>
Kategorie: NewsyTechnologie

Nowość od Mety to rewolucja na rynku. Szansa czy zagrożenie?

Voicebox to nowość na rynku. Narzędzie może przydać się osobom niewidomym, sprawdzić się w przypadku nagrań audiobooków. Zaskakujące, jak sztuczna inteligencja na przestrzeni ostatnich lat zrobiła ogromny postęp.

Innowacje w dziedzinie sztucznej inteligencji nieustannie zaskakują. Począwszy od ChatGPT, teraz z kolei to urządzenie prezentowane przez firmę Meta budzi ogromny entuzjazm.

Voicebox to model sztucznej inteligencji, który umożliwia nagrywanie i zaawansowaną edycję głosu. Umożliwia płynną rozmowę w języku, którego nie znamy i wiele więcej.

Źródło: Facebook

Wielozadaniowość Voiceboxa

Ta technologia może okazać się niezwykle przydatna dla osób niewidomych, umożliwiając im czytanie tekstów za pomocą nagranego głosu. Co więcej, głosy mogą być wykorzystywane do tworzenia i edycji ścieżek dźwiękowych do filmów.

Voicebox stawia czoła wielu wyzwaniom, takim jak:

  • Synteza tekstu na mowę w kontekście: wystarczy dwusekundowe nagranie do generowania tekstu na mowę.
  • Edycja mowy i redukcja szumów: doskonałe narzędzie do edycji mowy, które samodzielnie generuje głos, bez konieczności ponownego nagrywania.
  • Biegłe tłumaczenie języka: po otrzymaniu próbki mowy i fragmentu tekstu w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, polskim lub portugalskim, Voicebox może odczytać tekst w dowolnym z tych języków, nawet jeśli próbka mowy i tekst są w różnych językach. Bardzo przydatna funkcja, która pozwoli na porozumiewanie się pomiędzy osobami, które posługują się innymi językami. Wszystko będzie brzmiało naturalnie i autentycznie.
  • Mowa w naturalny sposób: Voicebox, analizując dane, może mówić bardzo naturalnie i płynnie, podobnie jak ludzie w wymienionych językach.

Źródło: Facebook

Zagrożenia i szanse wynikające z Voicebox

Jak już wspomniałem, Voicebox może ułatwić płynną rozmowę pomiędzy osobami nieznającymi języków. Choć np. Google Tłumacz oferuje funkcję rozmowy, prawdopodobnie Voicebox znajdzie szersze zastosowanie. Sztuczna inteligencja zapewne poradzi sobie z tym płynniej i efektywniej. Narzędzie może okazać się pomocne dla osób niewidomych, poprawiając jakość ich życia.

Zastosowanie Voicebox może sprawdzić się przypadku audiobooków. Czas nagrywania na pewno będzie krótszy, a jakość podobna do nagrania przeprowadzonego przez człowieka.

Oczywiście, wynikają stąd również zagrożenia. Nie da się zaprzeczyć, że w obecnych czasach mnóstwo jest fałszywych informacji, które stanowią zagrożenie. Już teraz łatwo jest stworzyć nagranie, w którym przedstawiciel jakiegoś państwa wygłasza przemówienie. Z pomocą Voiceboxa dodanie głosu będzie jeszcze łatwiejsze.

Poza tym Meta pracuje nad konkurencją dla Twittera. Jak widać firma prężnie rozwija swoje usługi.

Źródło

Michał Zacharski