Hałas i temperatura
Ethos 5951G to klasyczny przykład multimedialnego laptopa. Przy nieobciążającej podzespołów pracy jest cichy i chłodny, ale sytuacja ta potrafi zmienić się, gdy od maszyny zaczniemy więcej wymagać. Nawet jednak w sytuacjach ekstremalnych, opisywany Acer trzyma fason, a szeroko pojęta kultura pracy stoi na wysokim poziomie.
Gdy przeglądamy strony internetowe, odtwarzamy muzykę czy edytujemy dokumenty tekstowe – praktycznie w ogóle nie słyszymy ani pracującego dysku twardego, ani chłodzącego podzespoły wiatraka. Nawet nagrywarka DVD działa relatywnie cicho, co potwierdza, że obudowa laptopa jest dobrze wytłumiona. W takich momentach żaden element bryły praktycznie w ogóle się nie nagrzewa.
Trochę inaczej jest, gdy z laptopa zaczniemy wyciskać siódme poty. Uruchomiwszy na Acerze jedną z bardziej wymagających gier (w moim przypadku był to Wiedźmin 2), automatycznie podnosi się czujność układu chłodzenia. Ethos 5951G w tej kwestii zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Laptop nawet w sytuacjach stresowych nie generuje drażniących dla ucha dźwięków oraz nie serwuje ogromnych porcji ciepła emitowanych na zewnątrz przez kratki wentylacyjne.
Układ chłodząco-tłumiący komputera spisuje się znakomicie, dzięki czemu nie ryzykujecie, że podczas nocnych maratonów gamingowych pobudzicie wszystkich domowników. Oczywiście, jak w wielu podobnych przypadkach, system należy na bieżąco aktualizować, gdyż najnowsza wersja BIOS-a jest niezbędna do cichej pracy wiatraków.
Bateria
Acer Aspire Ethos 5951G nie jest laptopem ultra-mobilnym. Nawet przy pomyślnych wiatrach nie jest on w stanie nawet zbliżyć się do magicznej bariery 10 godzin. Mimo że w urządzeniu znajdziemy duet kart graficznych (zintegrowaną + dedykowaną) zarządzany przez technologię Nvidia Optimus, nie zwiększy ona w spektakularny sposób oferowanej przez komputer żywotności baterii.
8-komorowy akumulator o pojemności 6000 mAh jest wbudowany i bez użycia śrubokrętu nie da się go wysunąć w celu zmniejszenia masy komputera, choćby podczas transportu. Co ciekawe, po spodniej części obudowy, tuż przy baterii znajdziemy niewielki pomarańczowy przełącznik, którego pozycja decyduje o tym czy z maszyny będziemy korzystać w sposób bezprzewodowy, czy niezbędne będzie podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania. Wspominam o tym, gdyż nie dla wszystkich musi być to oczywiste, a dopiero zapoznanie się z załączoną instrukcją rozwiewa wątpliwości.
Czasy osiągane przez Ethosa 5951G na baterii być może nie imponują, ale mianem przyzwoitych określić je można. Przy wyłączonym WiFi, jasności ekranu ustawionej na minimum (tryb oszczędności baterii) i podstawowej aktywności systemowej, sprzęt wytrzymał ponad 6.5 godzin z dala od gniazdka zasilania. „Normalne” funkcjonowanie przy włączonym module sieci bezprzewodowej, 50-procentowym podświetleniem ekranu i przeglądaniu zasobów Internetu wyczerpało baterię po nieco ponad 5 godzinach.
Filmy w rozdzielczości HD można oglądać na maszynie przez 3.5 godziny, natomiast intensywna rozgrywka w Wiedźminie 2 maksymalnie skróciła czas żywotności akumulatora pozwalając na blisko 1.5-godzinną swobodną zabawę. Żadnego z powyższych rezultatów nie można uznać za przełomowy, ale w tak masywnym i mocnym laptopie nie żywotność baterii jest najważniejsza.
Spis treści
- Ekran
- Kultura pracy i bateria
- Wydajność
- Podsumowanie
Ceny Acer Aspire Ethos 5951G
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Miałem na myśli GT555M – nie integre ktora jest w procesorze, w przyszłości jeśli wejdzie 28nm, można by ją na coś szybszego podmienić gdyby była na złączu mxm a nie wlutowana w plyte..
Zastanawia mnie jak to możliwe, ze w specyfikacji na amazon.de laptop z i7 i GT555M posiada zasilacz 120W – Marcin możesz to sprawdzić ?
http://www….B004ULO0C4
Dzięki
Nigdy nie brylowałem z niemieckiego, ale testowany przeze mnie egzemplarz był wyposażony w 90-watowy zasilacz. Albo zatem było to tylko rozwiązanie tymczasowe, albo u naszych zachodnich sąsiadów mają nieco inne standardy.
Co do GT 555M to nie pomogę, bo akurat temu laptopowi do trzewi nie zaglądałem. Nie chciałbym źle doradzić, ale podejrzewam, że GeForce jest jednak wlutowany w płytę.
Pozdrowienia!
Mam kilka pytań
– Jaki interface SATA jest w tym laptopie II, czy III ?
– Jaką moc ma zasilacz: 90W czy 120W
– czy karta grafiki jest na złączu czy wbudowana w płytę ?
pozdrawiam
Łukasz
Witam:
– laptop obsługuje SATA II
– moc zasilacza wynosi 90W
– zintegrowana karta GMA HD 3000 jest wbudowana w płytę
czy w modelu 15,6 cala też jest 5 głośników ?
W modelu Ethos 5951G (15.6-calowym) też jest pięć głośników, bowiem to właśnie o nim jest powyższa recenzja.
a Ty gdzie testowałeś ten sprzęt?
W Dżibuti ;)) A tak serio to egzemplarze testowe są często inaczej wyposażone niż te udostępnione do sprzedaży, więc stąd ewentualne rozbieżności.
znalazłem tego acera w takiej konfiguracji w Niemczech czy jeżeli sprowadzę go z Niemiec jest możliwość wymiany klawiatury? i czy acer Poland sprowadzi egzemplarz z Niemiec?
To pytanie warto zadać bezpośrednio polskiemu oddziałowi Acera, choćby na Facebooku: http://www….cer.polska .
mam pytanie czy w Polsce będzię dostępny ten acer o właśnie takiej specyfikacji tj. 16GB ram 2 GB karta graficyna itd?
Niestety, na chwilę obecną w Polsce tak mocna wersja laptopa nie będzie dostępna. Nasz rodzimy oddział Acera nie jest w stanie określić czy kiedykolwiek będzie to możliwe (czyli pewnie nie).
Wielkie Dzięki,^^ Świetna recenzja. Wahałem się między tym acer’em a nowy hp dv6, ale teraz zdecyduje się na acer’a. Jest to chyba pierwsza recenzje w necie tego sprzętu. Dzięki za chęci i trud włożone w przeprowadzenie testu. 3maj się ciepło i Pozdrawiam^^
Cała przyjemność po mojej stronie 😉 Pozdrowienia!