Elektryczna taksówka powietrzna znowu wraca do akcji. Tym razem po raz pierwszy opuściła USA. Tym samym marki odpowiedzialne za skonstruowanie maszyny wkraczają na kolejny etap.
Rozwój nowych środków transportu to coś, czego nie jesteśmy w stanie uniknąć. Firmy z całego świata zawierają różne współprace, próbując czegoś zupełnie nowego, ściągając do siebie inwestorów i potencjalnych klientów.
Branża motoryzacyjna i lotnicza coraz śmielej wkraczają na wspólną ścieżkę biznesową. Efektem tych działań jest kontynuowanie współpracy Toyoty z Joby Aviation. Wspomniana taksówka jest już po pierwszym oficjalnym locie poza USA, wkraczając w tym samym w kolejny etap. Co więcej, już w przyszłym roku planowana jest komercjalizacja usługi.
Samolot Joby zaprojektowany jest do transportu pasażerskiego na krótkich dystansach, mieszcząc jednocześnie pilota oraz czterech pasażerów. Maszyna osiąga prędkość ponad 320 km/h i ma zasięg wynoszący 280 km na jednym ładowaniu. Dzięki elektrycznemu napędowi samolot, czy jak kto woli taksówka, jest cicha, a zarazem wiąże się z niskimi kosztami eksploatacji.
Jak można się domyślić, maszyna przechodzi obecnie przez intensywne testy i certyfikacje. Dotychczas wykonano już ponad 1500 próbnych lotów, a maszyna pokonała do tej pory około 53 108 km. Na początku listopada odbył się pierwszy testowy lot poza USA, który miał miejsce w japońskim Higashi-Fuji Technical Center, będącym częścią zaplecza technicznego Toyoty.
Choć już kiedyś wam o tym wspominałem, to warto o tym przypomnieć. Toyota zainwestuje w Joby Aviation łącznie 894 miliony dolarów. Pomoc Toyoty wykracza jednak poza aspekty finansowe – inżynierowie japońskiego koncernu wspierają projekt, dzieląc się doświadczeniem w zakresie inżynierii i organizacji produkcji.
Toyota dostarcza także kluczowe komponenty do samolotu Joby, w tym elementy napędowe oraz siłowniki, co z kolei przekłada się na szybsze realizowanie projektu. Współpraca obejmuje również wdrożenie Systemu Produkcyjnego Toyoty, który umożliwia zoptymalizowanie procesów produkcji i logistyki.
Joby planuje rozpoczęcie regularnych kursów elektrycznych taksówek powietrznych w 2025 roku we współpracy z linią lotniczą Delta Air Lines. W międzyczasie, firma podpisała również porozumienie z rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie rozpocznie budowę infrastruktury niezbędnej do obsługi elektrycznych samolotów. W Dubaju, Joby Aviation stanie się pierwszym certyfikowanym operatorem elektrycznych taksówek powietrznych, a usługa ma ruszyć w 2026 roku.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.