Wiele wskazuje na to, że właśnie poznaliśmy koncern, który będzie odpowiedzialny za serce nadchodzącej konsoli PlayStation 6 od Sony. Według informacji, do których dotarła agencja Reutersa, Intel po raz kolejny musi przełknąć gorycz porażki.
Choć wielu obawiało się o dalszą przyszłość konsol stacjonarnych, to wbrew czarnym scenariuszom Sony już pracuje nad kolejnym PlayStation. PlayStation 6 ma być przygotowywane w zaciszach pokojów inżynierów japońskiego koncernu, a kluczowe decyzje dotyczące podzespołów miały już zostać podjęte.
Kulisy tych wydarzeń zdradzają dziennikarze agencji Reutersa, według których przez ostatnie miesiące toczyła się zacięta rywalizacja o kontrakt z Sony na produkcję chipu napędzającego konsolę PS6. O lukratywną umowę w finalnym stadium walki pozostali dwa odwieczni rywale – AMD oraz Intel.
Intel i Sony się nie dogadali. Wiadomo, o co poszło
Mimo zainteresowania ze strony zarówno Intela, jak i Sony, ostateczna oferta „niebieskiego koncernu” z Santa Clara okazała się być niesatysfakcjonująca. Poszło oczywiście o pieniądze – według nieoficjalnych informacji szefowie Intela i Sony nie dogadali się w kontekście marży z tytułu każdego sprzedanego chipu.
Tym samym Sony podjęło decyzję o podjęciu współpracy z AMD, które po raz trzeci z rzędu będzie odpowiedzialne za zaprojektowanie chipu, który znajdziemy we wnętrzu nadchodzącej konsoli Sony. Koncern będzie także korzystał z pomocy giganta na rynku półprzewodników, a więc fabryk TSMC.
Sony postawiło na stabilność
Niezwykle istotną kwestią wskazującą na wybór AMD miała być także kwestia wstecznej kompatybilności z poprzednimi konsolami – PS5 oraz PS4. To mogłoby być nieco trudniejsze do osiągnięcia w przypadku architektury stosowanej przez Intela, ale z pewnością pieniądze odegrały tutaj bardzo istotną rolę.
Tym samym Intelowi koło nosa przeszedł lukratywny kontrakt, szacowany na około 30 miliardów dolarów. W kwestiach technicznych na temat nowego chipu wiadomo niewiele – wiele wskazuje na to, że będzie on bazował na architekturze Zen 5 w kwestii CPU oraz RDNA 5 w odniesieniu do GPU.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz