>

Sony Vaio YB – pierwsze wrażenia i galeria ManiaKa

Dawno żaden komputer mobilny nie rodził we mnie takich nadziei, jak Sony Vaio YB. Pierwszy sprzęt japońskiego giganta oparty na platformie AMD Brazos to hybryda, która spotyka się gdzieś w połowie drogi między netbookiem, a sub-notebookiem. Ciężko nawet odpowiednio sklasyfikować opisywany model Vaio. Zarówno pierwsze recenzje, jak i odczucia użytkowników, zdają się potwierdzać, że wreszcie udało się stworzyć platformę (AMD Zacate), która jest w stanie zadowolić i miłośników mobilności, i osoby kręcące nosem na standardową wydajność netbooków. Czy Sony Vaio YB spełni te oczekiwania?

Podobno jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale wnioski jakie wyciągniemy z testu 11-calowego Vaio, będzie można realnie odnieść do pozostałych sub-notebooków z AMD Zacate. Już teraz jest ich całkiem sporo, o czym możecie się przekonać przeglądając nasze maniaKalne typy. Na ostateczne wnioski płynące z mojego kilkunastodniowego obcowania z Sony Vaio YB będziecie musieli poczekać do pełnej recenzji, teraz natomiast zapraszam do przeczytania pierwszych wrażeń i obejrzenia galerii zdjęć malucha.

Specyfikacja techniczna Sony Vaio VPCYB1S1E/S

  • Matryca: 11.6-calowa o natywnej rozdzielczości 1366 x 768 pikseli
  • Procesor: AMD E-350 (Zacate) o taktowaniu 1.6 GHz
  • Pamięć: 2 GB DDR3 SDRAM
  • Grafika: AMD Radeon HD 6310
  • Dysk twardy: 320 GB (5400 RPM)
  • Łączność bezprzewodowa: WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR
  • Porty: 3 x USB 2.0, HDMI, VGA, RJ-45, czytnik kart pamięci, gniazdo mikrofonu, wyjście słuchawkowe
  • Inne: kamera internetowa 0.3 MPix Motion Eye, Vaio Gate, Vaio Assist
  • Bateria: litowa o pojemności 3500 mAh
  • Wymiary: 290 mm x 202.8 mm x 25 mm (szerokość x głębokość x wysokość)
  • Waga: 1.46 kg
  • OS: Windows 7 Home Premium (wersja 32-bitowa)

Pierwszy kontakt z Vaio YB potwierdza, że faktycznie mamy do czynienia z produktem firmy Sony. Japończycy tworzą komputery mobilne, których nie da się pomylić z żadnymi innymi. Wszystkie one mają dwie niezmienne cechy charakterystyczne. Pierwsza to wystylizowany jak popularne nadgryzione jabłko napis Vaio na środku klapy ekranu, a druga to niezwykła jakość i pieczołowitość wykonania. W konsekwencji, małe japońskie dzieła sztuki są często dużo droższe od konkurentów. znajdziesz tanio w Ceneo do kupienia od 1.780 zł dostępny w jednym sklepie.

Vaio YB to pełnokrwisty twór Sony. Laptop, napędzany przez od dawna oczekiwany i budzący spore nadzieje układ AMD Zacate, stylistycznie prezentuje się znakomicie. Obudowa wykonana została z szarego plastiku, który we wszystkich miejscach tworzy zwartą bryłę i nie ugina się pod naciskiem palców. Poszczególne elementy bardzo dobrze do siebie dopasowano, chociaż mam pewne zastrzeżenia co do baterii. Ta bowiem, mimo iż bardzo dobrze wpasowuje się w całą konstrukcję, to potrafi nieco „klekotać” podczas przenoszenia maszyny. Wydaje mi się, że winne są nierozsądnie umieszczone klamry przyczepiające ją do reszty bryły.

Sama obudowa nie stanowi magnesu na odciski palców, choć podejrzewam, że wszelakie zarysowania będą na niej widoczne natychmiastowo.

Zawiasy są solidne i mocno trzymają ekran. Specyficzna ich konstrukcja sprawia, że kąt odchylenia wyświetlacza może w praktyce okazać się niewystarczający, szczególnie dla osób wysokich. Do zmiany położenia matrycy niezbędne jest użycie dwóch rąk.

Vaio YB zaopatrzono w świetną klawiaturę typu chiclet, z przyciskami, które kojarzą się nieodzownie z tymi spotykanymi w najnowszych MacBookach Air. Żałuję, że producent nie zdecydował się na ich podświetlenie, choć rozumiem, że podyktowane zostało to mid-endowym charakterem maszyny.

Touchpad jest niewielki, ale charakteryzuje się odpowiednią czułością. Bardzo dobrze czuć przestrzeń roboczą pod palcami, a umieszczone pod nią dwa przyciski są ukłonem w kierunku klasyki. Na pochwałę zasługuje również przyjemny w dotyku obszar stanowiąca podpórkę na nadgarstki.

Sony Vaio YB posiada sporo interesujących funkcji, z których warty wymienienia jest chociażby przycisk Assist czy systemowa „belka” Vaio Gate. Do czego one służą oraz jak AMD Zacate spisuje się w codziennych wyzwaniach – tego dowiecie się z pełnej recenzji maszyny, którą za kilkanaście dni ukaże się na łamach MobiManiaKa.

Z Sony Vaio YB możecie bliżej zapoznać się na oficjalnej stronie producenta, a sub-notebooka kupić na terenie Polski w sieci Vobis Digital.


Ceny Sony Vaio YB

Sony Vaio YB

od: 1.780 zł »

marcin