Pewnie każdy, kto odwiedza naszą stronę, wie dokładnie, czego oczekuje od laptopa i jaki powinien być sprzęt, który chciałby kupić. Często jednak zdarzają się sytuacje, gdy w naszym domu psuje się przestarzały komputer stacjonarny i pada pomysł zastąpienia go laptopem, albo, gdy nasza ciotka/wujek, chcą kupić sprzęt przenośny i zwracają się do nas z prośbą o radę… W celu ułatwienia wyboru sprzętu na takie ewentualności postanowiłem napisać krótki poradnik.
W kilku punktach spróbuję scharakteryzować to, na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając sprzęt dla taty, ciotki czy dziewczyny do 2500 zł,korzystając z serwisu ceneo.pl.
Matryca i rozmiar laptopa
Najbardziej popularne laptopy o przekątnej 15,4-cala wyposażone są w matrycę typu WXGA o rozdzielczości 1280×800. Taki ekran w zupełności wystarczy do pracy osobie, dla której wybieramy sprzęt.
Warto zastanowić się nad powłoką antyrefleksyjną, jeżeli sprzęt będzie często poza domem – każdy chyba woli, aby częściej od naszego odbicia w monitorze była widoczna zawartość pulpitu.
Jestem zwolennikiem laptopów o 15,4-calowej przekątnej matrycy. Wygodnie się na nich pracuje i są najtańsze.
Jeżeli notebook ma zastąpić komputer stacjonarny i z mobilnością ma mieć niewiele wspólnego, to można zainwestować w sprzęt większy – 17-calowy.. Będzie on nieco droższy od standardowej piętnastki. Ciekawą propozycją jest ACER Extensa 7630G-582G16 posiadający kartę graficzną GeForce 9300M GS.
Osobiście jednak zostałbym przy standardowej przekątnej 15,4-calowej lub 16-calowej, tak jak w opartym na procesorze AMD MSI VR630x-009PL.
Ciekawym rozwiązaniem dla osób korzystających z laptopa w domu i w pracy, byłoby kupno netbooka, który w połączeniu z 19- lub 20-calowym monitorem LCD mógłby w zupełności wystarczyć do surfowania po necie, pisania czy rozmów na Skype. Moje propozycje to: Samsung NC10 z 10-calową matrycą lub posiadające 8,9-calową matryce Acer Aspire One oraz Asus Eee PC 901.
Przy wyborze Asusa, ze względu na mały dysk (SSD 12GB) warto dokupić zewnętrzny dysk twardy, bo 12GB to jednak mało. W zależności od potrzeb można wybrać np. Seagate Freeagent Desktop o pojemności 250GB lub 500GB.
Monitory LCD w jakie można zainwestować (w cenie do 500 zł) to jeden z modeli firmy LG: W1942T-PF lub W2042S.
Sprzęty o przekątnej 15,4-cala w naszym przedziale cenowym, różnią się w niewielkim stopniu wagą (od 2,5 do 3kg) i wymiarami (wysokość: 250-270mm, długość: 352-365mm oraz grubość: 34-48mm). Mogą zdarzyć się jednak duże odstępstwa od normy. Od tych cech znacznie ważniejsza jest jakość wykonania i wytrzymałość notebooka.
Osprzęt
Co w środku? To kolejne ważne pytanie, które musimy sobie zadać. Nam odpowiadałby czterordzeniowy procesor i GeForce 9800GTX. Ale czy ciotka będzie grała na laptopie lub korzystała z wymagających aplikacji? Jasne, ze nie, więc po co przepłacać? Z drugiej jednak strony, laptop to urządzenie, które w przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych ma bardzo ograniczone możliwości rozbudowy, więc aby sprzęt służył jak najdłużej warto, aby miał co najmniej przyzwoitą specyfikację. Omówię teraz najważniejszy osprzęt:
Procesor
W większości laptopów sprzedawanych do ceny 2500, montowane są procesory z serii Intel Core 2 Duo. Z wielu różnych modeli powinniśmy w naszym wyborze ograniczyć się do takich jak: T5700, T5750, T5800 o taktowaniu 2,0GHz (wszystkie trzy), T8100 z zegarem 2,1GHz czy T3200 i T3400 pracujące z częstotliwością 2,16Ghz. Wymienione wyżej procesory Intela gwarantują dużą wydajność i nie są drogie. Ewentualnie zawsze możemy sięgnąć po laptopy, których sercem jest CPU AMD np. Athlon 64 X2 QL-60 1,9GHz lub Athlon 64 X2 QL-62 2,0GHz. Wymienione procesory tak Intela jak i AMD w zupełności powinny zadowolić użytkownika.
Osobiście, mimo dużej sympatii do AMD skłaniam się do wyboru procesorów Intela.
Karta graficzna
Do niedawna standardem w większości laptopów była zintegrowana karta graficzna – Intel X3100, jednak jej wydajność jest dość niska i obecnie pod żadnym pozorem nie inwestowałbym w laptopy z tym GPU. Najlepszym obecnie rozwiązaniem jest zintegrowana grafika Intela GMA 4500M HD, która aż nadto wystarczy do zwykłej pracy.
Jako ciekawostkę dodam, że w przedziale cenowym do 2600zł można znaleźć laptopy z dość mocnymi kartami, jak np.: ASUS F5SR-AP050C z ATI Mobility Radeon HD 3470 lub MSI VR630X-009PL z GeForce 9100M.
Dysk twardy
Według mnie im większy dysk tym lepiej i radziłbym kupować sprzęt z jak największymi HDD: 250GB lub 320GB. W większości laptopów z niższej półki instalowane są dyski o prędkości 5400rpm, które są wystarczająco szybkie dla naszych ojców czy ciotek. Dodam, tylko, że przy obecnej cenie dysków SSD, kupno takiego urządzenia o takiej pojemności jak HDD jest porównywalne z kupnem całego laptopa.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Równiutko daliście ciała tym „poradnikiem”.
Baaardzo byłbyś szanowny autorze zaskoczonym gdybyś bliżej zainteresował się potrzebami ludzi starzych. Coś wiem na ten temat i dlatego moja recezja powina być druzgocąca. Nie będzie ze względu na grzeczność, której brak Tobie. Pisanie bowiem o tym ,że starsza osoba nie będzie NAPEWNO czegoś potrzebowała, a tamto znów nie dla niej to czysta AROGANCJA. Komputer to nie samochód i prawa jazdy z badaniami lekarskimi Chwalić Boga nie wymaga. Już tyko to wino dać Ci do myślena.
Szukam dobrego laptopa dla siebie już dłuższy czas. Jestem w tym wieku ,że mam odłożone pieniądze i nie jest dla mnie (a myślę ,że i dla sporej grupki mnie podobnych ) problemem wydać znacznie więcej na DOBRE urządzenie. Srzedawcy traktują nas jak idiotów i wciskają „bardzo dobry kmpiuter” za małe pieniądze ale za to z przestarzałą kartą graficzną czy systemem operacyjnym ( za wszelką cenęVista). Mam czas i szukam informacji o tym co się dzieje „w temacie” i wiem ,żeWidows 7 jest dobry. Wiem ,że karta GF 9600 jest wczorajsza. . Piszcie jak dotychczas : za taką cenę -taki komputr! 🙂
Bez denerwjącego podziału , ten dla dzidzi , ten dla niuni , Oo a tamten to dla wujka Stefka.
Pozdrawiam
Młodystary
Ps. W/w art. przeczytałem podczas poszukiwań informacji.
@ vfr800 tego typu artykuły bazują na pewnej klasyfikacji i są kierowane do osób, którym właśnie na czmyś takim zależy. Co zrozumiałe, nie uwzględniają one potrzeb wszystkich przedstawicieli danej grupy. Warto uwglednić także datę publikacji… Mniejsza o to.
Nie sądzę by Mateusz miał złe intencje.
Słyużymy pomocą jeśli idzie o dobór sprzętu. Napisz proszę swoje wymagania, a z pewnością będziemy w stanie doradzić (może być mail – redakcja@techmaniak.pl).