Jaką kartę graficzną do 2000 złotych wybrać? W tym poradniku wskazujemy Wam najciekawsze, dobrze wycenione modele od Nvidii i AMD. Wskazujemy Wam najlepsze okazje i podpowiemy, które układy pozwolą nam na komfortową zabawę w nowe gry.
By komfortowo pograć w nowe gry, wcale nie musimy wydawać ogromnych pieniędzy na kartę graficzną. Choć na rynku znajdziemy układy kosztujące blisko 10 tysięcy złotych, to do komfortowej rozgrywki w rozdzielczości FullHD (a czasami nawet wyższej) wcale nie potrzebujemy tak drogiego modelu.
Spore możliwości w kontekście obsługi najnowszych tytułów zagwarantują nam także karty graficzne w segmencie do 2000 złotych. Po okresie sporych zawirowań cenowych, za te pieniądze dostaniemy naprawdę solidne GPU – co ważne, nie tylko z aktualnej generacji sprzętowej, ale także bardzo udane, nieco starsze modele.
My postanowiliśmy wybrać dla Was najbardziej opłacalne modele – co ważne, wybieramy dla Was spośród fabrycznie nowych konstrukcji, dostępnych w polskich sklepach, tak by maksymalnie uprościć Wam zakupy.
Co ważne, zdecydowaliśmy się także na wyodrębnienie trzech progów cenowych:
To wprowadzi odpowiednią przejrzystość i pomoże Wam dobrać odpowiedni układ do Waszych potrzeb.
Obecność tego GPU może być dla wielu z Was zaskakująca, zważywszy na fakt, że Intel nie kojarzy się raczej jako producent zewnętrznych GPU. Intel Arc A750 to jednak bardzo dobrze wyceniona, solidna karta, którą bez problemu zakupimy w cenie poniżej 1000 złotych.
To układ, który śmiało poradzi sobie w rozdzielczości FullHD – wydajnością dorównuje on słabszym modelom GeForce RTX 3060 i Radeonowi RX 6600, a w niektórych przypadkach daje radę także z nieco mocniejszymi GPU. Plusem jest oczywiście 8 GB pamięci graficznej, a także tecnologia upscalingu XeSS, działająca jednak w raczej ograniczonej liczbie gier.
Autorski układ Intela znajdziemy w sklepach już za 899 złotych – nieco droższe są natomiast propozycje zewnętrznych producentów, takich jak ASRock.
W cenie ok. 1000 złotych jesteśmy w stanie dorwać kolejne bardzo udane GPU, tym razem od AMD. Mowa o Radeonie RX 6600, bazującym na architekturze RDNA2, które mimo dwóch lat od premiery wciąż jest jednym z bestsellerów, jeśli chodzi o niską półkę cenową.
Układ wyposażono w 8 GB pamięci graficznej GDDR6 opartej na szynie 128-bit, a także 1792 procesory strumieniowe. Warto pamiętać także o możliwości korzystania z technologii AMD FSR, służącej do upscalingu wyświetlanych treści.
Co ważne, karta pozwoli nam na komfortową zabawę w rozdzielczości FullHD, a w niektórych przypadkach także w WQHD – w tym wypadku jednak musimy liczyć się z koniecznością obniżenia jakości grafiki i ilością klatek nieznacznie przekraczającą 30 w przypadku wymagających graficznie tytułów.
W cenie poniżej 1000 złotych znajdziemy całkiem spory wybór układów – mowa tutaj o konstrukcjach m.in. od Sapphire czy PowerColor.
Ten segment ma dwóch wyrazistych faworytów. Pierwszym z nich jest GeForce RTX 3060 – najlepiej w wersji z 12 GB pamięci graficznej. To karta ciesząca się niesłabnącym wzięciem – bardzo popularna wśród graczy, na co wskazują statystyki platformy Steam.
Nic w tym dziwnego – to bowiem bardzo solidne GPU, które świetnie spisuje się zarówno w FullHD, jak i WQHD. Dodatkową zaletą jest obsługa technologii DLSS, a także raytracingu.
Uwagę zwraca także obecność 12 GB pamięci graficznej, co w tym segmencie zdecydowanie nie jest standardem. To bardzo udane GPU kupimy już za nieco ponad 1300 złotych – mowa tutaj o wariantach karty od Zotac czy Palit.
To przedstawiciel najnowszej generacji GPU od AMD, który korzysta z nowej architektury RDNA 3. Jednocześnie jest to także układ, który zapewnia solidny przyrost mocy względem poprzednika, co wcale nie jest takie oczywiste, patrząc na ostatnie premiery kart graficznych.
Radeon RX 7600 to udany układ, który względem Radeona RX 6600 oferuje ponad 20 proc. lepszą wydajność. W wielu grach to GPU sprawdza się także lepiej od GeForce RTX 3060, a także zostawia w tyle Radeona RX 6650 XT, dostępnego w sklepach za niewiele niższą kwotę.
Dodatkowo karta posiada także wyjście DisplayPort 2.1, jak również obsługę technologii upcsalingu FSR 2.0. A to wszystko już za ok. 1300 złotych – taką kwotę zapłacimy za modele od MSI czy Sapphire.
W tym segmencie również mamy dla Was dwie ciekawe propozycje. Pierwszą z nich jest Radeon RX 6750 XT – to nowa wersja Radeona RX 6700 XT z podniesionym taktowaniem rdzenia, a także nieco szybszą pamięcią graficzną.
Tym samym mamy do czynienia z układem szybszym od bazowego o kilka punktów procentowych, co jednocześnie daje możliwość pozostawienia z tyłu w wielu testach syntetycznych GeForce RTX 3060 Ti
Radeonowi niewiele brakuje także do GeForce RTX 3070, który jest jednak o kilkaset złotych droższy. Mimo zastosowania architektury RDNA 2 to wciąż bardzo dobry wybór zarówno pod kątem rozgrywki w FullHD, jak i w 1440p.
Układ nie jest zbyt szeroko dostępny, ale z jego kupnem nie będzie większych problemów. Poniżej kwoty 2000 złotych znajdziemy kilka ciekawych wariantów – wśród nich są to propozycje od MSI czy ASUS-a.
Jedyny układ nowej generacji od Nvidii, jaki znajdziemy w tym zestawieniu, to GeForce RTX 4060. To układ o bardzo podobnych możliwościach w odniesieniu do Radeona RX 7600 – jego wydajność jest bowiem ledwie o kilka procent wyższa od układu AMD.
To jednak GPU znacznie bardziej oszczędne, jeśli chodzi o pobór energii. Nie do przecenienia wydaje się także obsługa DLSS 3 – technologii, która potrafi zrobić różnicę w kontekście wydajności w grach, zwłaszcza w wyższych rozdzielczościach.
Nie jest to GPU idealne, ale w tej cenie zdecydowanie warte polecenia. Zwłaszcza że za bazowe modele zapłacimy nieco ponad 1500 złotych. Na tyle wyceniono układy takich producentów, jak Gigabyte czy ASUS.
https://www.mobimaniak.pl/368027/najlepsze-gry-2023-premiery/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.