Spis treści
- Wstęp
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Klawiatura i touchpad
- Multimedia
Klawiatura i touchpad
Klawiatura zamontowana w testowanym Acerze jest typu wyspowego i pod wieloma względami przypomina inne produkty Tajwańczyków. Poszczególne przyciski są płaskie, duże i wygodne w użyciu. Rozmieszczone zostały one prawidłowo i znajdują się w odpowiednich odległościach od siebie.
Na pochwałę zasługuje wyraźne oddzielenie klawiszy strzałek od bloku centralnego oraz wydzielenie osobnej sekcji numerycznej. Z całości korzysta się bardzo przyjemnie, na 5951G bezwzrokowo można pisać naprawdę szybko i w miarę bezbłędnie. Warto zwrócić uwagę na duży prawy Shift, Enter oraz Backspace. Takie rozwiązania naprawdę znacznie ułatwiają życie!
Powierzchnia każdej z płytek jest matowa i wykonana z materiału o właściwościach anty-poślizgowych. Klawisze pracują relatywnie cicho i charakteryzują się niewielkim, ale twardym jednocześnie skokiem. Wszystkie te elementy bardzo dobrze ze sobą współgrają i składają się na przemyślaną całość. Gdyby tego było mało, klawiatura jest podświetlana, co jest istnym błogosławieństwem dla osób pracujących na komputerze po nocy.
Pod Spacją, w pozycji mocno zdecentralizowanej, umieszczony został gładzik. Jest on sporych rozmiarów i na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym na tle konkurencji. Mimo tej pozornej zwyczajności, owy touchpad posiada jedną, interesującą funkcjonalność – po zwolnieniu specjalnej blokad, wysuwa się on ze swojego miejsca, pozostawiając lukę jak po brakującym kawałku puzzli. W takiej formie, w niewielkiej odległości od obudowy jest on w stanie istnieć, jako bezprzewodowy pilot multimedialny. Za jego pomocą można uruchomić ulubioną muzykę, film lub najzwyczajniej w świecie operować kursorem na ekranie.
Multimedialne możliwości gładzika uznaję za bonusowy atut, który nieczęsto się przydaje, ale jest ciekawą odmianą od codzienności. Niestety, praktyczne walory takiego rozwiązania są wątpliwe. Gdy używamy czy to gładzika, czy pilota musimy uważać, by przypadkiem nie uruchomić jednej z jego funkcji, które są w stanie skutecznie przerwać przeprowadzaną przez nas operację. Niejednokrotnie zdarzyło mi się włączyć aplikacje, do których skróty domyślnie są rozlokowane na powierzchni roboczej gładzika. Zanim zaczniecie korzystać z touchpada czy to w Ethosie 5951G, czy też większym 8951G – koniecznie przestudiujcie dokładnie instrukcję obsługi.
Jako „klasyczny gładzik”, płytka dotykowa opisywanego Acera sprawuje się słabo. Gadżet nie reaguje odpowiednio na dotyk, często zdarza się mu zawiesić w znanej jedynie przez siebie przestrzeni, a jego właściwości ślizgowe określiłbym, co najwyżej, jako mierne. Precyzja nawigacji powinna być znacznie lepsza.
Jako pilot do obsługi multimediów, wyjmowany touchpad laptopa spisuje się bardzo dobrze. Biorąc jednak pod uwagę, że z tej funkcjonalności nie będziemy korzystać notorycznie, projektantom Acera należy się nagana. Przede wszystkim powinni oni postarać się by touchpad działał jak na gładzik przystało, a dopiero potem kombinować. Tutaj mamy sytuację odwrotną.
Bezpośrednio pod touchpadem umieszczona została podłużna belka integrująca w sobie dwa przyciski. Jest ona na stałe osadzona w obudowie Ethosa 5951G i nie „podróżuje” razem z gładzikiem. Klawisze te mają twardy skok i działają precyzyjnie, choć odrobinę za głośno.
Spis treści
- Wstęp
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Klawiatura i touchpad
- Multimedia
Ceny Acer Aspire Ethos 5951G
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Miałem na myśli GT555M – nie integre ktora jest w procesorze, w przyszłości jeśli wejdzie 28nm, można by ją na coś szybszego podmienić gdyby była na złączu mxm a nie wlutowana w plyte..
Zastanawia mnie jak to możliwe, ze w specyfikacji na amazon.de laptop z i7 i GT555M posiada zasilacz 120W – Marcin możesz to sprawdzić ?
http://www….B004ULO0C4
Dzięki
Nigdy nie brylowałem z niemieckiego, ale testowany przeze mnie egzemplarz był wyposażony w 90-watowy zasilacz. Albo zatem było to tylko rozwiązanie tymczasowe, albo u naszych zachodnich sąsiadów mają nieco inne standardy.
Co do GT 555M to nie pomogę, bo akurat temu laptopowi do trzewi nie zaglądałem. Nie chciałbym źle doradzić, ale podejrzewam, że GeForce jest jednak wlutowany w płytę.
Pozdrowienia!
Mam kilka pytań
– Jaki interface SATA jest w tym laptopie II, czy III ?
– Jaką moc ma zasilacz: 90W czy 120W
– czy karta grafiki jest na złączu czy wbudowana w płytę ?
pozdrawiam
Łukasz
Witam:
– laptop obsługuje SATA II
– moc zasilacza wynosi 90W
– zintegrowana karta GMA HD 3000 jest wbudowana w płytę
czy w modelu 15,6 cala też jest 5 głośników ?
W modelu Ethos 5951G (15.6-calowym) też jest pięć głośników, bowiem to właśnie o nim jest powyższa recenzja.
a Ty gdzie testowałeś ten sprzęt?
W Dżibuti ;)) A tak serio to egzemplarze testowe są często inaczej wyposażone niż te udostępnione do sprzedaży, więc stąd ewentualne rozbieżności.
znalazłem tego acera w takiej konfiguracji w Niemczech czy jeżeli sprowadzę go z Niemiec jest możliwość wymiany klawiatury? i czy acer Poland sprowadzi egzemplarz z Niemiec?
To pytanie warto zadać bezpośrednio polskiemu oddziałowi Acera, choćby na Facebooku: http://www….cer.polska .
mam pytanie czy w Polsce będzię dostępny ten acer o właśnie takiej specyfikacji tj. 16GB ram 2 GB karta graficyna itd?
Niestety, na chwilę obecną w Polsce tak mocna wersja laptopa nie będzie dostępna. Nasz rodzimy oddział Acera nie jest w stanie określić czy kiedykolwiek będzie to możliwe (czyli pewnie nie).
Wielkie Dzięki,^^ Świetna recenzja. Wahałem się między tym acer’em a nowy hp dv6, ale teraz zdecyduje się na acer’a. Jest to chyba pierwsza recenzje w necie tego sprzętu. Dzięki za chęci i trud włożone w przeprowadzenie testu. 3maj się ciepło i Pozdrawiam^^
Cała przyjemność po mojej stronie 😉 Pozdrowienia!