Odkąd tylko Steve Jobs zaprezentował pierwszego, ultra-cienkiego MacBooka Air, wszyscy producenci komputerów mobilnych świata zapragnęli jednego: przegonić giganta z Cupertino. Do tej pory wielu próbowało, ale nikomu się to nie udało. Za sztandarowy wręcz przykład „macbookowej czkawki” należy uznać Della Adamo 13. Sprzęt drogi, ale stylistycznie niebanalny w końcu jednak został wycofany ze sprzedaży. Gwoździem do przysłowiowej trumny okazał się dla niego nie kto inny, jak nieśmiertelny MacBook Air.
Nie ma idealnego sposobu na detronizację Apple. Nie wystarczy przecież stworzyć napakowanego mocnymi podzespołami ultra-cienkiego laptopa, a zaproponować coś więcej. Na styczniowych targach CES 2011 Samsung zaprezentował „MacBook-killera” stworzonego według własnej receptury. Na polski debiut osławionych w Internecie laptopów 9-Series (szykowane dwie odmiany) będziemy musieli jeszcze poczekać. Zagraniczne redakcje mają więcej szczęścia, a niektóre z nich zdążyły maszynę już przetestować.
Poniższy artykuł powstał w oparciu o recenzje serwisów Laptop Magazine i Engadget.
Spis treści
Specyfikacja
Zarówno do redakcji Laptop Magazine, jak i serwisu Engadget trafiły do testów egzemplarze 13.3-calowe. Wkrótce opisywany w poniższym tekście laptop doczeka się również brata z ekranem o przekątnej 11.6″. Przedstawiciele Samsunga nawet nie ukrywają swoich zamiarów, cel jest jasny: zagrozić MacBookom Air.
Testowany komputer wyposażono w 13.3-calowy ekran pracujący z natywną rozdzielczością 1366 x 768 pikseli. Jego serce stanowi procesor Intel Core i5-2537M o taktowaniu 1.4 GHz oparty na architekturze Sandy Bridge. W zestawie znajdziemy również 4 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 128 GB oraz zintegrowany układ graficzny Intel GMA HD 3000. Możliwości montażu dedykowanej karty graficznej w maszynie brak.
Na pokładzie znalazło się także miejsce dla WiFi 802.11 b/g/n, Bluetootha 3.0, złącza HDMI, portu USB 3.0, Gigabit Ethernet oraz slotu na kartę microSD. Dużą zaletą komputera jest dołączona w standardzie 3-letnia gwarancja międzynarodowa. Zarówno testerzy Laptop Magazine, jak i Joanna Stern z Engadget uznaje ten fakt za ogromny atut opisywanego Samsunga.
Wygląd
Samsung 9-Series jest jak skrojony na miarę garnitur dla eleganckiego biznesmena. Jego obudowa wykonana została z ciemnego duraluminium, a według projektantów materiał ten jest dwukrotnie bardziej wytrzymały od klasycznego aluminium. Trwałość konstrukcji czuć w dłoni. Redaktor z Laptop Magazine posuwa się nawet do stwierdzenia, że Samsung jest solidniejszy od MacBooka Air (a przy tym odrobinę lżejszy!).
Niestety, 9-Series nie jest w całości wykonany z metalu. Niektóre elementy obudowy (np. zawiasy trzymające matrycę) tworzy plastik. Co prawda, jest on wysokiej jakości, ale nie jest to konstrukcja typu unibody, jak w porównywanym MBA. W niektórych miejscach, obudowa maszyny zbiera odciski palców i smugi tłuszczu.
Samsung 9-Series jest podobny do MacBooka Air, ale jednocześnie różni się w kilku aspektach. Przede wszystkim w produkcie Koreańczyków udało się zmieścić o wiele więcej portów komunikacyjnych: USB 3.0, HDMI, USB 2.0 czy slot karty microSD. Dostęp do nich nie jest jednak łatwy: musimy w specyficzny sposób „wyciągnąć” je z wnętrza obudowy.
Klawiatura i touchpad
Klawiatury typu wyspowego nie są nowością w komputerach mobilnych Samsunga. Ta obecna w 9-Series nie różni się znacznie od montowanych w innych maszynach Koreańczyków. Pisanie na niej należy do przyjemnych czynności, klawisze pracują cicho, a ich skok jest sprężysty.
Laptop Magazine zarzuca im jedynie, że niepotrzebnie są płaskie. Wyprofilowanie ich podniosłoby komfort pracy użytkownika. Joanna z Engadget niepochlebnie wypowiada się z kolei o plastiku tworzącym tło klawiszy. Obie redakcje za ogromny plus uważają podświetlanie klawiatury, które w łatwy i szybki sposób można wyłączyć (dla oszczędności energii).
Touchpad (nazywany przez producenta SuperButton ClickPad) obecny w 9-Series jest natomiast odrobinę mniejszy od tego w MBA. Przestrzeń roboczą tworzy matowa i gładka powierzchnia wolna od zbędnego tarcia. Uogólniając – jest on podobny do tego z laptopów Apple. Niestety, redaktor Laptop Magazine napotkał na pewne trudności w jego obsłudze dwoma palcami. Engadget z kolei stwierdza, że gładzik w 9-Series jest najlepszym spośród sprzedawanych obecnie laptopów z Windowsem. Do perfekcji MacBooka Air naprawdę niewiele mu brakuje.
Ekran
Mimo że zamontowany panel pracuje w natywnej rozdzielczości 1366 x 768 pikseli to Samsung nie bez powodu nazywa go SuperBright Plus. Matryca jest matowa, a mimo to może pochwalić się fenomenalnymi parametrami. Czujnik zewnętrznego oświetlenia automatycznie dopasowuje jasność wyświetlacza do warunków panujących dokoła. Generowane kolory są wyjątkowo soczyste i żywe, a poziom czerni niezwykle głęboki. Co więcej, ekran może pochwalić się szerokimi kątami widzenia (horyzontalnie i wertykalnie blisko 160 stopni).
Panel SuperBright Plus imponuje zarówno testerowi Laptop Magazine, jak i Joannie Stern. Redaktorka Engadget za minus uznaje jednak brak możliwości pracy w rozdzielczości wyższej niż 720p HD. 13-calowy MacBook Air obsługuje do 1440 x 900, a konkurencyjny Sony Vaio X nawet 1600 x 900 pikseli.
Bateria i wydajność
Samsung 9-Series napędzany jest przez procesor Intel Core i5 drugiej generacji, zatem jego możliwości są spore. Układ i5-2537M o taktowaniu 1.4 GHz wspomagany przez 4 GB pamięci RAM jest w stanie wyśrubować 6857 punktów w teście benchmarkiem PCMark Vantage. Jest to rezultat wyższy od 13-calowego MacBooka Air (wg Laptop Magazine 5390, a wg Engadget 5170 punktów).
Zintegrowana grafika Intel GMA HD 3000 nie pozwoli jednak na żadne gamingowe szaleństwa. W teście przeprowadzonym przy użyciu 3DMark06, 9-Series osiągnął zaledwie 2240 (Engadget) i 2188 (Laptop Mag) punktów. MacBook Air z grafiką Nvidii w każdej z redakcji wyciągnął ponad dwukrotnie lepszy rezultat.
Żywotność 6-komorowej baterii w laptopie jest przyzwoita, aczkolwiek do ideału jej daleko. Jak podaje Laptop Magazine, sprzęt wytrzymał w najkorzystniejszych warunkach 5 godzin i 11 minut ciągłej pracy. Jest to o dobrą godzinę mniej niż przytaczany na każdym kroku MBA.
Komentarz ManiaKa
Samsung 9-Series reklamowany jest na każdym kroku jako prawdziwy „MacBook-killer” i chyba żadnemu laptopowi w historii to miano nie było tak bliskie. Sprzęt Koreańczyków ma świetną obudowę, rewelacyjny touchpad oraz wręcz perfekcyjny ekran. Wszystkie te cechy mogą sugerować, że nad obecną generacją MacBooków Air zbierają się ciemne chmury. Podejrzewam jednak, że Apple zareaguje błyskawicznie i rozgoni je aktualizacją ultra-mobilnych maszyn o układy Sandy Bridge. Nie zmienia to faktu, że Samsung 9-Series jest według redakcji Engadget i Laptop Magazine już teraz jednym z najlepszych komputerów mobilnych wszech czasów.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.