Jeden z zagranicznych twórców na YouTube miał okazję przekonać się jak wygląda podkręcanie procesorów Intela z poziomu systemu Windows. Okazuje się, że Niebiescy wykorzystują do tego aplikację Real Time Overclocking, która sprawia, że cały proces jest bajecznie prosty.
Dosłownie chwilę temu, bo wczoraj, jeden z zagranicznych twórców na YouTube opublikował film, który przedstawia jego doświadczenia z Intel OC-Lab, gdzie miał m.in. okazję zobaczyć, w jaki sposób Niebiescy podkręcają swoje procesory z poziomu systemu Windows. Był to idealny moment do tego, aby sprawdzić działanie Real Time Overclocking (ROC) osobiście.
Mowa oczywiście o twórcy der8auer EN, który sprawdził swoje siły w boju z procesorem Intel Core i9-13900K. Podczas zabawy w aplikacji udało mu się dobić do 6 GHz, jednak poziom ten okazał się bardzo niestabilny, powodując wyłączenie maszyny. Ostatnią stabilną pozycją okazało się taktowanie 5.8 GHz.
Oprogramowanie okazało się bardzo rozbudowane, pozwalając nawet na wybór poszczególnych rdzeni w procesie OC. Nie zabrakło też takich opcji, jak ustawienie wartości Voltage Target Mode, dzięki czemu testowanie procesora było bajecznie proste i intuicyjne.
Całą sekwencję der8auer EN monitorował za pomocą programu CPU-Z. To właśnie tam sprawdzał, czy taktowanie poszczególnych rdzeni faktycznie się zmieniało. Samych zmian dokonywał natomiast za pomocą prostego okienka, w którym wpisywał mnożnik. Mało tego, mógł nawet skorzystać z graficznego suwaka, co jeszcze bardziej uprościłoby zadanie.
Niestety, ale okazuje się, że aplikacja Real Time Overclocking jest dostępna wyłącznie dla pracowników Intela. Za jej pomocą testują w relatywnie prosty sposób swoje procesory, bez potrzeby ciągłego przechodzenia do BIOS-u. Takie rozwiązanie pozwala najprawdopodobniej zaoszczędzić ogrom czasu.
Myślę, że – przynajmniej na razie – nie powinniśmy spodziewać się udostępnienia ROC przez firmę Intel. Możliwe jednak, że w bliżej nieokreślonej przyszłości Niebiescy zdecydują się na przygotowanie konsumenckiej wersji aplikacji, jako że byłaby to opcja, która mogłaby przekonać potencjalnych klientów do zakupu układu ze stajni tego producenta.
https://www.mobimaniak.pl/351642/msi-plyty-glowne-192-gb-ram/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.