Apple znienacka postanowiło dokonać odświeżenia portfolio laptopów o nowe modele z rodziny MacBook Air. Do sprzedaży trafiają dwa sprzęty, wyposażone w autorski układ Apple M3.
Bez zbędnego rozgłosu, bez premierowej konferencji – Apple wprowadziło do sprzedaży dwa nowe MacBooki Air, które (co nie jest zaskoczeniem) będą korzystać z możliwości układu Apple M3.
Zmian jak na lekarstwo
Główną i tak naprawdę jedyną zmianą w porównaniu do poprzednich modeli, jest zastosowanie wspomnianego już autorskiego SoC Apple. W bazowym wariancie modelu MacBook Air 13 znajdzie się miejsce dla układu M3 z 8-rdzeniowym CPU oraz 8-rdzeniowym GPU.
W pozostałych konfiguracjach – także w przypadku wariantu Air 15 – możemy liczyć na układ Apple M3 z 10-rdzeniowym układem graficznym. Ponadto możemy liczyć na zastosowanie Wi-Fi 6E zamiast dotychczasowego Wi-Fi 6, a także obsługę dwóch zewnętrznych wyświetlaczy jednocześnie.
Poza tym możemy liczyć na dokładnie te same sprzęty, co w przypadku modeli z układem Apple M2.
Mamy więc do czynienia ze sprzętami wyposażonymi w ekrany Liquid Retina o przekątnej 13,6 lub 156,3″. Ponadto jak zawsze dobrze spisuje się bateria (nawet 18 godzin pracy na jednym ładowaniu), nie zabraknie także kamerki internetowej rejestrującej obraz w FullHD oraz smukłej obudowy.
Niestety, w bazowym wariancie znów mamy do czynienia z ledwie 8 GB pamięci RAM (możliwe rozszerzenie do 24 GB). Jeśli chodzi o dysk SSD, to w podstawie mamy 256 GB, a zainstalowanie nośnika 2 TB to dodatkowy koszt 3600 złotych. Ktoś tu chyba upadł na głowę, patrząc na obecne ceny tych dysków.
Nowe laptopy trafią do pierwszych klientów 8 marca. Ceny w porównaniu do poprzedniej generacji nie uległy zmianie – za podstawowego MacBooka Air 13 z 8 GB RAM i dyskiem SSD 256 GB zapłacimy 5999 złotych. Ten sam wariant (z nieco mocniejszym chipem Apple M3) w przypadku modelu MacBook Air 15 to z kolei koszt 6999 złotych.
Czy warto kupić MacBooki Air z M3?
Czy warto kupić nowe laptopy Apple? Jeśli macie sprzęt z Apple M2 – to raczej bez sensu. Według pierwszych benchmarków, jakie pojawiły się w sieci, powinniśmy spodziewać się zwiększenia wydajności o ok. 15-20 proc. Wobec braku jakichkolwiek innych, poważnych zmian, lepiej odłożyć decyzję o zakupie nowych MacBooków Air na kolejną generację.
Zobacz również:
- Dobra karta graficzna do 4000 złotych. Co TERAZ warto kupić?
- TEST laptopa Hyperbook GTR Raptor 2024. TOP-owa maszyna dla gracza i nie tylko
- N-one NBook Fly wygląda jak laptop ASUSa, jest tani i ma dwa ekrany (TEST)
- Razer Blade 14 (2023). Te 14 cali do gier robi wrażenie! (TEST)
źródło: Apple
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.