Seria Envy nie jest może flagową propozycją koncernu HP, ale wcale nie oznacza to, że nie znajdziemy w niej ciekawych komputerów. Potwierdzają to dwa najnowsze modele, czyli odświeżone Envy x360 15 oraz Envy 17, które robią użytek z nowych procesorów AMD i Intela.
Pierwsza z nowości – HP Envy x360 15 – to bez wątpienia jeden z ciekawszych laptopów z tej serii – smukły, konwertowalny laptop regularnie otrzymuje kolejne aktualizacje i nie inaczej jest i tym razem. Choć zmiany koncentrują się głównie na tym, co we wnętrzu, to nie zabrakło także wizualnych nowości.
Spis treści
Zmiany wizualne mniej istotne – ważne to, co wewnątrz
Do nich należy, chociażby umieszczenie głośników Bang & Olufsen po bokach klawiatury, ale nie nad nią jak w ubiegłorocznym modelu czy też zwiększenie powierzchni touchpada o 19%. Cieszy także fakt, że zarówno wersja laptopa z procesorami AMD, jak i Intela otrzyma ten sam zestaw portów i złącz, a składa się na niego USB typu C (z obsługą Thunderbolt w przypadku wersji z CPU Intela), 2x USB typu A, HDMI 2.0b oraz złącze mikrofonowo-słuchawkowe i czytnik kart SD.
Osoby, które szukają nieco tańszego sprzętu, powinny zainteresować się modelem bazujących na procesorze AMD. Do sprzedaży trafią dwie takie konfiguracje z układami Ryzen 5 5500U lub Ryzen 7 5700U. Pierwszy z nich zostanie sparowany z dyskiem SSD o pojemności 256 GB, natomiast drugi otrzyma nośnik 512 GB. Obydwie konfiguracje posiadają także 8 GB dwukanałowej pamięci RAM typu DDR4, niestety bez możliwości rozbudowy.
Na dwa warianty możemy liczyć także w przypadku wersji bazujących na procesorach Intela – są to modele oparte na procesorach Core i5-1135G7 oraz Core i7-1165G7. Podobnie jak w przypadku wersji AMD, także i tutaj słabszy procesor zostanie zaoferowany w duecie z dyskiem SSD 256 GB, z kolei wariant z Core i7 nie tylko otrzyma nośnik o pojemności 512 GB, a także dodatkową pamięć Intel Optane o pojemności 32 GB. Co więcej, w przypadku konfiguracji z mocniejszej CPU możemy także liczyć na 12 GB pamięci DDR4 o taktowaniu 3200 MHz, a wersja z Core i5 otrzyma 8 GB.
Na wyposażeniu konfiguracji opartej na CPU Intela znajdziemy także – jak wspomniałem – obsługę technologii Thunderbolt 4, a także moduł Wi-Fi Intel AX201 szóstej generacji. Ciekawostką jest także obecność specjalnego rozwiązania zajmującego się monitoringiem temperatury wewnątrz laptopa.
Dedykowana karta graficzna to ciekawa opcja
W bazowej wersji każdego z wariantów tego laptopa znajdziemy ekran typu IPS o przekątnej 15,6 cala wyświetlający obraz w rozdzielczości FullHD przy jasności 250 nitów oraz pokryciu 45% palety barw NTSC. Oczywiście nie brak tutaj panelu dotykowego ze względu na konwertowalny charakter laptopa. Potencjalni nabywcy mogą jednak pokusić się o kupno wersji z ekranem 4K OLED oferującej 100% palety barw DCI-P3 i zdecydowanie wyższą jasność. Co ważne, wszystkie panele zostały fabrycznie skonfigurowane do poziomu Delta E < 2.
W sprzedaży pojawią się także wersje wyposażone w zewnętrzny układ graficzny GeForce MX450 zamiast zintegrowanego GPU AMD Radeon Graphics lub Intel Iris Xe. Użytkownicy docenią także obecność zaślepki kamery internetowej czy też przycisk do wyciszania mikrofonu, a także czytnik linii papilarnych.
HP Envy 17 – coś większego z solidną specyfikacją
Do sklepów trafi także nieco większy, klasyczny już laptop HP Envy 17. To notebook bazujący wyłącznie na procesorze Core i7-1165G7, w podstawowej wersji wyposażony w 12 B pamięci RAM, dysk SSD 512 GB oraz pamięć Intel Optane 32 GB. Producent daje jednak szansę rozszerzenia RAM do 32 GB, a także opcję montażu dysku SSD o pojemności nawet 1 TB.
Pojawia się także opcja montażu zewnętrznego układu graficznego i podobnie jak w przypadku mniejszego modelu jest to GeForce MX450. Ekran ma oczywiście przekątną 17,3 cala i jest dostępny w wersji wyświetlającej obraz FullHD lub 4K – w tym drugim przypadku jest to fabrycznie kalibrowany panel OLED. Jednocześnie producentowi udało się nieco odchudzić całą konstrukcję, dzięki czemu laptop waży teraz ok. 2,5 kilograma.
Ceny? Dla każdego coś dobrego
Cena HP Envy x360 15 z procesorami AMD rozpoczyna się od 749 dolarów (ok. 2900 złotych netto) za wersję z procesorem Ryzen 5 i 959 dolarów (ok. 3730 złotych netto). Za konfigurację z Core i5 musimy zapłacić co najmniej 899 dolarów (ok. 3500 złotych netto), podczas gdy wersja z Core i7 kosztuje co najmniej 1049 dolarów (ok. 4080 złotych netto).
Cena większego modelu HP Envy 17 to już co najmniej 999 dolarów (ok. 3890 złotych netto).
źródło: HP
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.