teraz czas na kolejny debiut, tym razem w segmencie GPU dla komputerów stacjonarnych.
Intel Iris Xe w wersji dla PC nie różni się zbytnio od możliwości dedykowanej grafiki dla laptopów – bazuje ona bowiem na tej samej architekturze, co zapowiada rzecz jasna bardzo podobne osiągi. Posiada on 80 jednostek wykonawczych (w wersji dla laptopów – 96) i 40 jednostek teksturujących, a taktowanie rdzenia prawdopodobnie wynosi 1650 MHz. Moc obliczeniowa została ustalona na poziomie 2,11 TFLOP, co stanowi wynik lepszy zaledwie o jedną setną od mobilnej wersji.
Karta korzysta z 4 GB pamięci VRAM typu LPDDR4x opartej na szynie 128-bit. Prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z układem o TGP równym 30W, a więc mowa tutaj o podstawowym GPU przeznaczonym do tanich pecetów.
Niestety na ten moment nie będzie możliwości kupna tego układu graficznego – trafi on wyłącznie do producentów gotowych zestawów komputerów. Co więcej, nowa grafika Intela będzie pracować wyłącznie z procesorami tej firmy z 9. i 10. generacji (Coffee Lake-S i Comet Lake-S), a także z płytami głównymi opartymi na chipsecie B460, H410, B365 i H310C.
Produkcją tej karty graficznej na razie zajmą się dwa podmioty – Colorful i ASUS. GPU będzie dostępne zarówno w wersji z pasywnym, jak i aktywnym chłodzeniem.
Znakomita większość osób z pewnością czeka na kolejne, dedykowane GPU od Intela – firma zapowiedziała bowiem model skoncentrowany na graczach, mający zaoferować pamięci GDDR6 oraz obsługę takich technologii, jak ray tracing.
źródło
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.