Procesory oparte na architekturze Sandy Bridge są od dawna oczekiwaną zmianą warty układów Intel Core i3/i5/i7 pierwszej generacji. Teraz każdy znany producent komputerów mobilnych chce mieć w swojej ofercie maszyny oparte na platformie Huron River. Wielka wiosenna wymiana podzespołów zaczęła się już w okolicach marcowych targów CeBIT 2011. Na jakie modele warto zwrócić szczególną uwagę, a które sobie odpuścić? Po odpowiedź zapraszam do poniższego zestawienia MobiManiaKa.
Spis treści
Samsung 9-Series
Zaprezentowany na styczniowych targach CES 2011 Samsung 9-Series ma stanowić poważną konkurencję dla ultra-mobilnych MacBooków Air. Komu ma udać się zdetronizować Apple, jeżeli nie pomysłowym Koreańczykom?
Samsung 9-Series dostępny jest w dwóch odmianach: 11.6- oraz 13.3-calowej. Już przekątne ekranu określają target, w jaki celuje producent. Flagowym i pokazywanym przy każdej okazji modelem jest ten większy. Komputer posiada lekką, wytrzymałą obudowę z duraluminium. A co znajdziemy w jego wnętrzu? Sprzęt jest napędzany przez procesor procesor Intel Core i5-2537M o taktowaniu 1.4 GHz wspomagany przez 4 GB pamięci DDR3 RAM. W zestawie znajdziemy również dysk SSD o pojemności 128 GB, zintegrowaną kartę Intel GMA HD 3000 oraz preinstalowanego Windowsa 7 Home Premium.
Dostępność: 13-calowy Samsung 9-Series wyceniony został na 1649$. Data jego polskiej premiery jest nieznana.
Asus Lamborghini VX7
Asus Lamborghini VX7 to esencja mocy serii Republic of Gamers ze szczyptą włoskiej fantazji. Ten niebanalny laptop gamingowy na pewno przypadnie do gustu estetom i entuzjastom mobilnego piękna. No i obowiązkowo muszą go mieć wszyscy fani włoskiej marki Lamborghini!
Komputer zaopatrzono w 15.6-calowy ekran pracujący z natywną rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli. Jego serce stanowi czterordzeniowy procesor Intel Core i7-2630QM o taktowaniu 2.0 GHz wspomagany maksymalnie przez 16 GB pamięci RAM. W zestawie znajdziemy także dysk twardy o pojemności 1.5 TB oraz dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 460M z wydzielonym 3 GB pamięci wideo.
Dostępność: Asus Lamborghini VX7 w europejskiej sprzedaży pojawi się w kwietniu, będzie można go mieć za co najmniej 1995 euro. Polska cena nie została ujawniona, a sam laptop trafi do nas w maju. Asus Lamborghini VX7 znajdziesz tanio w porównywarce Ceneo do kupienia od 5.748 zł tylko w jednym sklepie.
Apple MacBook Pro
W lutym zaprezentowane zostało najnowsze wcielenie high-endowych MacBooków Pro. Jeżeli komuś MacBook Air wydaje się zbyt „delikatny” warto zainwestować się jednym z najpopularniejszych komputerów mobilnych świata. MacBook Pro 2011 to po prostu klasyczny MacBook Pro z dodatkiem Sandy Bridge i interfejsem Thunderbolt. O specyfikacji technicznej maszyn nie ma co się rozwodzić, gdyż jest dosyć plastyczna i łatwa do konfiguracji w zależności konkretnego modelu. Przypomnę tylko te najbardziej podstawowe informacje.
MBP dostępne są z ekranami o przekątnych 13.3″, 15.4″ oraz 17″. Na pokładzie znajdziemy jeden z najnowszych procesorów Intel Core i5/i7 sparowanego albo ze zintegrowaną kartą graficzną Intel GMA HD 3000, albo dedykowanym układem graficznym AMD Radeon HD 6750M/HD 6490M. Całość wzbogaconą przez 4 GB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 320/500/750 GB zamknięto w trwałej, aluminiowej obudowie.
Dostępność: MacBooki Pro 2011 są dostępne powszechnie na polskim rynku (choćby w sieci Vobis), można je również zamawiać przez Apple Store.
Sony Vaio S
Sony Vaio S to nowoczesny laptop wielozadaniowy, którym japoński koncern zamierza potwierdzić swoją doskonałą formę. Na pewno będzie jeszcze mocniejszy od testowanego przez nas modelu Vaio YB. A to zwiastuje naprawdę rewelacyjny sprzęt!
Odświeżony Sony Vaio S ma zaledwie 24 mm grubości i waży 1.75 kg. Zaopatrzono go w 13.3-calowy ekran pracujący z natywną rozdzielczością 1366 x 768 pikseli. Na pokładzie znajdziemy (w najmocniejszej wersji) procesor Intel Core i7-2620M o taktowaniu 2.7 GHz wspomagany przez 8 GB pamięci RAM. Za wrażenia graficzne w maszynie odpowiada dedykowany układ AMD Radeon HD 6470M lub Radeon HD 6630M. Z dala od gniazdka zasilania laptop powinien wytrzymać dobre 7 godzin ciągłej pracy.
Dostępność: Sony Vaio S jest dostępny na oficjalnej stronie producenta za 970$. W Polsce pojawi się jeszcze w kwietniu.
HP EliteBook 8460p
Najnowsze wcielenia biznesowych laptopów z serii HP EliteBook zostały zaprezentowane przed marcowymi targami CeBIT 2011. Komputery stopniowo trafiają na europejskie półki sklepowe, a jeżeli szukacie trwałej, aluminiowej alternatywy dla drogiego MacBooka Pro to być może sprzęt giganta z Palo Alto jest stworzony dla was?
EliteBook 8460p ma 14.1-calowy ekran pracujący z natywną rozdzielczością 1366 x 768 pikseli. W jego wnętrzu znajdziemy procesor Intel Core i3/i5/i7 drugiej generacji wspomagany maksymalnie przez 16 GB pamięci RAM. W zestawie znajdziemy również HDD o pojemności 750 GB lub SSD mogący zmieścić 128/160 GB danych. Za wrażenia graficzne odpowiada albo zintegrowany układ Intel GMA HD 3000, albo dedykowana karta AMD Radeon HD 6470M z wydzielonym 1 GB pamięci wideo. Ogromną zaletą laptopa jest obiecywany czas pracy na baterii oscylujący w granicach 15 godzin, a inwestując w dodatkowy akumulator da się go dwukrotnie wydłużyć – 30 godzin bez zasilania: brzmi nieźle.
Dostępność: HP EliteBook 8460p jest do kupienia w Europie za 1131 euro. Polska dystrybucja przewidziana jest na przełom kwietnia i maja.
Lenovo ThinkPad Edge E420s
Model oznaczony jako E420s kontynuuje myśl techniczną laptopów wchodzących w skład serii ThinkPad Edge. Obudowa laptopa jest o wiele bardziej obła niż klasycznych ThinkPadów, a jednocześnie zachowuje swój „kanciasty” pierwiastek.
Edge E420s posiada 14-calowy matowy ekran pracujący z natywną rozdzielczością 1366 x 768 pikseli. W zależności od konkretnego modelu znajdziemy na pokładzie Intel Core i3-2310M, Core i5-2410M lub Core i7-2620M wspomagany przez maksymalnie 8 GB pamięci RAM. Specyfikację techniczną uzupełnia klasyczny HDD o pojemności 320 GB lub dysk SSD mogący zmieścić 128 GB danych oraz zintegrowana karta Intel GMA HD 3000. Wyposażenie dodatkowe stanowi dedykowany układ AMD Radeon HD 6630M (2 GB pamięci VRAM).
Dostępność: Lenovo ThinkPad Edge E420s w różnych postaciach jest dostępny na półkach sklepowych. W Polsce można go dostać choćby w LenovoShop za 3800 zł.
Przedstawione powyżej laptopy to jedynie wąski wycinek z pełnej palety nowości z Sandy Bridge oferowanych przez największych producentów. Możliwości wielu maszyn możecie już sprawdzić na własnej skórze. Na te najciekawsze z punku widzenia szerokiego grona mobimaniaKów musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Jedno jest pewne – w tym roku Polska nie jest z nowościami komputerów mobilnych tak bardzo za najbogatszymi państwami, jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Zanim wyruszycie na wakacje i poczujecie piasek pod stopami na pewno traficie w sklepach jeszcze na niejednego laptopa z Sandy Bridge.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
@Elmo
A w którym niby miejscu tego tekstu pojawia się słowo „netbook”? Albo też, w którym artykule obecnym w tym serwisie słowo „netbook” używane jest zamiennie z „laptop”?
no chyba że laptop to jest synonimem netbooka, a nie notebooka wtedy bym się mylił. Puki co wydaje mi się że ja mam racje laptop = notebook
Mógłbym prosić o zestawienie w jakimś artykule czym jest netbook, a czym notebook. Widzę, że autor nie zważa na różnice miedzy oba pojęciami i stosuje je gdzie popadnie..
moim zdaniem netbook =/= notebook i netbook < notebook