Coraz więcej firm rezygnuje z lokalnych baz danych i serwerów. Zamiast tego decyduje się na cloud computing, czyli przetwarzanie danych w chmurze. Aby jednak zacząć korzystać z usług chmurowych, bardzo często konieczna jest migracja. Jakie są jej najważniejsze etapy? Z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć?
Artykuł sponsorowany
Na czym polega migracja do chmury?
Według szacunków Eurostatu w 2023 roku w Polsce z usług chmurowych skorzystało ponad 55% firm. Z kolei według raportu firmy PMR 73% dużych przedsiębiorstw w Polsce planuje zwiększyć wydatki na chmury obliczeniowe w 2024 roku, a wartość krajowego rynku ma wzrosnąć o 24% i wynieść 4,8 mld zł. Nie powinno to dziwić, wziąwszy pod uwagę fakt, że cloud computing pozwala usprawniać procesy biznesowe, organizacyjne czy technologiczne, zoptymalizować koszty oraz wygodniej zarządzać przetwarzanymi informacjami (np. bazami danych klientów czy dokumentacją techniczną).
Chmurę można wykorzystywać jako magazyn danych, serwer dla aplikacji ERP, CRM czy HCM, a także jako źródło mocy obliczeniowej, ale żeby móc to zrobić, trzeba najpierw umieścić w niej konkretne zasoby. Proces ten to właśnie migracja, która polega na przeniesieniu zasobów działających w lokalnej infrastrukturze na urządzenia udostępnione przez usługodawcę.
Typy migracji do chmury
Do migracji do chmury można podejść na kilka sposobów. Poniżej przedstawiamy cztery najpopularniejsze:
- Rehosting – przeniesienie aplikacji do chmury w taki sposób, żeby wprowadzić w niej jak najmniej zmian. Wszystkie działania są związane jedynie z przeniesieniem obciążenia na infrastrukturę dostawcy chmury i nie powinny mieć wpływu na funkcjonalność aplikacji. Inna nazwa tego typu migracji to „lift and shift”.
- Replatforming – przeniesienie do chmury aplikacji lokalnej połączonej z jej aktualizacją. Pozwala na wdrożenie dodatkowych funkcjonalności i wykorzystanie nowych technologii oferowanych przez usługodawcę.
- Repurchasing – przejście z dotychczasowego systemu na chmurową aplikację SaaS (Software as a Service) dostarczoną przez dostawcę usługi. Repurchasing zapewnia dostęp do nowych funkcjonalności i regularnych aktualizacji, ale wdrożenie może wymagać zmian organizacyjnych.
- Refactoring – aplikacja przenoszona jest do chmury przy znacznej ingerencji w kod źródłowy. Pozwala to na wykorzystywanie funkcji chmury natywnej. Monolityczna struktura oprogramowania rozbijana jest na mikrousługi, co zapewnia większą elastyczność i ułatwia skalowanie.
Nie są to wszystkie rodzaje migracji do chmury – warto jeszcze wskazać choćby retiring (pozwalający na analizę i ewentualne usunięcie przestarzałych zasobów) czy retaining (migracja tylko części zasobów, przejście na rozwiązania hybrydowe, tj. korzystanie zarówno z chmury, jak i z serwerów lokalnych).
Dlaczego warto zdecydować się na migrację do chmury?
Cloud computing pozwala na optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów przy niższych kosztach niż w przypadku samodzielnego utrzymywania infrastruktury.
Rozwiązania chmurowe są skalowalne, dzięki czemu firmy mogą lepiej dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych. Ułatwia to sprawną obsługę w szczycie zapotrzebowania bez ponoszenia znacznych kosztów inwestycyjnych oraz pozwala uniknąć marnotrawstwa zasobów, gdy zapotrzebowanie jest niższe.
Zarządzanie także bardziej złożonymi systemami działającymi w chmurze może odbywać się za pomocą wygodnych interfejsów, takich jak vCloud Director. Pracownicy mogą zyskać dostęp do wykorzystywanych narzędzi z poziomu przeglądarki internetowej, co pozwala zbudować dowolną strukturę organizacyjną.
Etapy migracji do chmury
Migracja do chmury to złożony, wieloetapowy proces, który można sprowadzić do czterech etapów.
Analiza
Proces migracji zaczyna się od gruntownej analizy, której celem jest zrozumienie obecnego stanu infrastruktury IT oraz określenie celów migracji. Należy wytypować wszystkie zasoby do przeniesienia, ocenić wymagania techniczne i przeanalizować ryzyko. Na podstawie tych danych opracowuje się strategię migracji.
Budowanie
Etap ten obejmuje konfigurację środowiska chmurowego i dostosowanie istniejących aplikacji oraz systemów do nowej platformy. Jego dokładny przebieg zależy od wybranego typu migracji. W procesie budowania tworzy się bezpieczne ścieżki do migracji oraz replikuje dane do chmury. Można do tego wykorzystać m.in. tunel IPsec VPN lub połączenie L2 VPN.
Walidacja
Wszystkie rozwiązania działające w chmurze trzeba przetestować. Sprawdza się wydajność, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Walidacja ma na celu wykrycie obszarów wymagających poprawy, zanim z zasobów chmurowych zaczną korzystać docelowi użytkownicy.
Wymiana systemu
Na tym etapie użytkownicy przechodzą z usług lokalnych do chmurowych. Na początku procesu wymiany systemu warto udostępnić nowe zasoby ograniczonej liczbie użytkowników w celach testowych. Jeśli nie pojawią się żadne problemy, można udostępnić chmurę wszystkim użytkownikom.
Wyzwania związane z migracją do chmury
Przeniesienie obciążenia z lokalnego centrum danych do dostawcy chmury wymaga zrozumienia licznych zależności i zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych. Migrację należy też przeprowadzić w krótkim okresie – w przeciwnym razie trzeba liczyć się ze wstrzymaniem przynajmniej części usług.
Zabezpieczenia
Przy migracji do chmury warto zabezpieczyć materiały firmowe przed nieautoryzowanym dostępem. Dobrą praktyką jest też wykonanie kopii zapasowej posiadanych zasobów i wcześniejsze skonfigurowanie usługi zarządzania tożsamościami i dostępem (IAM).
Złożoność
Migracja do chmury powinna odbywać się według ustalonego harmonogramu i określonych priorytetów. Proces ten może wymagać współpracy między różnymi działami organizacji, dlatego istotne znaczenie mają komunikacja i koordynacja działań.
Wybór dostawcy
Jeżeli organizacja nie dysponuje odpowiednimi specjalistami, warto wybrać zewnętrznego dostawcę, który oferuje pomoc w przeprowadzeniu migracji.
Bezpieczne i wydajne usługi chmurowe od Netii
Korzystanie z usług chmurowych zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Pomagają w tym takie funkcje sieciowe jak VPN czy Firewall. Dostawcy chmur są w stanie przeznaczyć więcej środków na zabezpieczenia przed cyberzagrożeniami od większości organizacji, a dane przechowywane w chmurach są chronione przed utratą dzięki kopiom zapasowym, szyfrowaniu dysków i fizycznym zabezpieczeniom.
Wybierając usługi chmurowe od Netii, firmy płacą wyłącznie za wykorzystane zasoby, co pozwala zoptymalizować koszty związane z obsługą danych. Netia zapewnia też całodobowe wsparcie techniczne w języku polskim i pomoc zespołu SOC w kwestiach związanych z bezpieczeństwem.
Artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.