>
Kategorie: HPLaptopyNewsy

Popsuli laptopy jedną aktualizacją. Teraz żądają prawie 2000 złotych za naprawę

Użytkownicy laptopów HP ProBook 445/455 G7 z 2020 r. nie mają ostatnio łatwych dni. Ich sprzęty zostały skutecznie  wyłączone z użytku, a HP próbuje zrzucić winę ze swoich barków. Co więcej, oferują naprawę za kolosalne pieniądze.

Użytkownicy laptopów HP ProBook 445/455 G7, wprowadzonych na rynek w 2020 roku mają spore problemy, spowodowane przez prostą aktualizację BIOS-u. Najnowsza wersja o numerze 1.17, udostępniona na stronie pomocy technicznej HP, okazała się być wadliwa.

Laptopy „uceglone”, HP umywa ręce

Choć dystrybucja została już usunięta z sieci, to wiele osób zdecydowało się wcześniej na jej instalację. To spowodowało natychmiastowe unieruchomienie tych sprzętów, a więc popularne zwłaszcza w światku smartfonów „uceglenie”. A to już naprawdę poważny kłopot.

fot. HP

HP winą o ten incydent oskarża Microsoft, który oferował wadliwy firmware za pośrednictwem usługi Windows Update. Szkopuł w tym, że aktualizacja była dostępna także poprzez szereg innych kanałów, m.in. właśnie poprzez pomoc techniczną HP.

Jak wynika z relacji jednego z posiadaczy tych laptopów, problem stanowi aktualizacja BIOS-u z wersji 1.15 i 1.16. W przypadku posiadaczy BIOS-u o numerze 1.14, update do 1.17 nie powoduje żadnych kłopotów. Faktem jest jednak, że „Wojtek0586”, a więc prawdopodobnie polski użytkownik forum pomocy technicznej HP, dowiedział się o tym dopiero po wymianie płyty głównej.

Naprawa popsutego laptopa? 2000 złotych i możemy działać

Dobrą wiadomością jest fakt, iż dział techniczny HP jest świadom tego problemu. Złą zaś jest to, że winą próbuje obarczyć innych, a dodatkowo oferuje swoim klientom wręcz kuriozalne rozwiązanie problemu. Pokazuje to przykład jednego z użytkowników forum HP, który opisał wspomniany problem.

fot. HP

Jak twierdzi, otworzył specjalny „ticket” z prośbą o naprawę sprzętu. HP oczywiście zareagowało – szkopuł w tym, że odesłano wycenę wymiany płyty głównej na kwotę 400 euro. Klient oczywiście nie przyjął tej oferty, jasno stwierdzając, że nie zamierza płacić za błędy HP. Co więcej, nie przyjmują oni żadnego wytłumaczenia ze względu na fakt, że laptop znajduje się już poza okresem gwarancyjnym.

Podsumowując: HP wypuściło wadliwą aktualizację BIOS-u, użytkownicy, którzy ją pobrali, popsuli sobie komputery, a producent nie widzi w tym nic problematycznego, oskarżając Windows Update. Miejmy nadzieję, że ktoś w centrali HP jednak pójdzie po rozum do głowy i zrekompensuje posiadaczom laptopów ich problemy. W przeciwnym razie nie pozostanie chyba nic innego, jak wystosowanie pozwu zbiorowego.

źródło

 

Amadeusz Cyganek

Komentarze

  • Da się wyłączyć aktualizowanie Biosu ? Zawsze się on aktualizował z aktualizacją systemu,a mam HP Victus .

  • Czy jest możliwość wygrania poprzedniego biosu programatorem w serwisie? Oczywiście nie HP tylko profesjonalnym.

  • To jest dobre. Microsoftu nie lubie, ale HP to jest niezly aparat.
    Laptop G5 bodajze - jak sie bateria rozladuje, to sprzeta nie da sie wlaczyc. Musisz jechac do serwisu, zeby wyjeli baterie i dopiero po tym mozna z powrotem laptopa wlaczyc.
    Oczywiscie ja mam srubokret i raz w miesiacu co najmniej taka operacje przeprowadzam.
    No ale czy to nie rak?

    • Doczytałes do końca? Jest jak byk napisane że po za okresem gwarancji czyli normalnie a że konia jak sprzedawać nowe to już inna sprawa

  • Microsoft - jedyna firma na świecie która zawsze jest niewinna i możecie jej naskoczyć. Update uwalił PC, po update przestało coś działać w PC, okradli was przez luki w systemie? To wina producenta PC/laptopa i na pewno nie wina Microsoft. Ich możecie pocałować wiecie gdzie...

    • Ta, ma winny że go wydaje BIOS z bugami. Weź ty się ogarnij, bo chyba logika nie jest mocną stroną u Ciebie

  • Taką akcję jak HP sumiennie Dell stosuje od ponad 3 lat i po za małym szumem medialnym nikt nic z tego sobie nie zrobił. U mnie na 34 laptopy Dell uceglonych 15 szt i to wszystko po aktualizacji bios, która wchodziła razem z Windows Updated. Chyba każda marka ma obecnie swoje bolączki. Osobiście przerzucam się na business Lenovo i jestem ligę wyżej niż śmietniki z HP, Dell, Acer czy inne tego typu wynalazki. Swoją drogą poczytajcie o HP i ich drukarkach. Podziękuję

    • Znam osoby które korzystają Dell (w tym ja) i nikt problemów nie miał, może coś grzebałeś w biosie i dlatego udpate go dobił

      • A ja właśnie potwierdzam,2lata temu kupiłem Dell XPS za 12k i 3 dni temu update bios zrobił mi z niego kupeb gruzu. Nigdy więcej Dell. Od teraz tylko laptopy Framework lub Tuxedo

  • Jaki tam pozew zbiorowy. W takich sytuacjach wysyłam do mózgu informację żeby uznał iż coś takiego jak HP nie istnieje i wtedy nawt tego nie zauważam. Innym też polecam tą metodę.