>

Twój BLIK jest teraz nieco bezpieczniejszy. Sam też możesz mu pomóc

Twój BLIK jest teraz bezpieczniejszy za sprawą pomyślnie przeprowadzonej akcji przez polskich funkcjonariuszy policji. Co więcej, ty sam również możesz sprawdzić, że będzie on lepiej chroniony.

Metoda płatności BLIK, choć cieszy się rosnącą popularnością, wciąż staje się problemem dla części użytkowników. Wzrost liczby oszustw związanych z tym systemem płatności prowadzi do sytuacji, w których ludzie tracą swoje pieniądze, myśląc, że pomagają swoim bliskim lub znajomym.

Przykłady oszustw, takie jak przypadek kobiety z Nowego Dworu Mazowieckiego, ilustrują, jak łatwo można stracić pieniądze, gdy ktoś podszywa się pod znajomego, prosząc o BLIK-a.

Twój BLIK jest teraz bezpieczniejszy – o co chodzi?

Fot. BLIK

Na szczęście, policja nieustannie podejmuje działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z metody BLIK. Funkcjonariuszom we współpracy z jednostką białostocką udało się sprawnie podjąć działania, ustalając tożsamość oszusta i go zatrzymać. Zacznijmy jednak wszystko od początku.

Pod koniec września policjanci z Nowego Dworu Mazowieckiego zwrócili się o pomoc do białostockiej komendy w związku z oszustwem na BLIK. Kobieta, myśląc, że rozmawia z koleżanką, otrzymała wiadomość na portalu społecznościowym, w które ta prosiła o pożyczenie pieniędzy.

W efekcie przesłała kod BLIK na 500 zł. Po zgłoszeniu sprawy mundurowi szybko ustalili, że pieniądze zostały wypłacone w bankomacie w Białymstoku. Jeszcze tego samego dnia, analizując nagrania z monitoringu, policjanci zidentyfikowali 17-letniego chłopaka, który wypłacił gotówkę. Okazało się, że znalazł ogłoszenie o szybkim zarobku w internecie i postanowił brać udział w tym oszustwie, a za wypłatę pieniędzy sam otrzymywał niewielką prowizję.

Jak można się domyślić, chłopak został zatrzymany i usłyszał zarzut oszustwa, za co grozi mu do 8 lat więzienia.

Sytuacji takich jak ta – jest wiele. Policja w całym kraju regularnie zwalcza oszustów korzystających z popularnej metody na BLIK-a, w tym również inicjatorów akcji.

Policja z ważnym apelem

Fot. Pixabay

Funkcjonariusze ostrzegają, że coraz częściej do wypłat pieniędzy z oszustw BLIK angażowane są młode osoby, często poniżej 18. roku życia.

W praktyce: przestępcy werbują je na komunikatorach internetowych, oferując szybki zysk. Mundurowi apelują do rodziców, by zwracali uwagę na zachowanie swoich dzieci, szczególnie jeśli często korzystają z bankomatów lub mają większą gotówkę.

Bezpieczniejszy BLIK – ty też możesz sobie pomóc

Fot. Depositphotos by DmitryPoch

Aby uchronić się przed oszustwem na BLIK-a, kluczowe jest, żeby zawsze weryfikować, czy faktycznie rozmawiacie ze znajomymi lub członkiem rodziny. Jeśli otrzymacie prośbę o pomoc finansową, nie wysyłajcie od razu kodu BLIK. Zamiast tego, skontaktujcie się z tą osobą w inny sposób – zadzwońcie do niej lub napiszcie SMS-a.

Osoby poszkodowane natomiast mogą wzmocnić swoje bezpieczeństwo, zakładając dodatkowe metody weryfikacji na portalach społecznościowych. Większość platform umożliwia ustawienia opcji potwierdzenia tożsamości, obejmując dwuskładnikowe uwierzytelnienie lub powiadomienia o logowaniu z nieznanych urządzeń.

Choć być może zabrzmi to banalnie – czasem warto poświęcić odrobinę czasu, żeby zweryfikować prośbę znajomego o pieniądze lub w celu zabezpieczenia własnego konta. Nie kosztuje to dużo, a z pewnością uchroni to was przed niepotrzebnymi komplikacjami oraz utratą pieniędzy.

Piotr Kaniewski