W dzisiejszych czasach wiele sprzętów przekształca się na koparki kryptowalut – ten los spotkał nawet ponad 30-letniego laptopa, ale raczej nie stanie się on ulubionym sprzętem kopaczy. Profity są – delikatnie ujmując – mało ekskluzywne.
Myślicie, że 30-letnie laptopy nadają się już tylko do muzeum elektroniki? Ależ skąd – wystarczy popatrzeć na to, czego dokonał Dmitrij Eliusejew z prehistorycznym sprzętem od Toshiby.
Model Toshiba T3200SX został bowiem przez niego wskrzeszony po to, by zarabiać. I to nie jako eksponat, ale… pełnoprawna koparka do wydobywania Bitcoinów.
Dla jasności – to sprzęt bazujący na procesorze Intel 386SX o taktowaniu 16 MHz i pracujący pod kontrolą systemu MS-DOS, który w dniu premiery kosztował 6299 dolarów. Gdyby przełożyć to na dzisiejszą wycenę walut, mówimy o kwocie 13 900 dolarów, czyli ok. 55 tysięcy złotych. I jak tu narzekać na cenę współczesnych notebooków?
Tak czy owak, Eliusejew umieścił w serwisie GitHub całą dokumentację tego projektu, włącznie z zaprojektowaniem autorskiego oprogramowania służącego do wydobycia. Co jeszcze bardziej istotne, podsumował także możliwe profity, które uzyskuje się z kopania Bitcoinów tą maszyną.
No cóż – jeśli marzycie o osiągnięciu fortuny za pośrednictwem starego laptopa, to raczej się to nie wydarzy. Deweloper oszacował wydajność maszyny na 15 hashy na sekundę, co oznacza, że zarobienie jednego dolara zajmie… 584 miliony lat.
Dla porównania, najmocniejsze koparki ASIC dostępne na rynku produkują 110 terahashy na sekundę, a więc 100 trylionów więcej, niż Toshiba T3200SX.
Do całej tej kalkulacji trzeba doliczyć koszty energii – pod pełnym obciążeniem zapotrzebowanie tego sprzętu to 39W, co przekłada się na rachunek za prąd w wysokości 3,3 dolara (ok. 13 złotych), oczywiście bazując na amerykańskich cenach.
Co to oznacza? Tyle, że na każdego zarobionego dolara wydamy 23,1 miliarda zielonych, czyli ok. 92 miliardy złotych. Złoty interes.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
A po polsku to autor nie umie napisać? „zarobienie jednego dolara zajmie… 584 miliony lat.” 584 milionów lat, milionów. Nie miliony.
20 kilogramy ziemniaków.
3 kilogramy ziemniaków też jest źle ?
Dam wam pomysł na kolejny "artykuł" - "Możesz sobie kopać bitcoiny robiąc obliczenia ołówkiem na kartce"
Znajdźcie komputer który nie potrafi kopac. Żenujący artykul już nie ma Cię o czym pisać i na siłę wymysllacie takie gowna
Debilmz grafomanski na poziomie wp.pl , nie masz wstydu popełniać takie to wypociny , masz odbiorców za debili czy klik sie liczy.