Naukowcy z Chin osiągnęli przełomowy sukces, wykorzystując sztuczną inteligencję (AI) do stworzenia procesora. Efekt? Proces, który normalnie zająłby ludzkiemu zespołowi aż 1000 razy więcej czasu, został zrealizowany przez AI w zaledwie 5 godzin.
Tradycyjnie, prace nad tworzeniem nowych układów graficznych i procesorów to złożony proces wymagający wielu godzin intensywnej pracy licznego zespołu.
Jednak w Chinach postanowiono podjąć eksperyment – wykorzystać AI do przyspieszenia tego procesu. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania.
Ogromne osiągnięcie naukowców
Ten krok naukowców jest naprawdę fascynujący. Wykorzystali oni AI do stworzenia podstaw procesora RISC-V w niespełna 5 godzin.
Podstawowym celem badań było zbadanie, czy AI jest w stanie zaprojektować cały procesor bez jakiejkolwiek ludzkiej interwencji.
Jak się okazało, nadal są spore ograniczenia wynikające z narzędzi, które są obecnie wykorzystywane do tworzenia złożonych obwodów i walidacji.
Kluczowym atutem AI jest jej zdolność do automatyzacji procesu projektowania procesora, a także niespotykana dotąd prędkość realizacji tak skomplikowanego zadania.
Do stworzenia prostego procesora potrzebujemy wielu godzin pracy zespołu złożonego z ludzi. W przypadku AI cały proces trwał 1000 razy krócej.
W tym celu AI została również odpowiednio wyszkolona, analizując dane wejściowe i wyjściowe.
Szczegóły niesamowitego procesora
Efektem pracy AI jest procesor RISC-V321A, nazywany „CPU-AI”. Został on wykonany w technologii litografii 65 nm, działa z częstotliwością 300 MHz, z możliwością zwiększenia do 600 MHz.
Potrafi uruchomić system Linux, SPEC CINT 2000 i Dhrystone, działając na poziomie porównywalnym do legendarnego procesora Intel i486SX z 1991 roku.
Niestety, nie podano konkretnych parametrów porównawczych, co wywołało spekulacje, że wydajność procesora można jeszcze zwiększyć za pomocą bardziej zaawansowanych algorytmów.
W podsumowaniu naukowcy zaznaczyli, że AI ma zdolność do samodoskonalenia, co oznacza, że będzie w stanie zaprojektować własne aktualizacje i ulepszenia.
Niemniej jednak, aby AI mogła sama odkryć architekturę von Neumanna poprzez obserwację danych wejściowych i wyjściowych, prawdopodobnie będziemy musieli poczekać jeszcze jakiś czas.
Sztuczna inteligencja i jej wykorzystanie ponownie zaskakuje. Ewidentnie widać, że wszystko w zmierza w ciekawym kierunku.
Nie tak dawno samo Google ostrzegało przed chatbotami, albo o tym, że AI pomaga w zdobyciu kluczy do Windowsa 11.
Nadchodzi mała rewolucja w temacie kart graficznych. Na takie przyspieszenie czekamy
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.