Podsumowanie akcji na drogach przez funkcjonariuszy policji. Jakiś czas temu przeprowadzono kontrole na terenie całego regionu, aby zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Udostępnione statystyki wielu z was zaskoczą.
Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili działania kontrole na terenie całego regionu, chcąc zwiększyć poprawę bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów. Główna uwaga funkcjonariuszy skierowana była na kierowców, którzy łamali przepisy ruchu drogowego, narażając innych uczestników na niebezpieczeństwo. Wyniki kontroli wiele osób mogą zaskoczyć…
Kierowco, o tym warto pamiętać
Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, co oznacza, że w przypadku zderzenia z pojazdem z góry jest skazany na niebezpieczeństwo. Nie posiada tak jak kierowca różnych systemów odpowiedzialnych za ochronę. Choć ruch pieszych i pojazdów czasem jest oddzielony, tak jest wiele miejsc, gdzie dzielą oni wspólną przestrzeń. Wówczas to zachowanie jednych i drugich może zadecydować, o tym co się wydarzy.
Do najczęstszych błędów popełnianych przez pieszych należy przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie na jezdnię tuż przed nadjeżdżającym pojazdem, korzystanie z telefonu podczas przechodzenia, a także ignorowanie czerwonego światła.
Z kolei kierowcy często łamią przepisy, wyprzedzając na przejściach dla pieszych lub tuż przed nimi, nie ustępując pierwszeństwa na przejściu. To samo tyczy się nieustępowania pierwszeństwa pieszym na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną oraz w innych okolicznościach. Znajomość przepisów w obu tych przypadkach nierzadko okazuje się kluczowe.
Podsumowanie akcji na drogach przez policjantów
Podczas wspomnianych przeze mnie działań, policjanci ujawnili 233 wykroczenia popełnione przez kierujących wobec pieszych oraz 6 wykroczeń wobec rowerzystów. Dodatkowo funkcjonariusze zarejestrowali 390 przypadków przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Nie wiem jak was, ale mnie te statystyki trochę przerażają i dają do myślenia.
Źródło: Policja
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
„Jakiś czas temu przeprowadzono kontrole” – to tak jak ja jakiś czas temu oddałem stolec