Regularne kontrole drogowe, przypominanie kierowcom i pieszym o niebezpieczeństwach związanych z nieodpowiedzialnym zachowaniem, to absolutna konieczność. Zwłaszcza teraz, gdy skończył się okres wakacyjny, a zaczęła szkoła.
Mundurowi zapowiedzieli, że w okolicach szkół pojawi się zdecydowanie więcej policyjnych patroli niż zazwyczaj. Zwrócą oni uwagę na nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu.
Wzmożone działania policji – na co kierowcy powinni się przygotować?
Funkcjonariusze przede wszystkim skupią się na przypomnieniu kierowcom, jak istotne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdzane będzie, czy przestrzegają oni prędkości obowiązującej na danych obszarach oraz, czy ustępują pierwszeństwa pieszym.
Przeprowadzone zostaną również kontrole autobusów i samochodów osobowych w celu sprawdzenia, w jaki sposób dzieci są przewożone. Do tego wszystkiego dochodzi oczywiście zbadanie trzeźwości kierowców oraz sprawdzenie stanu technicznego pojazdów.
Poza tym jeszcze w wakacje funkcjonariusze przeprowadzili inspekcję oznakowania drogowego. Na ten temat pisałem nieco więcej dwa dni temu, tak, więc jeśli nie mieliście okazji się z nim zapoznać, to serdecznie zapraszam.
W dużym skrócie: sprawdzono oznakowanie w blisko 400 miejscach w rejonach przedszkoli, szkół oraz innych placówek oświatowych. W trakcie przeprowadzania kontroli wykryto nieprawidłowości, o czym poinformowani zostali zarządcy dróg.
Świadomość wśród kierowców to nie wszystko
Należy podkreślić, że choć kierowcy nierzadko odpowiadają za tragiczne zdarzenia na drodze, to nie zależy ich jednak traktować, jako jedynych sprawców. Inni uczestnicy ruchu, tacy jak rowerzyści, czy piesi także mają swoje obowiązki do spełnienia. Piesi na ten przykład nie mogą wtargnąć na jezdnię lub wskoczyć na pasy pod rozpędzony samochód. Muszą upewnić się, czy warunki pozwalają bezpiecznie wejść i przejść przez „zebrę”.
Policja jest tego świadoma i w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” wezmą udział w spotkaniach edukacyjnych z uczniami oraz nauczycielami. Celem tych spotkań jest omówienie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i przypomnienie o znaczeniu noszenia elementów odblaskowych.
Rodzice i nauczyciele mogą ułatwić zadanie
Rodzice i opiekunowie odgrywają ważną rolę w edukacji dzieci na temat bezpieczeństwa drogowego. Dobrym przykładem jest rozmowa ze swoimi pociechami na temat zasad drogowych oraz towarzyszenie im w drodze do szkoły, szczególnie w pierwszych dniach nowego roku szkolnego.
Podobna sytuacja jest z nauczycielami, którzy tak samo, jak rodzice powinni być świadomi potencjalnego zagrożeniem. Dobrym pomysłem byłoby podjąć inicjatywy edukacyjne, które pozwoliłby dzieciom zrozumieć właściwie postawy i zachowania w ruchu drogowym. Nie wymaga to od inicjatorów wielkiego wysiłku, a może uratować to komuś życie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.