Badacz bezpieczeństwa — Sam Croley — informuje na swoim Twitterze, że karta graficzna RTX 4090 jest dwa razy lepsza w łamaniu haseł od swojego poprzednika. Ośmioznakowe hasło jest w stanie złamać w 48 minut.
Technologiczny serwis internetowy TechSpot donosi, że specjalista ds. łamania haseł i badacz bezpieczeństwa Sam Croley opublikował wyniki benchmarków karty graficznej RTX 4090, które wykazują, że GPU jest dużo wydajniejsze na tym polu od poprzednika w postaci RTX 3090.
RTX 4090 został postawiony naprzeciw Bcrypt, a także protokołowi, który należy do Microsoftu – New Technology LAN Manager (NTLM). Testy zostały przeprowadzone za pomocą Hashcat v6.2.6 w trybie benchmarku.
First @hashcat benchmarks on the new @nvidia RTX 4090! Coming in at an insane >2x uplift over the 3090 for nearly every algorithm. Easily capable of setting records: 300GH/s NTLM and 200kh/s bcrypt w/ OC! Thanks to blazer for the run. Full benchmarks here: https://t.co/Bftucib7P9 pic.twitter.com/KHV5yCUkV4
— Chick3nman 🐔 (@Chick3nman512) October 14, 2022
Wydajność karty RTX 4090 w łamaniu haseł jest imponująca…
Jak zwraca uwagę TechSpot, stanowisko wyposażone w osiem kart graficznych RTX 4090 dysponowałoby mocą obliczeniową, która pozwoliłaby na na przeanalizowanie wszystkich 200 miliardów kombinacji znaków, z których może składać się ośmioznakowe hasło w zaledwie 48 minut!
Sam Croley podkreśla w swoim wpisie na Twitterze, że nowy RTX 4090 jest dwa razy lepszy względem RTX 3090 w niemal każdym algorytmie. Trzeba też wspomnieć o tym, że wszystkie hasła, które były łamane stworzono według najwyższych standardów, tj. zawierały symbole, litery wielkie i małe, itd.
To pokazuje jak niebezpieczna może okazać się tak ogromna moc obliczeniowa. W wielu sytuacjach nawet bardzo mocne hasła mogą zostać złamane. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji wydaje się tworzenie haseł o ogromnej długości, co znacząco wydłużyłoby czas potrzebny do odszyfrowania.
Niestety to nie jedyny sposób na uzyskiwanie dostępu do potencjalnie wrażliwych danych. Niedawno pisałem o tym, że badacze z Uniwersytetu w Glasgow opracowali metodę, dzięki której możliwe jest łamanie haseł poprzez analizę śladów cieplnych pozostawianych przez nasze palce na klawiaturze, które zostały zarejestrowane kamerą termiczną. Trzeba przyznać, że żyjemy w naprawdę ciekawych czasach…
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.