Na platformie Steam udostępniono najpopularniejsze gry w 2022 roku. Wśród nich znalazła się polska produkcja, która swoją premierę miała kilka miesięcy temu.
Rok 2022 już za nami, a to oznacza, że nadszedł idealny czas na podsumowania. Jednym z tematów, które warto poruszyć w tym kontekście, jest gaming. W końcu, w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy, działo się naprawdę sporo. Dostaliśmy masę fantastycznych tytułów, które podbiły serca graczy na całym świecie. Nie dziwi więc, że wiele z nich przyciągnęło do siebie setki tysięcy osób. Okazuje się, że wśród najpopularniejszych znalazła się polska produkcja, i wcale nie chodzi tu o Cyberpunk 2077.
Zacznijmy od najpopularniejszych gier minionego roku. Wśród nich znalazło się sporo tytułów nastawionych na rozgrywki sieciowe, jednak nie zabrakło również przygód dla samotników. Wśród wymienionych tytułów znalazły się:
Jak widać, na listę dostał się polski Dying Light 2 Stay Human, który swoją premierę miał właśnie w 2022 roku. Obecność rodzimego produktu w czołówce bardzo cieszy. W najkorzystniejszym momencie bawiło się w nim aż 274 983 osób.
Poza tym, na liście widzimy gry, których wysoka pozycja nie jest zaskoczeniem. Mowa oczywiście o Counter Strike: Global Offensive, Apex Legends oraz Destiny 2. Zebrało się w nich kolejno, maksymalnie 1 065 079, 510 286 oraz 289 895 graczy. Mowa oczywiście o samym roku 2022, gdyż w szerszym kontekście wyniki nieco się różnią.
Również tu znalazła się polska produkcja, która swoją świetność przeżyła dopiero po dwóch latach od swojej premiery. Być może już domyślacie się, o który tytuł mi chodzi. Zanim jednak do niego przejdę, zerknijmy na poniższą listę:
Rodzimą grą, o której wspomniałem, jest oczywiście Cyberpunk 2077, który zebrał jednocześnie aż 136 724 graczy.
Na liście możemy również zobaczyć jedną aplikację, którą jest Wallpaper Engine, z 144 578 osobami korzystającymi z niej w tym samym czasie.
Patrząc na kolejny pułap można dojść do wniosku, że polscy producenci stanowią bardzo ważną część świata gier wideo. Znalazła się tu bowiem kolejna polska produkcja, której obecność nie zaskakuje. Zobaczmy jednak wszystkie tytuły, które się tu znalazły:
Wiedźmin 3: Dziki Gon, to polska gra, o której mówiłem. Zebrała ona bowiem aż 89 259 graczy w jednej chwili.
Ciekawie wygląda sytuacja dotycząca Need for Speed Heat, gdyż gra zebrała aż 85 230 osób, co jest najwyższym wynikiem w historii. Został on najpewniej osiągnięty dzięki udostępnieniu wersji Deluxe w bardzo niskiej cenie, która wynosiła około 15 złotych.
Wychodzi na to, że był to ruch marketingowy, który firma Electronic Arts zdecydowała się wykonać przed premierą następnej części o podtytule Unbound. Trzeba przyznać, że była to wprost fantastyczna decyzja, która przyciągnęła wielu ludzi.
Pozostał jeszcze ostatni szczebel, uwzględniający produkcje, które przebiły poziom 40 000 osób grających jednocześnie. Wśród nich znalazły się:
Ostatni próg obfituje w wyjątkowo dużo gier. Warto zwrócić uwagę szczególnie na Red Dead Redemption II, która zebrała maksymalnie 66 113 graczy. Nie mogło również zabraknąć klasyka nad klasykami w postaci The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition. Ten tytuł może pochwalić się aż 42 340 osobami zebranymi w tej samej chwili. Jak na tak wiekową przygodę dla jednego gracza, jest to w mojej opinii fantastyczny wynik.
Jestem ciekaw jak ta lista będzie prezentować się w przyszłym roku. Mam ogromną nadzieję, że pojawią się na niej nowe produkcje, takie jak nadchodzący S.T.A.L.K.E.R 2 studia GSC Game World. Myślę jednak, że na liście podsumowującej 2023 rok ponownie zobaczymy największe klasyki, które od wielu lat przyciągają do siebie rzeszę graczy.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.