>
Kategorie: CiekawostkiNewsy

Przyszłość jest teraz, stary człowieku. Oto SmartHeal nagrodzony w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona

Zespół SmartHeal, w skład którego wchodzą m.in. pracownik oraz doktorant Politechniki Warszawskiej, opracował rozwiązanie problemu ran przewlekłych. To SmartHeal – inteligentny opatrunek wykrywający niepokojące zmiany.

Projekt ten został doceniony przez komisję Konkursu Nagroda Jamesa Dysona w Polsce. Dlaczego akurat ten pomysł, a nie inny? Powodem jest oczywiście m.in. przydatność takiego wynalazku dla rozwiązania danego problemu.

Kilka słów o problematyce ran przewlekłych

Źródło podaje informacje o tym, co za sobą niesie owy problem, by nieco rozjaśnić zwykłym obywatelom o co „toczy się gra”. I tak możemy przeczytać, że:

  • 20 milionów ludzi na świecie zmaga się z problemem ran przewlekłych.
  • Częstotliwość ich występowania wzrasta ze względu na starzejące się społeczeństwo. Rany przewlekłe występują u niemal 15% populacji osób w wieku podeszłym.
  • 28% pacjentów po 70 roku życia zmagających się z ranami przewlekłymi, umiera z powodu ich powikłań. To aż 7-krotnie więcej, niż u pacjentów bez patologii gojenia.

fot. Pavel Burchenko, Fotolia.com

Jak zatem widać, jest to problem, nad którym trzeba się pochylić, tym bardziej przy starzejącym się społeczeństwie. Przejdźmy w takim razie do omówienia, czym jest ten produkt.

SmartHEAL – inteligentny opatrunek do diagnostyki ran

Zwycięski produkt krajowej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona jest rozwiązaniem prostym w obsłudze. Jest także nieinwazyjny oraz tani w produkcji. Jak w takim razie działa?

fot. Photographee.eu. Fotolia.com

Mierzy pH, dzięki czemu wykrywa przykładowo stany zapalne. Działa on na bazie sensora elektrochemicznego. Oczywiście, jeżeli jest rana, to jest także wydzielina, która dociera do dwóch elektrod. Odczyt wyznaczany jest na podstawie różnicy potencjałów elektrod.

Kolejno przy pomocy anteny RFID wynik odczytywany jest przez pacjenta lub personel medyczny. Jest to z pewnością prostsze, niżeli wizyta u lekarza, zdejmowanie opatrunku itd.

Zespół SmartHEAL, od lewej: Dominik Baraniceki, Piotr Walter, Tomasz Raczyński / fot. PR Hub

Oczywiście nie brakowało wypowiedzi zespołu SmartHEAL w widocznym powyżej składzie:

  • Mgr inż. Dominik Baraniecki
  • Mgr inż. Piotr Walter
  • Mgr inż. Tomasz Raczyński

Podczas rozmów z medykami zdaliśmy sobie sprawę ze skali problemu ran przewlekłych. Prawidłowe i szybkie wykrycie zaburzeń procesu gojenia rany i rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, nie tylko skraca proces leczenia, ale umożliwia zatrzymanie niebezpiecznej dla życia infekcji.

Mgr inż. Dominik Baraniecki.

Czy inteligentny opatrunek to już cyberpunk?

Mówiąc trochę bardziej na luzie, widać, jak technologia idzie do przodu. Niektóre rzeczy, które obecne są, chociażby w grze Cyberpunk 2077 nie są tak odległe, jak niektórym się wydaje, a ten inteligentny opatrunek SmartHEAL jest tego świetnym przykładem.

Przeczytaj także coś mniej formalnego

https://www.mobimaniak.pl/340361/playstation-5-granie-w-1440p-2k/

Źródło

Paweł Łaz