>

Facebook ma kłopoty. Meta z karą w wysokości 265 mln euro

Firma Meta musi zapłacić grzywnę w wysokości 265 mln euro za wyciek danych ponad 530 milionów użytkowników. Doszło do niego w 2021 roku przez lukę, która miała być załatana już w 2019.

Ktoś kiedyś powiedział, że im większy jesteś, tym mocniej upadasz. Niniejsze przysłowie częściowo pasuje do sytuacji, w której znalazła się Meta – firma odpowiedzialna m.in. za jeden z największych portali społecznościowych, którym jest Facebook.

Oczywiście stwierdzenie, że to upadek jest ogromną przesadą. W końcu przedsiębiorstwo nadal istnieje i nie zanosi się na to, aby miało zniknąć z rynku. Niemniej, kara jaką Meta musi ponieść, za niedopilnowanie danych użytkowników, jest tak imponująca, że idealnie pasuje do skali firmy.

Data Protection Commission (DPC) w Irlandii ukarało Meta grzywną w wysokości 265 mln euro. Jest to kara, za masowy wyciek danych z Facebooka w 2021 roku, przez który mogło ucierpieć ponad 530 milionów użytkowników.

Fot. Pixabay

Serwis BleepingComputer podaje, że upublicznione informacje obejmowały identyfikatory, numery telefonów, płeć, imiona i nazwiska, statusy związków, lokalizacje, daty urodzeń, zawody i adresy mailowe. Ukarana firma twierdzi, że luka, która pozwoliła na wyciek została załatana w 2019 roku, a dane zebrano jeszcze wcześniej.

Takich sytuacji jest coraz więcej

Facebook nie jest jedynym serwisem, który nie zadbał należycie o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Niedawno pisałem bowiem o tym, że z Twittera wyciekły dane, które dotyczą ponad 5 mln osób. Dbajcie więc o swoje bezpieczeństwo. Najwięcej zależy od nas samych.

Pisałem już o tym jakiś czas temu, ale najwidoczniej trzeba powtarzać to jak mantrę: twórzmy jak najdłuższe hasła, które zawierają znaki specjalne, małe i wielkie litery, oraz cyfry. Nie uchronimy się w ten sposób przed błędami sieci społecznościowych, ale uniemożliwimy osobom trzecim przejęcie naszych kont.

Niestety ostatni raport opublikowany przez NordPass pokazuje, że sposób w jaki zabezpieczamy nasze internetowe włości pozostawia wiele do życzenia. Korzystajmy też z weryfikacji dwuetapowej. Jest to warstwa ochronna, która nie pozwoli na logowanie osobom nieupoważnionym, które w jakiś sposób weszły w posiadanie naszych haseł.

Źródło

Albert