Do każdego ultra-cienkiego laptopa pojawiającego się na rynku przykleja się łatkę „MacBook-killera”. Na rynku już niejeden taki był, ale jak wiadomo, żadnemu nie udało się na dłużej zagrozić najcieńszemu komputerowi mobilnemu Apple. Dopiero pojawienie się Samsunga 9-Series ożywiło konkurencję z koncernem Steve Jobsa. Teraz zaś gigant z Cupertino ma jeszcze więcej powodów, by przyspieszyć aktualizację popularnych MBA. Przyczyną bezsennych nocy Steve Jobsa może być Lenovo ThinkPad X1. Sprzęt ten jest już dostępny w Europie, choć na jego polską premierę będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Zanim ThinkPad X1 trafi do maniaKalnej redaKcji, postanowiłem przyjrzeć się zagranicznym recenzjom traktującym o nowym produkcie Lenovo. Poniższy tekst powstał w oparciu o materiały źródłowe serwisów Slashgear, Engadget oraz Laptop Magazine.
Spis treści
Specyfikacja
Lenovo ThinkPad X1 ma 13.3-calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Sprzęt jest napędzany przez dwurdzeniowy procesor Intel Core i5-2520M o taktowaniu 2.5 GHz wspomagany przez 4 GB pamięci DDR3 RAM. Takie właśnie egzemplarze trafiły do redakcji Slashgear oraz Laptop Magazine. Dana Wollman z Engadget miała z kolei okazję przetestować model z układem Intel Core i5-2410M. Mimo drobnych różnic, wszystkie wersje mają spory potencjał i charakteryzują się podobnymi, niemałymi możliwościami.
Na pokładzie znajdziemy ponadto dysk twardy o pojemności 320 GB, zintegrowaną kartę graficzną Intel GMA HD 3000, WiFi 802.11 a/b/g/n, HDMI, Gigabit Ethernet, Mini DisplayPort, 3 porty USB, czytnik kart pamięci 4w1 oraz preinstalowany Windows 7 Professional. Opcjonalne wyposażenie stanowi Bluetooth 3.0 oraz moduł WiMAX. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii RapidCharge, bateria maszyny może naładować się w 80% zaledwie w pół godziny.
Niestety, według Dany z Engadget minusem ThinkPada X1 jest niewielka plastyczność podzespołów. Możemy modyfikować co prawda rodzaj dysku twardego (HDD lub SSD) i ilość pamięci RAM, ale opcji dodatkowych w laptopie jest niewiele. W komputerze mobilnym o aspiracjach biznesowych powinno być ich znacznie więcej. Z drugiej strony nie można zapominać, że w porównywanym na każdym kroku MacBooku Air pola do manewru także nie ma wielkiego. Lenovo ThinkPad X1 jest tanio w Ceneo w cenie od 6.727 zł.
Wygląd
Używane na każdym kroku porównanie ThinkPada X1 do MacBooka Air jest nieco krzywdzące zarówno dla Lenovo, jak i Apple. Sprzęt Chińczyków nie jest tak cienki jak popularny MBA czy nawet Samsung 9-Series. To po prostu odświeżony i mocno odchudzony, ale wciąż klasyczny ThinkPad. Laptop Magazine uważa wręcz, że obudowa tej 13-calowej maszyny to bardziej ewolucja niż całkowity restart serii. Znajdziemy w niej mnóstwo cech wspólnych ze znacznie toporniejszymi modelami serii, chociaż jest też miejsce na innowacyjne rozwiązania.
Obudowa ThinkPada X1 wykonana została z czarnego, w dotyku przypominającego gumę, materiału. Wszystkie serwisy zgodnie przyznają, że jest ona wytrzymała i odporna na różnego rodzaju uszkodzenia. Producent zdecydował się na minimalizm konstrukcyjny – sprzęt posiada tyle otworów wentylacyjnych i różnego rodzaju zagłębień, ile trzeba.
Nowy laptop jest o wiele smuklejszy niż poprzednicy. Na obudowie nie zostają odciski palców i smugi tłuszczu. Pod kątem portów komunikacyjnych jest nieźle – w zestawie znajdziemy Gigabit Ethernet, USB 3.0, port eSATA/USB, HDMI, Mini DisplayPort oraz czytnik kart SD. Warto zauważyć, że laptop nie ma dedykowanego złącza VGA.
Klawiatura i touchpad
Urządzenia nawigacji – klawiatura i touchpad – od zawsze stanowiły mocną stronę laptopów z serii ThinkPad. Nie inaczej jest w przypadku opisywanego modelu X1. W komputerze zastosowano klawiaturę typu wyspowego, która zarówno przez Engadget, jak i Slashgear jest wysoko oceniania. Najwięcej pochwał zebrała ona jednak od redaktorów Laptop Magazine. Avram Piltch twierdzi nawet, że ThinkPad X1 ma najlepszą klawiaturę, jaką kiedykolwiek testował.
Poszczególne przyciski rozlokowane zostały we właściwych odległościach od siebie, a ich skok jest odpowiednio twardy. Na uwagę zasługuje fakt, że klawiatura jest wodoodporna i podświetlana – idealne narzędzie pracy każdego biznesmena i dziennikarza.
Dana z Engadget zachwala z kolei znakomity touchpad, który uznaje za jeden z najlepszych w swojej klasie. Przestrzeń robocza płytki dotykowej jest duża, a jej właściwości ślizgowe znakomite. Lenovo zerwało nieco z klasyką poprzez inwestycję w przyciski zintegrowane z gładzikiem. Dla konserwatywnych mobimaniaKów jest jeszcze trackpoint.
Ekran
ThinkPad X1 standardowo zaopatrzony został w 13.3-calowy ekran, który generuje nieprawdopodobnie jasne obrazy. Dodatkowo, matryca wzbogacona została o powłokę Gorilla Glass, która zabezpiecza ją przed mechanicznymi uszkodzeniami i zadrapaniami. Wszystkie ze wspomnianych serwisów są zgodne, że to bardzo dobre rozwiązanie.
Sam wyświetlacz ma jednak sporo minusów. Engadget zauważa, że sporym ograniczeniem jest maksymalna rozdzielczość ekranu opiewająca na 1366 x 768 pikseli, podczas gdy w powszechnie uważanym za poprzednika modelu – ThinkPadzie X301 – można było oglądać obrazy nawet w rozdzielczości 1440 x 900 pikseli.
Laptop Magazine twierdzi natomiast, że sprzęt nie zapewnia perfekcyjnego odwzorowania kolorów – poszczególne barwy nie są wystarczająco głębokie, a błyszcząca powłoka generuje całkiem sporo refleksów. Przy otwieraniu i zamykaniu klapy ekranu, sama matryca oraz ramka ją otaczająca łapią dosyć intensywnie odciski palców. Kąty widzenia nie imponują.
Bateria i wydajność
Laptop oparty został o platformę Huron River, więc zamontowane w nim podzespoły wystarczą na wiele różnego rodzaju biurowych, ale nieskomplikowanych zadań. Procesor Intel Core i5-2520M w teście Laptop Magazine benchmarkiem PCMark Vantage osiągnął 7535 pkt., co jest wynikiem znacznie przewyższającą średnią w tym segmencie.
Dana z Engadget, której ThinkPad X1 napędzany był teoretycznie słabszym procesorem (Core i5-2410M) osiągnęła lepszy wynik w teście przy użyciu PCMark Vantage – 7787 pkt. Słabo wypada natomiast wydajność zintegrowanej grafiki laptopa (Intel GMA HD 3000).
Na maszynie da się grać jedynie w mocno zaawansowane wiekowo tytuły, co odzwierciedla wynik osiągnięty w teście benchmarkiem 3DMark06 przez Engadget – 3726 pkt. Na pochwałę zasługuje natomiast fakt, że Windows 7 Professional na ThinkPadzie X1 wystartuje zaledwie w 40 sekund.
Czas pracy z dala od gniazdka zasilania jest taki, jaki obiecują producenci. Blisko 7 godzin faktycznie da się osiągnąć, ale jedynie w sprzyjających okolicznościach. Większość użytkowników „normalnie” pracując będzie w stanie spędzić na laptopie do 4 godzin, zanim akumulator się rozładuje.
Komentarz ManiaKa
Lenovo ThinkPad X1 to świetny laptop biznesowy, nie jest to jednak sprzęt, który konkurować mógłby z maszynami Apple. Kiedy już odklei się od niego łatkę „MacBook-killera” – łatkę wymagań i oczekiwań – pokaże swoje prawdziwe oblicze. Mimo smukłej obudowy i mocnych podzespołów, X1 wciąż pozostaje prawdziwym ThinkPadem z krwi i kości. Świetnie podsumowują go redaktorzy Laptop Magazine – „jeżeli poszukujecie Rolls-Royce’a biznesowych laptopów, ThinkPad X1 powinien znaleźć się na szczycie Waszej listy”.
Ceny Lenovo ThinkPad X1
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.