Intel odsłonił znakomitą większość informacji dotyczących kart graficznych z serii Intel Arc. Zanim przejdziemy do konkretów, czyli portfolio tego koncernu w segmencie GPU, warto przyjrzeć się podstawie, czyli architekturze rdzeni, które znajdą się na wyposażeniu tych układów.
Intel wreszcie ujawnił konkrety na temat swoich debiutanckich, zewnętrznych układów graficznych z rodziny Arc. Zanim jednak postanowię przyjrzeć się poszczególnym kartom, czas rzucić okiem na to, co oferują dwa rdzenie graficzne, które będą stanowić podstawę nowych GPU.
Dwa nowe rdzenie – ACM-G10 i ACM-G11 – zostały wyprodukowane w 6 nm procesie technologicznym od TSMC. Głównym elementem tych układów są rdzenie Xe, z których każdy składa się z 16 silników Vector i Matrix.
Pierwszy z nowych układów – ACM-G11 – został wyposażony w osiem rdzeni Xe i znajdzie swoje miejsce głównie w tańszych konstrukcjach. Oprócz tego możemy liczyć na osiem rdzeni ray tracing, a także 4 MB cache L2. Pamięć graficzna typu GDDR6 ma zostać oparta na szynie 96-bit. Ponadto możemy liczyć na dwie jednostki Matrix, które mają być odpowiedzialne za obsługę technologii upscalingu XeSS, a także cztery linie wsparcia dla wyświetlania obrazu (Display Engine). Całość opiera się na ośmiu liniach PCI-Express 4.0
Drugi z rdzeni – ACM-G10 – to już jednostka, która znajdzie się na wyposażeniu flagowych układów. Mamy tam po 32 rdzenie Xe i jednostki do obsługi ray tracingu, a także 16 MB cache L2. Pamięć graficzną oparto na szynie 256-bit, a do obsługi GPU wymagane jest 16 linii PCI-Express 4.0.
Całość korzysta z architektury Xe HPG, która ma zapewnić o 50% wyższe taktowanie zegara względem poprzedniej generacji, a także o tyleż samo wyższą wydajność w przeliczeniu na wat. To oznacza, że Intel będzie w stanie zaprojektować bardziej wydajne GPU bez konieczności zwiększania zapotrzebowania na energię.
Nowe karty graficzne Intela będą w stanie jednocześnie obsłużyć dwa wyświetlacze 8K o odświeżaniu 60 Hz lub cztery 4K 120 Hz. W przypadku paneli 1440p lub 1080p problemu nie będzie stanowić wsparcie dla odświeżania 360 Hz.
Zewnętrzne układ Intel Arc posiadają także wsparcie dla technologii Adaptive-Sync oraz Speed Sync. Pierwsza z nich odpowiada za synchronizację odświeżania w celu wyświetlania obrazu bez efektu jego rozrywania, z kolei druga przyspiesza wyświetlanie ostatniej klatki, co zmniejsza opóźnienia wyświetlania.
To właśnie te rdzenie znajdziemy początkowo w pierwszy układach graficznych od Intela – zarówno tych przeznaczonych do laptopów, jak i wariantach desktopowych.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.