Masz starszy komputer, który natywnie nie wspiera dysków SSD NVMe na złącze M.2? Zastanawiasz się, jak zainstalować dysk SSD NVMe w starszym komputerze? To w takim razie ten poradnik jest dla Ciebie! O tym, czego potrzebujesz i jak to zrobić dowiesz się właśnie tutaj.
Dyski SSD NVMe są praktycznie już w takich samych cenach, co SSD na SATA, oferując przy tym znacznie wyższe prędkości. Jeżeli zadajesz sobie pytanie – jak zainstalować dysk SSD NVMe w starszym komputerze PC – to tym poradnikiem śpieszę ze sprawnym wyjaśnieniem, jak to zrobić.
Uwaga! Całego procesu podejmujesz się na własne ryzyko. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek uszkodzenia sprzętu, które zaszłyby w trakcie montażu tytułowego dysku SSD NVMe poprzez adapter.
Jak zainstalować dysk SSD NVMe w starszym komputerze PC – czego potrzebujesz?
Przede wszystkim tyczy się to komputerów, które posiadają procesory AMD FX oraz Intel Core generacji 4 lub wcześniejszej. Oczywiście, nie tylko takie maszyny nadadzą się do „przyjęcia” dysku SSD NVMe, jednak właśnie w takich sposób, o którym opowiem, jest jedyną opcją na montaż takiego nośnika danych. Musi on posiadać wolny Potrzebujemy więc także dysku SSD NVMe, takiego, jak przykładowo przedstawiony poniżej.
Jeżeli mamy już te dwie rzeczy, to potrzebujemy również adaptera, który także widzicie na zdjęciu powyżej. Jest to adapter PCIe X4 do M.2 NVMe. Na moment obecny dokładnie taki, jaki ja zakupiłem (w paru sztukach i użytkuję z powodzeniem do dziś) kupicie obecnie za około 15 złotych, wliczając koszt przesyłki. Nie jest więc to zbyt duży wydatek, a bardzo przydatny. Rzecz jasna – narzędzie w postaci „krzyżaka” to także mus.
Uwaga! Jeżeli Wasza płyta główna nie posiada wolnego złącza PCIe X16 lub X4, rozważcie inny adapter, przykładowo PCIe X1 za około 18 złotych. Oczywiście, będzie to wolniejsze rozwiązanie, ale nadal umożliwi skorzystanie z takiego dysku.
Jak zainstalować dysk SSD NVMe w starszym komputerze PC?
Proces montażu jest bardzo prosty. Na początek oczywiście musimy zadbać o to, by wyłączyć komputer PC, o ile tego jeszcze nie zrobiliśmy, a następnie wyłączyć zasilacz na jego tyle i odpiąć wszystkie kable.
Oczywiście kolejnym krokiem jest znalezienie wygodnego miejsca do przeprowadzenia całej operacji. Kolejnym zaś – zdjęcie panelu bocznego, by dostać się do wnętrza komputera. To, co widzicie powyżej, to tylko wizualizacja, bowiem każdy komputer będzie się od siebie trochę różnił. Większa – mniejsza płyta główna, inaczej ułożony zasilacz itd itp.
Wróćmy do naszego dysku oraz adaptera. Dysk SSD NVMe łączymy z adapterem, wsuwając w slot M.2, by oczywiście w następnym ruchu go przykręcić. Do tego posłuży „śrubeczka” krzyżakowa oraz dystans, który będzie w zestawie z adapterem.
Dystans montujemy w sposób pokazany na zdjęciu powyżej, a śrubkę przykręcamy „od dołu” i voila, wszystko gotowe do zamontowania w naszym PC. Dlatego też właśnie do niego wracamy, by odszukać port PCIe X16 lub X4.
W moim przypadku jest to właśnie „pełnoprawny” X16, w którym zwykle montuje się m.in. karty graficzne. Ostrożnie więc montujemy, wsuwając adapter w rzeczone złącze, pamiętając o uprzednim jego „odblokowaniu”. Blokada znajduje się po prawej stronie i zwykle działa jako „zatrzask”. Zdarzają się jednak też takie, jak na zdjęciu powyżej i poniżej, gdzie należy „nacisnąć biały (lub jakiegokolwiek innego koloru) dzyndzel”.
Jeżeli zrobiliśmy całość poprawnie, to powinniśmy (w przypadku zatrzasku) zobaczyć oraz usłyszeć typowy „prztyk”. I to tyle. Teraz z poziomu ingerencji w komputer zostało zamknąć obudowę, podłączyć z powrotem całe okablowanie, włączyć zasilacz i odpalić PC.
Ale to nie wszystko – formatowanie, przypisanie litery, etykiety etc
Najprawdopodobniej nie zobaczycie nowego dysku od razu w eksploratorze, obok już zamontowanych nośników. By go „włączyć”, należy udać się do menedżera dysków. W tym celu wybieramy „start” i wpisujemy „zarządzanie komputerem„. Ujrzymy to, co poniżej.
Teraz z kolei wystarczy po lewej stronie odnaleźć „zarządzanie dyskami” – klikamy i znajdujemy się w odpowiednim miejscu, by m.in. sformatować nasz nowo zainstalowany dysk. Tylko i jego również trzeba znaleźć, ale nie będzie to trudne.
Będzie bowiem wyglądał najprawdopodobniej tak, jak „Dysk 4” na powyższym zrzucie ekranu. Wystarczy prawym klawiszem myszy nacisnąć na czarne pole obok niego i wybrać „nowy wolumin prosty„.
Odpali się kreator nowych woluminów prostych, który utworzy partycję z naszego nowego dysku. Jej wielkość możemy ręcznie określić, by stworzyć łącznie parę, aczkolwiek najprościej jednak jest stworzyć pojedynczą.
Musimy przypisać w tym miejscu także literę dysku, a także wybrać ustawienia formatowania. Najlepiej nic nie zmieniać, prócz „etykiety woluminu„, pod czyli nazwy, z którą będzie się wyświetlał w eksploratorze plików.
Pozostało jedynie podsumować i gotowe proszę Państwa. Wystarczy chwilkę poczekać, a nasz nowy dysk będzie w pełni gotowy do pracy. Całość, jeżeli poprawnie wykonana, powinna wyglądać jak na załączonym poniżej obrazku (oczywiście patrzymy na „Dysk 4”).
Jeżeli za kolei chcielibyście zainstalować system Windows 11 na tym dysku, to z pewnością przyda Wam się poradnik – jak zainstalować system Windows 11 na komputerze PC lub laptopie 😉
Jak zainstalować Windows 11 na komputerze przy użyciu pendrive’a? (PORADNIK)
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.