Wraz z debiutem komputera Mac Studio, Apple zaprezentowało także nowy monitor przeznaczony dla profesjonalistów. To sprzęt znacznie tańszy od niesławnego Pro Display XDR, ale czy wart swojej ceny?
Premiera piekielnie drogiego mini-PC Mac Studio nie była jedynym ciekawym wydarzeniem podczas wczorajszej konferencji Apple. Do sprzedaży trafia także nowy monitor o nazwie Apple Studio Display, który ma być znacznie tańszą alternatywą dla Pro Display XDR. Co wcale nie oznacza, że tanią.
Monitor został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 5K, czyli 5120 x 2880 pikseli. Co ważne, jest to sprzęt z ekranem o przekątnej 27 cali, a więc zagęszczenie pikseli na cal będzie naprawdę bardzo wysokie.
Mamy także do czynienia z podświetleniem wykonanym w technologii mini LED – oznacza to wysoką jasność, która sięga nawet 600 nitów. Oczywiście możemy również liczyć na bardzo dobrą kolorystykę zastosowanego panelu – Apple gwarantuje pokrycie pełnej palety barw DCI-P3. Te możliwości dodatkowo zwiększa także autorska technologia True Tone.
Apple będzie sprzedawać ten monitor w dwóch wariantach – ze szkłem standardowym oraz nanostrukturalnym. Obydwa są antyrefleksyjne, choć drugi z wymienionych materiałów zmniejsza odbicia bez konieczności stosowania matowej powłoki.
Do dyspozycji użytkowników oddane zostaną także dwa warianty podstawki – jedna z nich umożliwi pochył i regulację wysokości ekranu (dopłacamy za nią… 2000 złotych). Do sprzedaży trafi także adapter do powieszenia na ścianie, choć decydując się na jego zakup… rezygnujemy z podstawki.
Studio Display posiada cztery porty USB typu C, z czego jeden obsługuje Thunderbolt 4. Na wyposażeniu monitora znajduje się także kamerka o rozdzielczości 12 MP z szerokim kątem widzenia, wynoszącym 122 stopnie. Co ciekawe, sprzęt będzie posiadał także układ Apple A13 Bionic, który ma odpowiadać za odpowiednie przetwarzanie rejestrowanego obrazu, a także obsługę asystenta głosowego Siri. Całość uzupełnia sześć głośników stereo i trzy mikrofony.
W porównaniu do Pro Display XDR, którego bazowy wariant bez podstawki kosztuje 23 999 złotych, Studio Display można nazwać wyjątkowo tanim. Nadal jednak za podstawową wersję musimy zapłacić 7999 złotych, a edycję ze szkłem nanostrukturalnym wyceniono na 9499 złotych. Do tego, decydując się na zakup bardziej funkcjonalnej podstawki, musimy doliczyć 2 tysiące złotych.
To więc „taniocha w skali Apple”. Skali od zawsze bardzo wysokiej.
źródło: Apple
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
Ja też ale LG zawsze było spoczi
no i cena raczej zachęca jesli chodzi o LGa
Jetsem zwolennikiem, ale nie wiem który model wybrac.
Ma ktoś albo wie wiecej na temat LG ultrawide 34WP75C-B? Jak stoi w kontraście do appla?
A bardzo przyjemny sprzęcik jak dla mnie. Z applem nie mam porównania
A można wiedzieć czemu?