Laptop z kosmosu? W jakimś sensie można tak powiedzieć, bo miłośnicy pozaziemskiej przestrzeni pokochają tego ZenBooka za stylistykę. Co jednak równie ważne – mocy tutaj nie zabraknie.
Rodzina ZenBook 14 powiększa się nie tylko o nowe, przystępne cenowo modele UX / UM 3402. To także efektownie prezentujący się Zenbook 14X OLED Space Edition, który bez wątpienia wygląda nieco kosmicznie.
Obudowa tego laptopa została bowiem wykonana z aluminium, a na pokrywie znajdziemy elementy graficzne powiązane z ISS, czyli Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Niewątpliwą atrakcją jest jednak obecność technologii ZenVision, czyli… małego wyświetlacza OLED.
Ekranik o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 256 x 64 piksele został umieszczony na zewnętrznej części laptopa – prezentuje on wyłącznie odcienie bieli i szarości i możemy umieścić na nim wybrany przez siebie tekst, obrazek, animacje czy też dane na temat sprzętu, a także standardową datę i godzinę. Albo po prostu logo „NASA”.
Jeśli chodzi o główny wyświetlacz, to mamy do czynienia z ekranem typu OLED o przekątnej 14 cali, wyświetlającym obraz w rozdzielczości 2880 x 1800 pikseli w formacie 16:10. Częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 90 Hz, a czas reakcji to zaledwie 0,2 ms. Dodatkowo możemy liczyć na wysoką jasność potwierdzoną certyfikatem DisplayHDR 500, a panel zostanie fabrycznie skalibrowany z wykorzystaniem oprogramowania Pantone.
Na pokładzie laptopa znajdziemy wydajny procesor Intel Core i9-12900H, wspierany przez maksymalnie 16 GB pamięci RAM typu LPDDR5, z kolei za obsługę graficzną odpowiada układ Intel Iris Xe. Na dane otrzymujemy także dysk SSD o pojemności 1 TB.
Mimo stosunkowo niewielkich wymiarów laptopa (grubość 15,6 mm i waga ok. 1,3 kg) ASUS zdołał umieścić wewnątrz solidny zestaw chłodzenia oparty na dwóch wiatrakach oraz rurkach miedzianych, a jego głośność nie przekroczy 35 dB nawet przy pełnym obciążeniu CPU.
W zestawie portów znajdzie się miejsce dla dwóch portów Thunderbolt 4, USB 3.2 typu A, HDMI 2.0, czytnika kart microSD oraz złącza mikrofonowo-słuchawkowego. Dodatkowo mamy także moduły Wi-Fi 6E wraz z Bluetooth w wersji 5.2 oraz czytnik linii papilarnych, który zintegrowano z przyciskiem włączającym. Na touchpadzie znajdziemy natomiast pełny blok numeryczny.
Całość uzupełnia bardzo solidna bateria o pojemności 63 Wh, co powinno zapewnić co najmniej kilka godzin pracy bez sięgania po ładowarkę, a laptop pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11.
Ten kosmicznie wyglądający ZenBook trafi do sprzedaży w drugim kwartale tego roku – cena tego modelu będzie rozpoczynać się od kwoty 1399 euro, czyli ok. 6350 złotych.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
Mam nadzieje że to reklama a nie tam serio. Przecież to nie opiera sie na żadnych faktach, a asus zawsze ma problem z chłodzeniem. Po co ten wyświetlacz na zewnątrz? I w reszcie gdzie tu ta kosmiczna technologia? Jakies grafiki na klapie? Serio? XD
Laptopy Asusa są świetne, ale stylizacja bezpośrednio odwołująca się do dożywającej swoich dni i ciągle trapionej przez coraz poważniejsze awarię ISS, to chyba jednak wizerunkowy strzał w kolano.
Każdy Asus to ozdóbka bo grzanie wyklucza pracę