>

Ultrabook – intelowska wizja przyszłości

Computex 2011: Sean Maloney, wiceprezes wykonawczy Intel Corporation, powiedział dziś, że do końca 2012 r. 40 procent segmentu laptopów konsumenckich będzie składać się z nowej kategorii bezkompromisowych urządzeń nazywanych Ultrabook.

Podczas przemówienia otwierającego Computex, Maloney podał dalsze informacje na temat istotnych zmian, jakie Intel wprowadza w planach rozwoju procesorów Core i7, aby umożliwić powstanie tej nowej kategorii produktów:

Przetwarzanie danych przybiera wiele postaci. Innowacje technologiczne stanowią katalizator, a my uważamy, że zmiany, jakie Intel wprowadza w swoich planach produktowych, a także ścisła współpraca z resztą branży, w ciągu kilku następnych lat przyniosą ekscytujące zmiany w osobistej technice komputerowej.

Czym tak naprawdę jest Ultrabook? Wizja Intela zakłada stworzenie nowych doświadczeń poprzez opracowanie nowej klasy komputerów mobilnych. Komputery te połączą wydajność i możliwości współczesnych laptopów z cechami charakterystycznymi dla tabletów, zapewniając krótki czas reakcji i wysoki stopień bezpieczeństwa w cienkiej, lekkiej i eleganckiej konstrukcji. Ultrabook zostanie ukształtowany przez prawo Moore’a i technologię krzemową w ten sam sposób, w jaki przez ostatnie 40 lat były kształtowane tradycyjne komputery osobiste.

Maloney opisał trzy kluczowe fazy strategii mającej przyspieszyć realizację tej wizji, która zaczyna odsłaniać się dziś wraz z procesorami Intel Core iX drugiej generacji. Dzięki układom Sandy Bridge, a dalej także Ivy Bridge możliwe stanie się opracowanie cienkich, lekkich i estetycznych konstrukcje o grubości mniejszej niż 20 mm, kosztujących mniej niż 1000$. Systemy oparte na tych chipach pojawią się na rynku zimą 2011 roku. Jednym z pierwszych z nich będzie opisywany już Asus UX21. Jonney Shih , prezes Asusa, dołaczył do Maloneya na scenie, aby pokazać pierwszego Ultrabooka świata:

Firma Asus popiera intelowską wizję Ultrabook. Nasi klienci domagają się bezkompromisowej wydajności w lekkiej, przenośnej konstrukcji, która będzie szybko reagować na ich potrzeby. Przekształcenie komputera osobistego w ultracienkie, błyskawicznie reagujące urządzenie zmieni sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcję z komputerami.

Kontynuując temat najnowszych technologii procesorowych Intel Core, Maloney przedstawił następną generację procesorów znaną jako Ivy Bridge, która ma trafić do systemów w pierwszej połowie 2012 r. Laptopy z procesorami Ivy Bridge będą cechować się większą energooszczędnością, krótszym czasem reakcji i wyższym stopniem bezpieczeństwa. Ivy Bridge to pierwszy chip wytwarzany masowo w 22-nanometrowej technologii produkcyjnej, która używa nowatorskich tranzystorów 3D Tri-Gate.

Następca Ivy Bridge, planowany na 2013 rok produkt o nazwie kodowej Haswell, to trzeci krok w kierunku realizacji koncepcji Ultrabook. Dzięki platformie Haswell Intel zmieni charakterystykę termiczną laptopów, zmniejszając o połowę pobór mocy przez mikroprocesor. znaleziono w porównywarce Ceneo już od 2.597 zł w 6 sklepach.

źródło: informacja prasowa

Computex 2011 - oKiem maniaKa

Computex 2011 odbywają się w Taipei 31 maja-4 czerwca 2011 roku.
Dzięki serwisom grupy techManiaK będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami Computex 2011.

Ceny Asus UX21


marcin

Komentarze

  • Krytyk - dokładnie o tym samym pomyślałem. Czyli jak ktoś chce wiedzieć, jakie będą kompy Asusa za parę lat, to niech się dzisiaj przejdzie do iSource i sobie MacBooki poogląda :D.

  • Apple wpadło na to już jakiś czas temu, patrz Macbook Air. Nie ma się czym fascynować, po prostu jak zwykle reszcie zajmuje trochę czasu na dogonienie lidera.